Bíglové patří mezi milé a nekonfliktní psy, kteří však mají velmi nezávislou povahu, která je občas nutí k samostatným výletům po okolí a toulání.
Bíglové patří mezi lovecké psy, honiče, původem z Velké Británie. Jejich kořeny můžeme vystopovat až do starověkého Řecka, odkud byli dovezeni do Anglie Normany ze Skandinávie. Název plemene, beagle, je znám již od roku 1475.
Bígl byl vždy využíván k lovu ve smečkách, odtud pramení jeho velmi snášenlivá a družná povaha, jeho vztah k jiným psům bývá naprosto nekonfliktní. I k cizím lidem bývají velmi vstřícní, jsou to spíše vítači než hlídači. Mají rádi společnost a špatně snášejí samotu. Ačkoliv by jim hustá srst dovolovala život ve venkovním kotci, pro jejich družnou povahu se hodí spíše do bytu. Bígl je velmi milý pes, jehož snad jedinou neřestí je občasný sklon k útěkům a toulání. Bíglové jsou velmi temperamentní a povahu honiče v sobě nezapřou. Pokud narazí na stopu, jen těžko je odvoláte.
Bíglové se velmi snadno cvičí, patří mezi učenlivé psy. Nesnáší však dril a stálé opakování cviků. Více s ním pořídíte při výcviku hrou a s pamlskem v kapse.
Toto plemeno dorůstá do kohoutkové výšky 33-40 cm a mělo by vážit 10-14 kg. Má mohutnou a pevnou stavbu těla.
Krátká, hrubá a hustá srst s jemnou podsadou vyniká skvělou odolností vůči chladu. Bígl se vyskytuje v několika barevných variantách, nejčastěji ve zbarvení tricolor (bílá, hnědá a černá) a bicolor (bílá a hnědá). Je zajímavé, že trikolorní bíglové se rodí jako černobílí, s tím, že černá místa na hlavě a končetinách časem hnědnou a bikolorní se rodí jako celí bílí a postupně se objeví hnědé fleky. Bíglové mohou být i melírovaní anebo modře skvrnití. Špička ocasu musí být u všech variant zbarvení bílá.
Sklony k obezitě bývají u bíglů velmi časté, proto je dobré, pečlivě vybírat vhodnou stravu a nepřehánět to s odměnami a pamlsky. Dožívají se v průměru asi 13 let.
Publikováno: 21. 5. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce