reklama

Chcete rustikální interiér a nevíte, jaké prvky mu dominují?

Patříte také mezi příznivce interiérů zařízených v romanticky rustikálním stylu? Pak právě vás potěšíme několika šikovnými a designovými tipy na prvky, které vnesou kousek venkova nejen do víkendových chat či chalup, ale i do bytu v paneláku.

i (Zdroj: Trachea)
Chcete rustikální interiér a nevíte, jaké prvky mu dominují? (Zdroj: Trachea)

Špaletová jsou ta pravá!

Pro zachování typického starobylého vzhledu venkovských stavení můžete dnes sáhnout po dřevěných oknech, která mají tradiční špaletovou konstrukci a zároveň vyhovují současným nárokům na bydlení. Dokonce i u špaletových oken je dnes možné zachovat vysoké hodnoty tepelné izolace, a díky seřiditelným závěsům, které zajistí správný přítlak oken, také izolaci zvukovou. Špaletová okna je možné navíc doplnit o stylové kličky a ozdobné krytky pantů, které tak společně skvěle doplní rázovitý styl venkovské chalupy dýchající atmosférou dob dávno minulých.

Špaletová okna
i (Zdroj: Vekra)
Dřevěná okna se špaletovou konstrukcí jsou tradiční

Detaily s nádechem venkova i folklóru

Chcete-li jít zcela folklórní cestou, pak vám snadno učaruje originální ručně malovaná kolekce vypínačů a zásuvek RETRO s  keramickými rámečky. V kolekci RETRO se nabízí hned čtyři tradiční habánské vzory. Keramika se maluje ručně, každý kus je tedy unikát. Následuje vypálení glazury v peci. Jedná se o specifický druh hrnčířské výroby, tak zvanou fajáns, někdy označovanou také jako majolika, kterou zpravidla charakterizuje používání rostlinných a heraldických motivů zobrazených na bílém podkladě se čtyřmi základními barvami – žlutou, zelenou, modrou a fialovou.

Vypínač
Vypínač RETRO, keramika slovácký typ (Zdroj: OBZOR)
Vypínač2
Ručně malovaný vypínač ve stylu staré majoliky (Zdroj: OBZOR)

Rustikální dojem snadno vyvolají i kované dveřní kliky, klepadla, závory a další dveřní příslušenství a doplňky. Kované dveřní kliky jsou vyrobené z odolné mosazi a na svém povrchu nesou železo, které postupem času přirozeně stárne, a dodává mu tak kouzlo starých časů. Kliky lze navíc velmi snadno sladit s dalšími doplňky ze stejné kolekce například v podobě klepadla či praktického držáku na kartáč, díky čemuž můžete rustikální styl dovést k dokonalosti.

Klika
i (Zdroj: M&T)
Kované dveřní kliky napodobují rustikální styl

Koupelna s vůní sena a lučních květů

Jedinečnost umyvadlové a doplňkové skříňky z řady novinek s dekorem Organic spočívá především v tom, že jde o skutečnou přírodninu nalisovanou na voděodolném HPL laminátu. Navíc díky tomu, že je povrch nábytku zalakovaný jen tenkou vrstvou laku, zůstává zachovaná jak nerovná struktura slisované přírodniny pro realistický haptický zážitek, tak i skutečné aroma květů z posečené alpské louky.

Koupelna
Povrch věrně imituje dekor dřeva (Zdroj: Dřevojas)
Koupelna2
Koupelnovému nábytku dominuje nalisovaný přírodní materiál (Zdroj: Dřevojas)

Zvýrazněno drásáním

Netradiční zvýraznění přírodní krásy kresby smrkového nebo dubového masivu přináší nábytkovým dvířkům povrchová úprava v podobě drásání. Při drásání dochází kartáčováním k vybrušování jarní vrstvy dřeva. Tím, že je tato vrstva měkčí než letní, vzniká na čelní ploše novinkových dvířek plastický povrch a přirozená struktura masivu, pro kterou je tolik oblíbený, tak ještě více vyniká.

Kuchyňská linka
i (Zdroj: Trachea)
Povrchová úprava kuchyňské linky v podobě drásání

 Je to dřevo nebo není?

Ovšem nejen masiv dnes zajistí rustikální vzhled dřevěných nábytkových dvířek. Umělé materiály v dnešní době dovedou naprosto věrně napodobit povrchy celé řady dřevin, a to včetně jejich unikátní plastické struktury. Výhodou folií je navíc možnost frézování a patinace, které vnesou do interiéru typické kouzlo starých časů.

Kuchyně
i (Zdroj: Trachea)
Frézování fóliových dvířek s motivem dřevin jim dodá rustikální styl

Šikovným řešením jsou také odolné laminové dřevodekory, které vzhled masivního dřeva věrně imitují. Koupelnové skříňky jsou samozřejmě speciálně ošetřeny tak, aby jim nijak neuškodilo koupelnové vlhko. Vybere si opravdu každý, dostupný je například nový elegantní odstín tobacco, světlejší trendy odstíny oregon, arlington či nebraska, nebo tmavší ořech, wenge a další.

Publikováno: 17. 11. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce