reklama

Zahradní kompostér vyrobíme s šikovnými pomocníky za chvíli

Na zahradě je potřeba nejen kypřit půdu, protrhávat plevel a sekat trávu, ale taky nějak s odpadem z těchto činností naložit. A když to jde, tak samozřejmě ekologicky a ještě využitelně. K tomu nám výborně poslouží super zahradní kompostér, který s šikovnými pomocníky vyrobíme za chvíli, Tady je návod krok za krokem.

Co na výrobu kompostéru potřebujeme

  • dřevěné hranolky
  • prkna
  • hřebíky
  • vruty
  • metr
  • pilu
  • akušroubovák
Zahradní kompostér: co potřebujeme na výrobu
Zahradní kompostér: co potřebujeme na výrobu (Zdroj: Pavel Zeman)

Jak při výrobě kompostéru postupovat

1. krok: výběr a úprava místa na kompostér

Vybereme si vhodné místo pro kompostér. Než začneme kompostér skládat, posekáme si pod ním trávu úplně nanízko. První vrstvy bioodpadu můžeme klidně nasypat přímo na posekanou trávu, rozloží se spolu s nimi, není potřeba vykopávat a likvidovat trávník, který na místě kompostéru byl.

Zahradní kompostér: výběr a úprava místa
Zahradní kompostér: výběr a úprava místa (Zdroj: Pavel Zeman)

2. krok: volba velikosti kompostéru

Velikost kompostéru si můžeme zvolit podle velikosti zahrady a předpokládanému množství hmoty, kterou má pojmout, ale je vhodné, aby měl půdorys alespoň metr krát metr a byl do metrové výšky. Kompostér necháme bez dna, aby byl kompost v přímém kontaktu s půdou, aby půdní organismy měly volný prostup do kompostované hmoty a urychlily její přeměnu na kompost.

Zahradní kompostér: volba velikosti kompostéru
Zahradní kompostér: volba velikosti kompostéru (Zdroj: Pavel Zeman)

3. krok: příprava materiálu na výrobu kompostéru

Na posekání trávy můžeme klidně použít vyžínač, pak přendáme baterii do řetězové akupily a nachystáme materiál. Nejprve si z hranolků připravíme stojky, seřízneme jim konce do špičky, aby se daly zatlouci přímo do země.

Zahradní kompostér: příprava materiálu na výrobu
Zahradní kompostér: příprava materiálu na výrobu (Zdroj: Pavel Zeman)

4. krok: akupilou nařežeme prkna

Poté si nachystáme prkna na vhodnou délku. I akupila je dostatečně výkonná, můžeme prkna řezat po dvou až třech kusech najednou. Prkna nemusíme nijak brousit ani je nijak nenatíráme, necháme je přírodní. Sice se nám za pár let rozpadnou, ale kompostér si zase jednoduše postavíme nový, nestavíme jej navěky.

Zahradní kompostér: akupilou nařežeme prkna
Zahradní kompostér: akupilou nařežeme prkna (Zdroj: Pavel Zeman)

5. krok: postupně připevníme prkna

Ke dvěma bočním hranolkům postupně vruty připevňujeme prkna s malou mezerou mezi sebou – kompost tak bude lépe provětrávat. Začneme od horní hrany budoucího kompostéru.

Zahradní kompostér: postupně připevníme prkna
Zahradní kompostér: postupně připevníme prkna (Zdroj: Pavel Zeman)

6. krok: na místo postavíme dva boky

Stejným způsobem vyrobíme dvě pole kompostéru. Postavíme na místo dva boky kompostéru, vzdálenost mezi nimi si určíme pomocí nařezaného prkna a zatlučeme je do země.

Zahradní kompostér: na místo postavíme dva boky
Zahradní kompostér: na místo postavíme dva boky (Zdroj: Pavel Zeman)

7. krok: našroubujeme zadní stěnu

 Zadní stěnu našroubujeme z prken přímo na hranolky stejně tak jako boky, s malými mezerami mezi prkny.  Rozestup boků kontrolujeme, aby byl y stejně daleko od sebe a bylo možno nasunout přední prkna.

Zahradní kompostér: našroubujeme zadní stěnu
Zahradní kompostér: našroubujeme zadní stěnu (Zdroj: Pavel Zeman)

8. krok: vyrobíme přední stěnu kompostéru

Přední stěnu budou tvořit nastavitelná dvířka – na hranolky přitlučeme dvě lišty tak, aby se mezi ně dalo zasunout prkno. Podle přibývajícího množství hmoty pak nasouváme jedno prkno za druhým až do konečné výšky. Můžeme si samozřejmě vyrobit kompostér rovnou na všech stranách stejně vysoký, ale bude se nám do něj obtížněji sypat hmota.

Zahradní kompostér: vyrobíme přední stěnu
Zahradní kompostér: vyrobíme přední stěnu (Zdroj: Pavel Zeman)

9. krok kompostér zpevníme prknem

Pro zpevnění korpusu kompostéru si v přední části našroubujeme jedno prkno seshora naplocho – bude nám udržovat kompostér ve správném, tvaru i tehdy, pokud bude jeho přední strana vyplněná jen jedním prknem při zakládání kompostu.

Zahradní kompostér: našroubujeme zadní stěnu
Zahradní kompostér: našroubujeme zadní stěnu (Zdroj: Pavel Zeman)

10. krok dokončení kompostéru

Nakonec do přední stěny mezi lišty zasuneme první prkno. Aby mělo malý odstup od země, můžeme si mezi lišty zašroubovat kousek nad zem malé šroubky – prkno se o ně zarazí a ke spodku kompostu bude mít přístup vzduch. Další prkna pak přidáváme podle potřeby, aby měla rozestup, přišroubujeme kousek nad stávající prkno mezi lišty vždy šroubek, o který se to další zarazí. Až budeme potřebovat kompost obrátit nebo odebrat, při rozebírání přední stěny zase jednoduše šroubky vyšroubujeme.

Zahradní kompostér: dokončení kompostéru
Zahradní kompostér: dokončení kompostéru (Zdroj: Pavel Zeman)

Prima tip: co všechno do kompostu patří

Kromě trávy a vyčesaného mechu či odkvetlých květin můžeme do kompostéru vysypat i bioodpad z kuchyně – slupky od ovoce a zeleniny, skořápky od vajíček, čajové zbytky, trus drobných zvířat. Čas od času je vhodné přidat i kousek pilin, drobných klacíků či dřevitou vlnu (např. z podestýlky hlodavců, chovaných jako domácí mazlíčci)

Publikováno: 21. 5. 2018, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman