reklama

Fusing: Sklářská technika spékání skla

České sklářství je naše národní pýcha. Technika fusingu neboli spékání je známa už řadu let, ale nechat si ji předvést lektorem Danielem Vágnerem bude jistě zážitek.

Co je to fusing 

Jedná se o slinování či spékání skla. Dnes se seznámíme se základy řezání skla a ukážeme si, jak poskládat vlastní motiv z nařezaných barevných skel, skleněných drtí, lámaných střípků či skleněných pudrů vyskládaných na podkladové ploché sklo. Technika slinování umožnuje výrobu originálních výrobků, např. reliéfních obrazů nebo šperků.

Jak budeme postupovat při fusingu

Nařežeme si či nalámeme sklo pomocí speciálního řezáku a kleští na sklo. Dbáme na to, aby skla měla stejný koeficient roztažitosti.

Řezání skla
Řezání skla (Zdroj: Prima FTV)

Následně celou kompozici spečeme do jednoho kusu pomocí tavení ve sklářské peci. Běžně jsou pece obrovské, ale dají se zakoupit i speciální malé lehací pícky pro domácí použití (HOTPOT), díky kterým je možné vytvořit krásný předmět i v mikrovlnné troubě při výkonu 500–600 W, kdy celý proces trvá pouze 1–2 hodiny, (samotná tavba trvá 3–10 min).

Sklářská pec
Sklářská pec (Zdroj: Prima FTV)

Jak docílíme tvaru misek

Pomocí lehání skla do forem, čímž můžeme vytvořit misky a talíře. Tato poměrně nenáročná technologie může být dobrou inspirací pro vytvoření doplňků pro každý interiér.

Sklářské pudry
Sklářské pudry (Zdroj: Prima FTV)

Nakonec nás čeká finální úprava, a to začištění. To uděláme diamantovou houbičkou.

Konečná úprava
Konečná úprava (Zdroj: Prima FTV)

Publikováno: 26. 6. 2018, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký