reklama

Erdelteriér: Nekorunovaný král teriérů s impozantní postavou

Největší ze všech teriérů. Společenský a vůči své rodině velmi oddaný a dobromyslný pes, který je v případě potřeby za své blízké připraven položit i život. Perfektní obranář a hlídač.

Erdelteriér: Nádherný a chytrý obřík

Počeštěným názvem erdelteriér, správně airedale teriér, byl vyšlechtěný v druhé polovině 19. století v Anglii, v hrabství Yorkshire, okolo údolí řeky Aire. Odtud pochází jeho anglický název. Původně je to univerzální pes se specializací pro lov vyder. Dnes má své uplatnění především jako pes společenský, ale je také skvělým psem pracovním, služebním i asistenčním. V mnoha zemích se dodnes využívá jako pes lovecký, pro lov pernaté zvěře, divočáků, a dokonce i medvědů.

Erdelteriér umí být občas i domácí povaleč
Erdelteriér umí být občas i domácí povaleč (Zdroj: istockphoto.com)

Erdelteriér je velmi společenský pes, který potřebuje být v blízkosti svého pána. Delší samotu snáší špatně. Je to skvělý hlídač i obranář, k cizím lidem velmi zdrženlivý, ostražitý a neúplatný, ale zbytečně neútočný. Většinou postačí, když štěkne svým překvapivě hlubokým a silným hlasem. K vlastní rodině je naopak velmi milující, oddaný, pro svou rodinu by klidně nasadil vlastní život. Má velmi rád děti. Vůči ostatním psům je velmi dominantní a připravený svou vůli prosadit i silou. K jiným zvířatům se téměř vždy chová jako ke kořisti, pokud je nezná od štěněčího věku. Pokud tedy bude vyrůstat s kočkou, bude jejich vztah bezproblémový. Každá cizí kočka však představuje kořist.

Erdelteriéři milují vodu
Erdelteriéři milují vodu (Zdroj: istockphoto.com)

Je to plemeno velmi temperamentní, vyžadující hodně pohybu a zaměstnání pro tělo u mysl. Výcvik je u erdelteriéra naprosto nezbytný, musí však být veden velmi citlivě. Hrubé zacházení erdelteriér špatně snáší a přestane spolupracovat. Naopak výcvik hrou s náležitými odměnami erdelteriéry velmi baví.

Erdelteriéři jsou psi, kteří už svým zjevem vzbuzují respekt. Feny dorůstají do kohoutkové výšky až 59 cm, psi až 61 cm. Váha se pohybuje okolo 25-30 kg. Dožívají se asi 13 let.

Erdelteriér a jeho typický vous
Erdelteriér a jeho typický vous (Zdroj: istockphoto.com)

Srst těchto teriérů má jen jedno zbarvení. Světle hnědý podklad s černým sedlem. Je zajímavé, že se rodí celá černá štěňata, která až při prvním línání získávají svou typickou barvu. Srst je hrubá, hustá a přiléhavá, mírně zvlněná. Esdelteriéři vyžadují pravidelné vytrhávání odrostlé srsti, tzv. trimování.

Publikováno: 2. 7. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce