reklama

Domácnost alergika vyžaduje zvýšenou péči o úklid

Pokud máte doma alergika, musíte svou domácnost udržovat v ještě větší čistotě, než je tomu obvykle. Aby jim nehrozila nepříjemná alergická reakce, je zapotřebí obydlí důkladně větrat, utírat povrchy, vytírat podlahu i vysávat. Víte, že byste třeba takovou sedačku a koberce měli ideálně vysávat každý den? Bez speciální péče se neobejdou ani matrace a lůžkoviny.

Domácnost alergika vyžaduje zvýšenou péči o úklid (Zdroj: Raycop.cz)

V domácnosti alergika je důležitý pravidelný úklid

Mohlo by se zdát, že s příchodem podzimu je alergikům lépe, nemusí tomu tak však být vždy. I když na podzim alergiky netrápí pyl, jsou tu zase jiné alergeny, s nimiž se mohou potkat. A i ty mohou alergikům způsobit nemalé potíže.

Pokud jste alergik, nebo s nějakým alergikem žijete v jedné domácnosti, rozhodně nestačí, jednou za týden utřít prach a vytřít podlahu. Ukážeme vám, jak má takový správně provedený úklid v domácnosti alergika vypadat.

Parní vysavač
Lůžkoviny je nutné často prát a pravidelně dezinfikovat s pomocí antibakteriálního vysavače (Zdroj: Prima DOMA)

Jaké alergie nás nejvíce sužují ve spojitosti s naším domovem

V domácnostech se nejčastěji vyskytují alergeny v podobě prachu, zvířecí srsti, plísní a roztočů. 

Alergie
Antibakteriální vysavač je vskutku efektivní (Zdroj: Prima DOMA)

Základem kamenem prevence je důkladné větrání

Aby se těchto alergenů alergik co nejlépe vyvaroval, měl by především pravidelně a důkladně větrat. Větrání by přitom mělo být spojeno s pořádně otevřenými okny, která se otevřou alespoň čtyřikrát denně na deset minut. Dlouhodobé větrání, ba dokonce ani otevřené ventilačky, nejsou zrovna optimální, a to kvůli plísním a prudkému vychlazení bytu. Větrat byste také měli i koupelnu, aby se zde po koupání či sprchování netvořily plísně.

Větrání
V domově alergika je velmi důležité důkladné a pravidelné větrání (Zdroj: Prima DOMA)

Vedle větrání je velmi důležité i vysávání

V bytě by rovněž neměly být sušené květiny, ani plošné či kusové malé koberečky a další lapače prachu. Důležité je rovněž i udržování lůžkovin v čistotě. Ty by se měly alespoň jednou týdně vyprat. Praní by přitom mělo probíhat minimálně na 60 stupňů Celsia. Převlékání ložního prádla jednou měsíčně je u alergika absolutně nedostačující. Také je důležité pravidelně vysávat. Pro alergiky je přitom klíčové, aby v prvé řadě doma neměli koberce. Matrace a lůžkoviny by se pak měly pravidelně čistit antibakteriálním vysavačem. Je nutné si uvědomit, že kromě praní lůžkovin jednou týdně, je také zapotřebí, aby se bakterie, roztoče, pyly a viry odstraňovaly pomocí speciálního vysavače a dále i čističů vzduchu.

Vysávání
V domácnosti alergika je hypoalergenní a antibakteriální vysavač ten největší pomocník (Zdroj: Prima DOMA)

Jak se starat o jednotlivé místnosti

Péče o koupelnu

V koupelně se mohou množit plísně, a proto je nezbytné nejen větrat, ale také nenechávat na okrajích vany a umyvadla mýdla, šampony, dětské hračky a podobně. To jsou totiž lapače plísní, protože pod nimi voda neuschne a vytváří tak ideální prostředí pro množení plísní.

Koupelna
Alergici potřebují i čistou koupelnu (Zdroj: Prima DOMA)

Uklízení ložnice

V ložnici kromě větrání je zapotřebí i používání speciálních antibakteriálních vysavačů, které vám pomohou nejen s důkladným vyčištěním podlahy, ale i matrací (ty není možné strčit do pračky). Vysavače z nich odstraní různé alergeny, bakterie, viry a roztoče.

Obrázek2
Vysávání antibakteriálním vysavačem je snadné (Zdroj: Raycop.cz)

Dobrou metodou je i vyndání ložního prádla, tedy polštářů a peřin na sluníčko nebo na mráz. Jen musíte počítat s tím, že je to zdlouhavější proces. Aby to bylo efektivní, je zapotřebí nechat je vystavené na sluníčku několik hodin (zhruba 12 hodin denně). Ale i proto tu existují antibakteriální vysavače, které vše urychlí a usnadní. Ve svém nitru mají zabudované UVC antibakteriální světlo, jež dezinfikuje matrace i lůžkoviny velice rychle. Všechny ty bakterie, roztoči, prachové částice i viry jsou odstraněny během několika málo vteřin. Pakliže chcete snížit množství alergenů, bakterií, virů, plísní a roztočů, měli byste péřové polštáře a peřiny vyměnit za ty z mikrovláken.

Vysavač
Antibakteriální vysavač při vysávání vlastně dezinfikuje (Zdroj: Prima DOMA)

Úklid obývacího pokoje

Pokud je to možné, z obýváku odstraňte veškeré koberce. Jestliže se jich přece jen nechcete vzdát, měli byste je každý den vysát klasickým vysavačem. Opomenout nesmíte ani sedací soupravu. I tu je nutné pravidelně vysávat, protože to je velký lapač alergenů, bakterií, virů, roztočů, plísní, a dokonce i zvířecí srsti. Místnost také důkladně větrejte a v době, kdy teploty klesají, je zapotřebí také správně topit, protože kdybyste netopili a jen větrali, nahrávali byste množení plísní a bakterií.

Utírání prachu
Prach je zapotřebí utírat každý den (Zdroj: Prima DOMA)

Péče o kuchyni

V kuchyni je nutné v první řadě pečovat o lednici, kde se plísně a různé bakterie množí nejvíce. Proto je dobré čerstvé potraviny skladovat ve skleněných dózách a lednici pravidelně vytírat a čistit.

Obrázek1
Antibakteriální vysavač zlikviduje nejen špínu a prachové částice, ale i viry, bakterie a roztoče (Zdroj: Raycop.cz)

 

Publikováno: 16. 11. 2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová