Jak udělat úložný prostor v garáži: Snížený podhled

Nedostatek úložného prostoru v dílně nebo garáži můžeme snadno vyřešit, použijeme-li policové a regálové systémy prodávané jako skládačky nebo přímo na míru vyrobené. I v úzké garáži se dá najít potřebný prostor na uložení věcí třeba pod stropem na sníženém podhledu. Vejdou se nám sem nejen pneumatiky ale i lyže, nebo třeba zahradní nářadí v přehledných plastových přepravkách. Možná se snížený podhled v garáži stane inspirací i pro vytvoření úložného prostoru v bytě.

Jak při výrobě úložného prostoru postupovat

1. krok: upravené hranolky spojíme kovovými úhelníky

Metrem si naměříme výšku stojin, které budou základem pro nosný prvek. Podle úhelníku si ji označíme ze dvou stran na hranolek 8x8 cm. Ostrou ruční pilkou pak hranolky zakrátíme. Širokými kovovými úhelníky s prolisovanou výztuží pak začneme hranolky pevně spojovat. Používáme samořezné vruty do dřeva s rovnou křížovou hlavou, která ke spojovacímu profilu plně dosedne. Práci nám usnadní akumulátorový šroubovák nebo šroubovací nástavec do vrtačky. Horní díl nosné hrazdy je širší a zvětšuje tak úložnou plochu. Nožičky vyrovnají nerovnost podlahy.

Úložný prostor v garáži: upravené hranolky spojíme širokými kovovými úhelníky
Úložný prostor v garáži: upravené hranolky spojíme širokými kovovými úhelníky (Zdroj: Pavel Zeman)

2. krok: na připevnění podpěr použijeme vruty s šestihrannou hlavou

Obě podpěry připevníme na hmoždinky k protilehlým stěnám garáže. Vhodné je použít dlouhé vruty s šestihrannou hlavou. Pomocí plochého klíče nebo gola sady jej snadno zašroubujeme.

Úložný prostor v garáži: na připevnění podpěr použijeme dlouhé vruty
Úložný prostor v garáži: na připevnění podpěr použijeme dlouhé vruty (Zdroj: Pavel Zeman)

3. krok: připevníme příčné podpěry

Na takto zajištěné stojiny připevníme podle šířky garáže a průřezu hranolků dvě až tři příčné podpěry. Ty rovněž pevně spojíme s podpěrami pomocí kovových úhelníků.

Úložný prostor v garáži: připevníme příčné podpěry
Úložný prostor v garáži: připevníme příčné podpěry (Zdroj: Pavel Zeman)

4. krok: připevníme úložný Element systém

Na méně používanou stranu garáže připevníme na stojiny skladebný úložný Element systém. Nosná lišta je z profilovaného plechu s otvory pro připevňovací vruty.

Úložný prostor v garáži: připevníme úložný Element systém
Úložný prostor v garáži: připevníme úložný Element systém (Zdroj: Pavel Zeman)

5. krok připravíme dostatečně nosnou podlahu

Celá nosná kostra je tak hotová. Zbývá na ni položit dostatečně nosnou podlahu. Vhodná je obyčejná dřevotřísková deska. Podle zátěže a šíře příčných podpěr volíme mezi sílami desek od 16 do 28 mm.

Úložný prostor v garáži: připravíme dostatečně nosnou podlahu
Úložný prostor v garáži: připravíme dostatečně nosnou podlahu (Zdroj: Pavel Zeman)

6. krok: z desek nařežeme podlahu konstrukce

Ruční elektrickou okružní pilou pak z desek nařežeme podlahu konstrukce. Práci si usnadníme, přichytíme-li si pomocí dvou svěrek rovnou lať jako vodící pravítko pro pilu.

Úložný prostor v garáži: z desek nařežeme podlahu konstrukce
Úložný prostor v garáži: z desek nařežeme podlahu konstrukce (Zdroj: Pavel Zeman)

7. krok: podpěrné konzoly vsadíme do nosného profilu

Podpěrné konzoly nepotřebují již žádný spojovací prvek. Jednoduše je vsadíme do nosného profilu. Zapadnou do nosné lišty s výseky a pevně drží. Zvýšený okraj drží polici nebo materiál.

Úložný prostor v garáži: podpěrné konzoly vsadíme do nosného profilu
Úložný prostor v garáži: podpěrné konzoly vsadíme do nosného profilu (Zdroj: Pavel Zeman)

8. krok: i když konzolky vypadají křehce, mají velkou nosnost

Podpěrné konzoly si nastavíme do potřebných výšek po celé délce nosného profilu. Podle požadované hloubky polic používáme různé délky podpěr. Po usazení je zlehka doklepneme gumovou paličkou. I když konzolky vypadají křehce, mají velkou nosnost. Můžeme na ně položit plné police nebo rovnou materiál. Samotný systém je možné použít přímo na stěnu garáže nebo dílny.

Úložný prostor v garáži: konzolky vypadají křehce, mají ale velkou nosnost
Úložný prostor v garáži: konzolky vypadají křehce, mají ale velkou nosnost (Zdroj: Pavel Zeman)

9. krok: mezi stojiny přichytíme skládací pracovní stolek

Mezi stojiny tak aby nepřekážel, přichytíme skládací pracovní stolek. Pomocí dvou ok s vrutem a gumcuku bude pevně držet. Příčnými laťkami si ještě vyrobíme prostor mezi hranolky.

Úložný prostor v garáži: mezi stojiny přichytíme skládací pracovní stolek
Úložný prostor v garáži: mezi stojiny přichytíme skládací pracovní stolek (Zdroj: Pavel Zeman)

Prima tip: podchodná výška úložného prostoru

Podchodnou výšku snížené úložné konstrukce volíme podle nejvyššího člena rodiny nebo podle výšky auta například dodávky.

Autor:

Jsem redaktor, fotograf a kutil srdcem i duší, dvacet let fotím a realizuji fotopostupy krok za krokem. Mou doménou jsou drobné i větší truhlářské realizace. Vše vymýšlím tak, aby si to mohl podle návodu vyrobit nebo vyzkoušet i se základním nářadím každý. Mám rád práci se dřevem. Umím vyrobit nábytek, ale i pergolu nebo zvýšené patro, nebo navrhnout interiér. 

Související k tématu