reklama

Pes, který neštěká: Objevte kouzlo psího plemene s názvem basenji

To, že prasátko chrochtá, kočka mňouká a pes štěká, ví každé malé dítě. Ale znáte psa, který neštěká? Láďa Hruška nám poodhalí tajemství a kouzlo neobvyklého psího plemene s názvem basenji. Kdo hledá ideální společníka do bytu, pes basenji je ten pravý!

Středně velcí psi aristokratického vzezření, podobní plemeni basenji [basenži], jsou znázorněni již na reliéfech v egyptských hrobkách, starších než 4000 let. A přestože jejich přesný původ není podle kynologů zcela jasný, je jisté, že jde o jedno z nejpůvodnějších plemen, která se vyvinula z polodivokých vlasatých psů, jež žili s africkými kmeny Pygmejů v Kongu. Tam sloužili jako lovečtí psi, využívaní k nahánění zvěře do sítí. „Basenji  neštěkají, což ale rozhodně neznamená, že by byli němí. Dokonce bych řekla, že v paneláku dokážou nadělat daleko větší zlo než uštěkaní pejsci. Disponují totiž velice širokou škálou zvuků od vytí a jódlování až po různé unikátní, takřka hrůzné zvuky,“ představuje exotické a málo známé psí plemeno chovatelka Miluše Novotná.

"Basenji neštěkají, ale rozhodně nejsou němí," říká chovatelka Miluše Novotná
"Basenji neštěkají, ale rozhodně nejsou němí," říká chovatelka Miluše Novotná (Zdroj: archiv FTV Prima)

Pes basenji je svobodomyslný a veselý

Protože toto plemeno není poznamenáno šlechtěním, nese dosud řadu původních rysů svých předků, což má podle chovatelky jak pozitiva, tak negativa. „Jsou dost divocí až neposlušní, lépe řečeno jsou sví. Rozhodují se nikoli podle toho, co chcete vy, ale co chtějí oni. Někdy se dokonce říká, že basenji, to je ten pes, co se nesmí odepnout z vodítka,“ dodává paní Novotná se smíchem. Jeho svébytná povaha a svobodomyslnost je však pro chovatelku právě tím, co ji na basenji přitahuje. „Když jsme si chtěli pořídit psa, listovali jsme dlouho v atlase, až jsme narazili na toto plemeno, které se nám líbilo především vzhledově.  Hlavně jejich ustaraný výraz i to, že dokážou celé hodiny ležet na sluníčku a dekorovat gauč. Uchvátili mne ale také svou povahou, samostatným rozhodováním a tím, že je s nimi legrace. Člověk se s nimi zkrátka nenudí, protože není den, kdy by na vás nevymysleli něco nového. Chovat basenjiho je prostě něco jako životní styl!“

Pes basenji sice má ustaraný výraz, ale je s ním legrace
Pes basenji sice má ustaraný výraz, ale je s ním legrace (Zdroj: archiv FTV Prima)

Pes basenji loví všechno, co je v pohybu

Dalším jejich přetrvávajícím původním instinktem je silně vyvinutý pud lovce, který se bez zaváhání vrhá na svou kořist. „Jejich slabinou i výhodou zároveň je lov,“ upozorňuje odbornice. „Ve své domovině loví s africkými kmeny zvěř. A v našich podmínkách loví všechno – nejen sousedovic slepice, ale i cyklisty, bruslaře, auta, zkrátka všechno, co je v pohybu. Člověk musí být stále ve střehu.“ Přestože zpočátku není snadné ho vycvičit, lze jeho přebytečnou energii využít v kynologických sportech, jako jsou dostihy či coursing neboli běh za střapcem, při němž pes sleduje taženou umělou návnadu, která simuluje skutečný běh zajíce.

Pes baseji loví všechno, co je v pohybu - slepice, cyklisty i auta
Pes baseji loví všechno, co je v pohybu - slepice, cyklisty i auta (Zdroj: archiv FTV Prima)

Pes basenji je čistotný a má rád teplo

A aby těch výjimečných vlastností nebylo málo, nelze opomenout ani to, že basenji jsou nezvykle čistotní psi. „Zcela postrádají psí pach, a to i když se namočí,“ říká chovatelka. „Navíc se o sebe až úpěnlivě starají, dokážou se celí olízat, packami si čistí obličej, podobně jako kočky. A když máte smečku sestávající minimálně ze dvou psů, starají se o sebe navzájem, například jeden druhému olizuje uši.“ Protože se basenji vyvinul v horkém klimatu a má tedy obzvláště krátkou srst, navíc bez podsady, rozhodně nemůže být chován celoročně venku. „Má horší toleranci na chlad, takže když jdou ven a je trochu zima, je potřeba jim dát nějaký teplejší obleček. Naopak horko snáší dobře,“ poznamenává Miluše Novotná a na závěr dodává, že basenji je zkrátka ideální společník do bytu, který sice moc nehlídá, ale pokud mu člověk přijde na chuť, zažije s ním spoustu legrace.

Pes basengi má rád teplo a oblečkem nepohrdne
Pes basengi má rád teplo a oblečkem nepohrdne (Zdroj: archiv FTV Prima)

Publikováno: 11. 5. 2018, Autor: Láďa Hruška , Profil autora: Láďa Hruška