reklama

Vyberte si stavební pouzdro pro posuvné dveře

Kdo by si nepřál mít doma "zašupovačky"? Posuvné dveře jsou ideální do malých bytů, kde je potřeba šetřit místem, ale stejný efekt udělají i v domech a velkých bytech. Pro posuvné dveře je ale potřeba mít stavební dispozice, zejména proto, že stavební pouzdro pro posuvné dveře se umisťuje do příček. Podívejte se, jaké typy pouzder jsou k dispozici.

Vyberte si stavební pouzdro pro posuvné dveře (Zdroj: JAP FUTURE)

Jak vybrat stavební pouzdro?

Stavební pouzdro pro zasouvací dveře v podstatě nahrazuje část příčky a vytváří průchozí otvor pro dveře. Jde o klasický stavební prvek, jehož konstrukce umožňuje dveřnímu křídlu zajíždět do stěny. V interiéru to pak znamená elegantní, tiché a bezbariéové řešení dveří. Výhodou je úspora místa, protože zde nevyčnívají žádné otevřené dveří do prostoru místnosti. Jak ale z široké nabídky trhu vybrat to správné stavební pouzdro do vašeho bytu?

Dveře
Dveře MASTER DOOR lakované sklo na povrchu, stavební pouzdro AKTIVE KOMFORT (Zdroj: JAP FUTURE)

Na co se zaměřit při výběru?

Prvním kritériem při výběru stavebního pouzdra je rozhodnutí, zda vybírat mezi obložkovým a bezobložkovým řešením. Stavební pouzdra s tradiční obložkovou zárubní se běžně využívají spíše v obvyklých interiérech. Obložka lemující většinou původní zárubně vystupuje přibližně jeden centimetr před rovinu stěny. Běžně se vzhled i materiál obložek ladí s dveřmi, ale výjimkou není ani jejich vzájemný kontrast. Klasickým zástupcem obložkových stavebních pouzder je pouzdro NORMA pro jednokřídlé zasouvací dveře.

Dveře4
Stavební pouzdro NORMA STANDARD OCELOVÁ (Zdroj: JAP FUTURE)

 V moderních a nadčasových interiérech pak většinou převládá bezobložkové řešení stavebních pouzder, tedy původní zárubně bývají zcela odstraněny a rám dveří na povrchu tvopří pouze stěna.Typickým zástupcem stavebních pouzder bez viditelných obložkových zárubní je stavební pouzdro AKTIVE, jehož konstrukce je připravena tak, aby vytvářela pevnou hranu průchodu, ale přitom je skryta pod stěnou.

Dveře2
Stavební pouzdro AKTIVE STANDARD (Zdroj: JAP FUTURE)

Počet dveří a jejich otevírání

Druhým kritériem při výběru stavebního pouzdra je počet dveří. Na výběr jsou varianty jak jednokřídlé, tak i dvoukřídlé. Základem je stavební pouzdro ve variantě STANDARD, které je určené pro jednokřídlé dveře. Druhou variantou je potom pouzdro KOMFORT pro dvoje jednokřídlé dveře, které se vysouvají proti sobě. Jde v podstatě o dvě samostatná pouzdra STANDARD spojená navzájem nahoře vodící lištou. Oba tyto typy pouzder jsou jak v obložkové, tak i bezobložkové variantě. Avšak řada obložkových pouzder NORMA nabízí kromě předchozích dvou variant i dvě další. První z nich je NORMA PARALLEL, které umožňuje zasouvání dvou dveřních křídel paralelně za sebe na jednu stranu v synchronizovaném pohybu, a druhé je NORMA UNIBOX, ve kterém se dvoje dveře vedoucí do dvou místností v těsné blízkosti zasouvají do jednoho středového pouzdra mezi oběma místnostmi.

Dveře3
Stavební pouzdro NORMA PARALELL, dveře IDEA čiré sklo (Zdroj: JAP FUTURE)
Dveře5
Stavební pouzdro NORMA UNIBOX (Zdroj: JAP FUTURE)

Designový mezistupeň mezi stavebními pouzdry s obložkou a bez obložky pak představuje stavební pouzdro LATENTE, kdy obložka sice zůstává viditelná, ale je zapuštěná do jedné roviny se stěnou.

Zděná příčka a příčka ze sádrokartonu

Posledním kritériem pro výběr stavebního pouzdra je pak materiál příčky, do které bude pouzdro zabudované. Většina typů stavebních pouzder nabízí řešení jak pro příčky zděné, tak i pro ty ze sádrokartonu či jiného systému suché výstavby. Podle typu příčky se totiž liší typ i postup usazení stavebního pouzdra. Součástí stavebních pouzder určených pro zděné příčky je armatura – tedy vnější mřížka pro nanesení omítky. Naopak sádrokartonová konstrukce zajišťuje zasazenípouzdra tzv. suchou cestou – plechový profil pouzdra je hladký s prolisy a bez armovací sítě.

Rám
Stavební pouzdro pro zabudování do SDK (sádrokarton) (Zdroj: JAP FUTURE)
Rám2
Stavební pouzdro pro zabudování do zdi (Zdroj: JAP FUTURE)

Existují i výjimky, u kterých obě varianty zdících systémů nejsou možné. Například praktické skládací obložkové stavební pouzdro PROFIKIT je možné použít pouze do sádrokartonových příček, jelikož jeho konstrukce je oproti klasickému stavebnímu pouzdru tvořená jednotlivými dílci bez pevné bočnice.

Rám3
Stavební pouzdro PROFIKIT STANDARD (Zdroj: JAP FUTURE)

Stavební pouzdra zajistí plynulý pojezd všech typů dveřních křídel – dřevěných, celoskleněných i dveří s moderní hliníkovou konstrukcí. Všechny typy je možné opatřit také tichým dorazem pro postupné dovírání dveří a nově i oboustranným tichým dorazem, který umí zpomalit nejen dojezd dveří při jejich zavírání, ale také při otevírání, tedy zajíždění dveřního křídla do stavebního pouzdra. 

Více na www.japcz.cz.

Publikováno: 24. 11. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce