České sklářství je naše národní pýcha. Technika fusingu neboli spékání je známa už řadu let, ale nechat si ji předvést lektorem Danielem Vágnerem bude jistě zážitek.
Co je to fusing
Jedná se o slinování či spékání skla. Dnes se seznámíme se základy řezání skla a ukážeme si, jak poskládat vlastní motiv z nařezaných barevných skel, skleněných drtí, lámaných střípků či skleněných pudrů vyskládaných na podkladové ploché sklo. Technika slinování umožnuje výrobu originálních výrobků, např. reliéfních obrazů nebo šperků.
Jak budeme postupovat při fusingu
Nařežeme si či nalámeme sklo pomocí speciálního řezáku a kleští na sklo. Dbáme na to, aby skla měla stejný koeficient roztažitosti.
Následně celou kompozici spečeme do jednoho kusu pomocí tavení ve sklářské peci. Běžně jsou pece obrovské, ale dají se zakoupit i speciální malé lehací pícky pro domácí použití (HOTPOT), díky kterým je možné vytvořit krásný předmět i v mikrovlnné troubě při výkonu 500–600 W, kdy celý proces trvá pouze 1–2 hodiny, (samotná tavba trvá 3–10 min).
Jak docílíme tvaru misek
Pomocí lehání skla do forem, čímž můžeme vytvořit misky a talíře. Tato poměrně nenáročná technologie může být dobrou inspirací pro vytvoření doplňků pro každý interiér.
Nakonec nás čeká finální úprava, a to začištění. To uděláme diamantovou houbičkou.
Publikováno: 26. 6. 2018, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký