Léto je za dveřmi, těšíme se, jak si budeme užívat zahradní posezení a děti nám neustále připomínají, že by chtěly spát ve stanu, pozvat si kamarády a hrát si s nimi? Pokud jim uděláte zahradní domeček z palet, budou určitě rády a možná vás do něj i někdy pozvou na návštěvu.
Co na zahradní domeček z palet potřebujeme
Na výrobu domečku využijeme dřevěné palety i volná prkna z poškozených palet, část dřevěné dětské postýlky, kolečka, textil na stříšku a barvy na povrchovou úpravu. Při práci si vystačíme s kotoučovou pilou (případně přímočarou nebo i ruční pilou), vibrační bruskou či smirkovým papírem na špalíčku, akušroubovákem a hlavně párem (či dvěma) šikovných rukou.
Jak při výrobě zahradního domečku z palet postupovat
Nejzachovalejší paletu použijeme jako podlahu domku. Zkontrolujeme, zda všechna prkna drží, zda nikde nekoukají hřebíky, šrouby či sponky, případné nedokonalosti opravíme, aby byl domek bezpečný. Přečnívající konce prken na kratší straně palety odřízneme kotoučovou pilou, aby byla zároveň s příčným hranolkem.
Další palety si rozložíme, prkna z nich použijeme na boky a střechu. Vždy dvě dostatečně dlouhá prkna si sešroubujeme po delší straně do L profilu a vytvoříme z nich čtyři stojny pro domeček.
Stojny přišroubujeme zvenku k podlaze. Při šroubování si paletu a L profily podložíme prknem, aby se nám stojny nezabořily do země, ale lícovaly zároveň s dnem podlahy.
Mezi stávající prkna podlahy přišroubujeme další z rozebraných palet, aby podlaha byla celistvá a dalo se po ní pohodlně chodit.
Aby bylo možno pod domečkem sekat trávu a přemístit jej dle potřeby na více či méně osluněné místo, připevníme mu zespoda bytelná kolečka.
Stojny nahoře spojíme po delších stranách příčným prknem a pak přidáme ještě jedno příčné prkno těsně nad podlahu. Vybereme to nejširší, bude sloužit jak ke zpevnění korpusu tak zároveň pomůže udržet matraci na místě, aby se při hrách nevysunula z domečku. U větších domků můžeme vložit ještě jedno prkno doprostřed boků, zde to ale nebylo nutné.
Střecha do špičky má štíty také z prken z rozebraných palet, přišroubovaných do obráceného V naplocho na přední a zadní stojny. U střechy zvolte takovou výšku, aby se dětem pohodlně do domečku vcházelo. Nahoře jsou štíty spojeny opět L profilem, uprostřed má bok střechy ještě jedno prkno na zpevnění.
Záda domečku na kratší straně jsou tvořena bočním plůtkem, který jsme vyrobili ze starší dřevěné postýlky. Podrží polštáře na opření, poslouží k zavěšení přikrývky na vyvětrání – zkrátka domek musí být trochu uzavřený a zároveň vzdušný.
Celou konstrukci domečku obrousíme vibrační bruskou nebo smirkovým papírem na špalíčku, nakonec natřeme vodouředitelnou barvou nebo lazurou.
Aby byly děti chráněny proti slunečním paprskům a zároveň jim v domku nebylo horko, vyrobíme na domek střechu a boky z lehkého textilu. Stačí ušít velký obdélník, dole mu nechat tunel na provlečení širší laťky na zatížení. Když bude potřeba, laťku vytáhneme a střechu jednoduše vypereme. Aby textil neodfoukl vítr, můžeme ještě přišít tkalouny a ke konstrukci jej vždy na bocích přivázat.
Teď už zbývá jen donést matrace, polštáře a zavolat budoucí dětské nájemníky, určitě budou mít radost.
Zdroj: Vychytávky Ládi Hrušky
Publikováno: 21. 8. 2024, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman