Jak se staví týpí aneb Ráj pro dětské letní radovánky

Léto a prázdniny jsou tu co nevidět a děti si budou chtít zvát na zahradu kamarády, pořádat vodní bitvy nebo hrát třeba na indiány. Postavte jim jednoduché týpí – ráj pro dětské letní radovánky – a uvidíte, že zabodujete. Jak se týpí staví? Stavba není náročná, klidně do ní můžete zapojit i děti a uvidíte, jak rády se budou chlubit kamarádům.

Co budete na stavbu týpí potřebovat

  • několik delších silnějších latí
  • provázky či tkalouny
  • látku na potah
  • pilku
  • vrtačku
  • svinovací metr  

Jak při stavbě týpí postupovat

1. krok: nejdříve najdeme vhodné místo

Týpí se staví tak, že se tři tyče opřou proti sobě, zpevní a ostatní se pak podle velikosti celého týpí staví mezi ně, až vznikne dostatečná opora pro látku.  Nejdříve si najdeme to nejvhodnější místo pro týpí. Mělo by z něj být dobře vidět na případný nepřátelský kmen, ale také bychom radili postavit jej tam, kde bude alespoň část dne zastíněné.

Stavba týpí: nejprve najdeme vhodné místo
Stavba týpí: nejprve najdeme vhodné místo (Zdroj: Pavel Zeman)

2. krok: provázkem vytyčíme kruh o průměru dva metry

Pomocí provázku si vyměřte kruh o průměru dva metry. Zapíchněte tyčku s přivázaným koncem metrového provázku doprostřed budoucího týpí, postupně vytyčujte kruh a zapichujte klacíky nebo kolíky do míst, kde budete opírat tyče kostry.

Stavka týpí: provázkem vytyčíme kruh o průměru dva metry
Stavka týpí: provázkem vytyčíme kruh o průměru dva metry (Zdroj: Pavel Zeman)

3. krok: kruh orientačně vymezí prostor týpí

Na týpí o průměru základny 2 m jsme zvolili tyče dlouhé cca 2,5 metru. Část bude vykukovat ven nad pláštěm a týpí musí být tak vysoké, aby v něm bylo možno uprostřed pohodlně stát. Kruh nám orientačně vymezí prostor, ve kterém budeme tyče opírat.

Stavba týpí: kruh orientačně vymezí prostor týpí
Stavba týpí: kruh orientačně vymezí prostor týpí (Zdroj: Pavel Zeman)

4. krok: provrtáme otvory pro protažení provázku

Tři z tyčí provrtáme cca 40 cm od konce skrz. Tyto otvory budou sloužit pro protažení provázku, kterým tyče svážeme k sobě, aby se neposouvaly a držely ve správném postavení.

Stavba týpí: provrtáme otvory pro protažení provázku
Stavba týpí: provrtáme otvory pro protažení provázku (Zdroj: Pavel Zeman)

5. krok: postavíme tyče, ale nezapichujeme je do země

Postavíme základní tři tyče a další tyče pak opíráme mezi ně podle předem vytyčeného kruhu. Tyče nezapichujeme do země, nejprve na ně natáhneme plášť a pak teprve upravíme jejich definitivní postavení.

Stavba týpí: postavíme tyče, ale nezapichujeme je do země
Stavba týpí: postavíme tyče, ale nezapichujeme je do země (Zdroj: Pavel Zeman)

6. krok: plášť týpí je ze starého slunečníku

Plášť týpí můžeme ušít nový z pevnějšího plátna nebo podobného textilu. My jsme tentokrát využili střechu starého slunečníku, který už měl polámané laťky, ale textil nepoškozený, jen vybledlý, což týpí nijak nevadí.

Stavba týpí: plášť týpí je ze starého slunečníku
Stavba týpí: plášť týpí je ze starého slunečníku (Zdroj: Pavel Zeman)

7. krok: na horní okraj pláště přišijeme tunýlek z plátna

Výhoda takového pláště je nasnadě. Má ten správný tvar, protože je sešitý z několika trojúhelníků, je pevný, nevadí mu ani lehké mrholení a hlavně, je skoro hotový. Stačí mu na horní okraj přišít tunýlek ze silnějšího plátna, tak aby se jím dala provléct silná guma. Ta nám bude obal týpí přidržovat ve správné výšce.

