reklama

Kam na výlet: Vydejte se za nejkrásnějšími růžemi letošního roku

Protože se stále šlechtí nové odrůdy růží, je třeba, aby byly jejich vlastnosti hodnoceny, tak aby se prosazovaly jen ty nejlepší. Takové hodnocení se provádí, mimo jiné, v soutěžních rozáriích. Vydejte se na výlet, na kterém se seznámíte s těmi nejkrásnějšími růžemi.

Soutěžní rozárium v Hradci Králové

16. června 2018 – 1. července 2018 

Soutěžní rozárium, jediné svého druhu ve střední a východní Evropě, je i v České republice v Hradci Králové. Jde o jediné mezinárodní soutěžní rozárium v Česku, určené k hodnocení a oceňování nových kultivarů růží podle přesných pěstitelských i estetických pravidel. Jedna odrůda pak každý rok získá ocenění nejvyšší, titul Zlatá růže města Hradce Králové. K vidění tu bývá přes 200 druhů a 1000 keřů různých tvarů a barev!

Nejkrásnější růže...
i (Zdroj: Soutěžní rozárium v Hradci Králové)
Nejkrásnější růže...

Růže prošly dlouhým a složitým vývojem, bylo třeba vynaložit značné úsilí, než získaly dnešní podobu, bohatou škálu barev, vůní, typů a tvarů květů či vzrůstu, a v neposlední řadě i odolnost proti chladu a chorobám. Hodnocení kvality růží se v hradeckém soutěžním rozáriu provádí cestou víceletého systematického sledování vlastností růží podle předem stanovených kritérií, provádějí jej několikrát ročně členové stálé odborné komise.

Krása rozkvetlých růží
i (Zdroj: pixabay.com)
Krása rozkvetlých růží

Každým rokem se pak slavnostně vyhlašují nejlepší růže v několika kategoriích, absolutní vítězka pak získává titul Zlatá růže města Hradce Králové. Růže do soutěže zasílají každým rokem sami šlechtitelé čili růže se v soutěžním rozáriu neustále postupně obměnují.

Kdy soutěžní rozárium navštívit

16. 6. 2018 ve 12–17 hodin, v další dny až do 1. 7. 2018 v 9–17 hodin

Publikováno: 15. 6. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce