Epifyty: Rostliny, žijící na kmenech stromů

Kdyby byl Kryštof Kolumbus víc zahradník než námořník, nepsal by ve svém deníku o podivných stromech, s různými druhy listů na jednom kmenu. Dnes nám zahradník Martin Zoun poví, jaké rostliny to slavný mořeplavec potkal.

Co jsou to epifyty

Obecně se dají epifyty charakterizovat, jako rostliny, které nekoření v půdě. Rostou přichycené na určitém podkladu – nejčastěji na větvích nebo kmenech stromů. Jedná se hlavně o rostliny tropické, jejichž porosty vytvářejí na stromech doslova „malé botanické zahrady.“

Epifyty: Rostliny můžete přichytit k podkladu drátkem
Epifyty: Rostliny můžete přichytit k podkladu drátkem (Zdroj: Prima FTV)

Epifyty v květináčích

Některé rostliny, které běžně pěstujeme v květináčích (orchideje, parožnatky…), rostou v přírodě jako epifyty. V našich podmínkách se nejčastěji pěstují v květináčích v lehkém substrátu, ale můžeme je navázat např. na kůru a pěstovat je epifyticky.

Epifyty: I zelenec můžete pěsrovat jako epifyt
Epifyty: I zelenec můžete pěsrovat jako epifyt (Zdroj: Prima FTV)

Autor:

Kutilství a zahrádkářství patří k činnostem, které mají léčebné účinky, jsou blahodárné pro lidskou psychiku, jsou cestou k dlouhověkosti a snižují riziko předčasného úmrtí až o čtvrtinu. Moji předkové tento přístup k životu praktikovali a já ho hodlám následovat.

Související k tématu