Stavba týpí: na horní okraj přišijeme tunýlek z plátna
Stavba týpí: na horní okraj přišijeme tunýlek z plátna (Zdroj: Pavel Zeman)

8. krok: přišijeme tkalouny na přivázání pláště k tyčkám kostry

Ke švům mezi jednotlivými trojúhelníky přišijeme pevnější tkalouny nebo tkanice, aby bylo možno jednotlivé díky alespoň ve dvou výškách přivázat k tyčkám kostry. Podle počtu dílů střechy slunečníku také volíme počet opěrných tyčí.  Pokud nemáme starý slunečník, vystřihneme si nejprve z papíru kruhovou výseč podle velikosti budoucího týpí a pak vyskládáme jednotlivé trojúhelníky látky. Sešijeme, přišijeme tunýlek a tkanice.

Stavba týpí: přišijeme tkalouny na přivázání pláště k tyčkám kostry
Stavba týpí: přišijeme tkalouny na přivázání pláště k tyčkám kostry (Zdroj: Pavel Zeman)

9. krok: postupně přivazujeme tkalouny na opěrné tyče

Nejprve celý plášť nasadíme na opěrnou kostru, stáhneme gumu kolem spoje tyčí. Pak postupně přivazujeme tkalouny na opěrné tyče. Poslední díl necháme volně, bude sloužit jako dveře, které můžeme v případě potřeby přivázat jen na mašličku. Když je plášť natažený, upravíme rozkročení tyčí tak, aby byl plášť co nejvíc napnutý. Týpí je hotové a teď už zbývá jen donést luky, šípy, pomalovat se válečnými barvami a hra může začít...

Stavba týpí: postupně přivazujeme tkalouny na opěrné tyče
Stavba týpí: postupně přivazujeme tkalouny na opěrné tyče (Zdroj: Pavel Zeman)

Prima tip, jak posekat trávník před stavbou týpí

Trávník bývá měkký a příjemný pro bosé nohy, ale pokud jej necháme přerůst, uděláme tím radost především klíšťatům, před kterými je potřeba se chránit. Proto vždy celý trávník, kde budeme stavět týpí pořádně na nízko posekáme a udržujeme stále nízký.  Máme-li členitou zahradu s kopečky, určitě ji milují naše děti, ale o něco méně ten, kdo musí sekat trávu. Akumulátorová sekačka Hecht, kterou jsme použili, je proto ten správný pomocník. Nepotřebuje žádné provozní náplně, jako je benzín a olej, a tak se nebojí ani členitého terénu, díky tomu, že s sebou nevozí nádrž, je lehčí a díky tomu, že nepotřebuje přívodní kabel, nemusíme se bát, že si jej přesekneme při práci. Týpí není pevně kotveno k zemi, můžeme jej přenášet, protože není těžké, takže si trávník nezničíme. Pokud bychom chtěli týpí nechat celé léto na jednom místě, můžeme si jednotlivé opěrné tyče provrtat šikmo kousek nad zemí tak, aby do vzniklých otvorů bylo možno zapíchnout třeba stanové kolíky. Pro pohodlí dětí můžeme na podlahu týpí dát malý kobereček.

S akumulátorovou sekačkou Hecht posekáme trávník v místě, kde budeme stavět týpí, pořádně na nízko
S akumulátorovou sekačkou Hecht posekáme trávník v místě, kde budeme stavět týpí, pořádně na nízko (Zdroj: Pavel Zeman)

Autor:

Jsem redaktor, fotograf a kutil srdcem i duší, dvacet let fotím a realizuji fotopostupy krok za krokem. Mou doménou jsou drobné i větší truhlářské realizace. Vše vymýšlím tak, aby si to mohl podle návodu vyrobit nebo vyzkoušet i se základním nářadím každý. Mám rád práci se dřevem. Umím vyrobit nábytek, ale i pergolu nebo zvýšené patro, nebo navrhnout interiér. 

Související k tématu