reklama

Foxteriér drsnosrstý a foxteriér hladkosrstý: Dvě samostatná plemena s podobnou povahou

Foxteriéra drsnosrstého a foxteriéra hladkosrstého si většina pejskařů spojuje pod jedno označení, foxteriér, ale ve skutečnosti se jedná o dvě samostatná plemena. Každé bylo vyšlechtěno v jiné části Velké Británie.

Foxteriér drsnosrstý a foxteriér hladkosrstý: Psi mazaní jako liška

Obě plemena foxteriérů, foxteriér hladkosrstý i hrubosrstý, byla šlechtěna samostatně. V dobách minulých měla každá oblast v Anglii svého vlastního foxteriéra. Byli chováni a šlechtěni k pronásledování a lovu lišek a králíků do nor a doupat. Jsou to psi se silným loveckým pudem. Hrubosrstý foxteriér vychází z hornické oblasti Walesu, Derbyshire a Durhamu a hladkosrstý foxteriér pochází ze zaniklého bílého foxteriéra z anglického hrabství Shropshire a Cheshire. Drsnosrstí jsou oficiálně uznaným plemenem od roku 1873, hladkosrstí už kolem roku 1862.

Název obou plemen, foxteriér pochází z anglického slova fox, tedy liška a latinského terra, tedy země. Toto pojmenování vychází ze samé podstaty teriérů – lovci lišek, kteří se stále hrabou v zemi.

Foxteriér hladkosrstý ve střehu
Foxteriér hladkosrstý ve střehu (Zdroj: pixabay.com)

Obě plemena instinktivně pracují samostatně, nepotřebují vedení, umí se sami rozhodovat. Bohužel díky této pro norníka nezbytné povaze často odolávají rozkazům a jsou velmi tvrdohlaví. Nesmí se u nich zanedbat výchova již od útlého mládí, základní výcvik je pro ně nezbytný. Milují své pány, ale nejsou závislí na jejich pochvale jako jiná plemena. Jsou velmi inteligentní a rychle chápaví, vše se velmi rychle naučí, ale pak už se sami rozhodnou, jestli vám naučený cvik i ochotně předvedou. Potřebují pevné vedení, důslednost, ale samozřejmě i vlídné zacházení a lásku. Jsou vhodní pro nejrůznější psí sporty.

Foxteriér drsnosrstý při sportu
Foxteriér drsnosrstý při sportu (Zdroj: pixabay.com)

Foxteriéři jsou velmi temperamentní, přísně a pečlivě si střeží svoje teritorium i pána. Milují celou svou rodinu, a pokud jsou dobře socializovaní, dokážouí si skvěle hrát s dětmi. Jsou opravdu velmi hraví a milují aportování i přetahování. V případě ohrožení své rodiny dokážou zaútočit. S ostatními psy a domácími zvířaty se snášejí jen po velmi důsledné socializaci, ovšem cizí kočka zůstává i nadále kořistí.

Foxteriér hladkorstý
Foxteriér hladkorstý (Zdroj: pixabay.com)

Obě plemena foxteriérů dorůstají do výšky okolo 40 cm a váží asi 8 kg. Jedná se o nevelké psy se silnou kostrou a s dobře osvaleným tělem.

Velký rozdíl je u nich v péči o srst. Hladkosrstý nevyžaduje téměř žádnou péči, vystačí si s pravidelným kartáčováním, ovšem drsnosrstý foxteriér potřebuje několikrát do roka trimování a nejlépe každodenní kartáčování. Základní barvou těchto teriérů je vždy barva bílá, která musí převažovat nad hnědými a černými znaky.

Chytrý pohled drsnosrstého foxteriéra
Chytrý pohled drsnosrstého foxteriéra (Zdroj: pixabay.com)

Publikováno: 11. 6. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce