Pes menšího vzrůstu na krátkých nožkách, který však překvapí svou vlastní hlavou a nezávislou povahou. Skotský teriér má rád svůj klid a k cizím lidem i ostatním psům se chová rezervovaně.
Skotský teriér (Scottish terrier)
Plemeno bylo vyšlechtěno ve Skotsku pro lov lišek a jezevců, ale dnes je to spíše společenské plemeno, u kterého došlo k rozšíření hrudníku, čímž mu bylo znemožněno norování. Dlouho nebylo známé, neboť pochází z odlehlých částí Skotska, ze skotské pahorkatiny a skotských ostrovů. Poprvé byl předveden na výstavě roku 1880.
Skotský teriér patří mezi klidnější typy teriérů, moc neštěká a ani se nenechá vyprovokovat k potyčkám s ostatními psy. Je rozvážný a vyrovnaný. Dobře vychází i s dětmi v rodině. K tomu se ovšem musí vést už od štěněcího věku. Ve starším věku už si svůj prostor a klid v něm jen tak narušit nenechá. Na druhou stranu je to pes, stejně jako všichni teriéři, velmi aktivní a při nedostatku zábavy se může doma chovat až destruktivně. Potřebuje zábavu i dostatek pohybu, ne však příliš dlouhé procházky. Při výchově skotského teriéra musíte počítat s jeho tvrdohlavostí, podřizuje se jen velmi nerad.
Patří mezi malé teriéry, dorůstající do výšky okolo 25–28 cm v kohoutku. Jeho hmotnost se pohybuje od 8 do 10 kg. Skotští teriéři mívají sklony k tloustnutí, je potřeba jim dopřát dostatek pohybu a vyváženou stravu.
Skotský teriér má hustou a tvrdou drátovitou srst v barvách černé, žíhané nebo pšeničné, která se však vyskytuje poměrně málo. Péče o srst není u domácího mazlíčka nijak náročná, stačí pouze čtyřikrát do roka otrimovat a pravidelně vyčesávat. Péče o srst výstavního psa už vyžaduje péče více. Při koupání používejte speciální šampony, srst má sklony k vysušování.
Publikováno: 25. 6. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce