reklama

Malba na hedvábí: Textilní technika, která vás nadchne

Technika malby na hedvábí je velmi stará, ale má i mnoho velmi moderních variant. Výtvarnice Zuzana Klápšťová nás zasvětí do základů malby na hedvábí a dost možná nás i naláká k dalšímu tvoření.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké barvy si musíme opatřit pro malbu na hedvábí

Tekuté barvy na hedvábí. Pokud nejsou krycí, jsou po nanesení na hedvábí pěkné měkké. Krycí barvy na hedvábí jako je bílá a barvy s kovovým efektem se musí používat obezřetně. Pokud by tomu tak nebylo, měli bychom místo splývavého hedvábí tvrdý krunýř. Barvy krycí i transparentní tohoto typu se po nanesení na hedvábí rozpíjejí. Pokud tomu chcete zamezit, musíte použít konturovací barvu. Ta je balena v tubičkách s dlouhým úzkým zobáčkem, aplikátorem, a ten nám umožní kresbu kontur. Musíme ovšem dbát na to, aby linky kontury byly všude nepřerušované. Pokud by tomu tak nebylo, unikla by nám barva, kterou budeme vyplňovat tvary tvořené konturou mimo a rozpila by se do okolí. Kontury se prodávají ve všech možných barvách a existuje i transparentní. S těmito dvěma druhy barev vystačíme.

Můžeme však zvolit i jiný způsob, abychom zabránili rozpíjení barev

Můžeme použít akvarelový základ. Akvarelový základ je tekutina, kterou naneseme na suché hedvábí. Necháme uschnout a poté se na něj může malovat tekutými barvami na hedvábí bez kontur. Akvarelový základ zamezí barvám v rozpíjení. Pokud použijeme akvarelovzáklad, malba se nerozpíjí. Technika je podobná malbě vodovkami na papír.

Malba na hedvábí: kontura
i (Zdroj: Prima FTV)
Malba na hedvábí: kontura

Jak začít s malbou na hedvábí

Hedvábí nejprve napneme na rám, pevně – hedvábí nesmí pružit. Začneme tím, že si použijeme konturu. Můžeme klidně malovat dle předlohy. Tu si musíme položit pod hedvábí nebo ji na něj mírně naznačit. Kontura musí zaschnout, zhruba 2 hodiny. Pak můžeme začít vybarvovat neboli vyplňovat a necháme do sebe barvy zapíjet.

Malba na hedvábí: zapouštění barev
i (Zdroj: Prima FTV)
Malba na hedvábí: zapouštění barev

Kouzla se solí

Dalším pomocníkem je sůl, postačí obyčejná kuchyňská. Prodává se ale i sůl přímo na hedvábí s většími krystaly. Krystaly soli do sebe přijmou barvu a vytváří tak na hedvábí zajímavé mramorování. Sůl musíme nasypat na mokré barvy, a pak ji nechat působit až do usušení hedvábí.

Malba na hedvábí: kouzla se solí
i (Zdroj: Prima FTV)
Malba na hedvábí: kouzla se solí

Kouzla s lihem

Vatová tyčinka namočená v lihu dovede udělat s hedvábím pěkné kousky. Hedvábné barvy účinkem lihu zesvětlají. Touto tyčinkou se mohou vytvářet různé tušené tvary. Líh dodá malbě na hedvábí zrnko tajuplnosti.

Barvy se musí nakonec fixovat

Pokud barvy nezafixujeme, po vyprání bude hedvábí bez našeho výtvarného zásahu. Takže pokud se nám naše výtvarné kreace opravdu nelíbí, prostě hedvábí vypereme a můžeme začít znovu. Pokud jsme s výsledkem spokojeni, pak se chopíme žehličky a malbu zažehlíme. Na nově zpracovaném hedvábí vzniká náboj statické elektřiny. Toho se zbavíme jemným orosením hedvábí, či přejetím hedvábí kolem kovové tyče.

Malba na hedvábí: hotový motýl
i (Zdroj: Prima FTV)
Malba na hedvábí: hotový motýl

Publikováno: 8. 7. 2018, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký