Barevné listy vánočních hvězd neboli poinsettií jsou už desítky let předzvěstí toho nejkrásnějšího období v roce. Sváteční aranžmá napečeného cukroví, plápolajících svíček a vánoční hvězdy je neoddělitelnou součástí Vánoc. Poinsettie se však začínají vybarvovat už dlouho před tím, než otevřete první okénko v adventním kalendáři. Jak o ně pečovat, aby si uchovaly krásný vzhled po mnoho týdnů, poradí experti Stars for Europe.
Poinsettie čili vánoční hvězdy potřebují světlo a teplo
Hvězdám svědčí teplé světlé místo chráněné před průvanem. Ideální je pro ně teplota v rozmezí 15 až 22 °C, dařit se jim bude v obývacím pokoji i v ložnici. Vánoční hvězdy mají svůj domov v Mexiku, takže si o světlo přímo říkají. V zimních měsících jim nejvíce vyhovuje umístění u jižně orientovaného okna. Přímého světla není třeba se obávat, poškození listů slunečním zářením od poloviny října v našich podmínkách prakticky nehrozí. Nicméně, bez dostatku světla vánoční hvězda prosperovat nebude. Co jí naopak škodí je průvan. Proto je vždy nutné zvolit stanoviště, které je před průvanem chráněné, jinak může tato teplomilná rostlina začít shazovat listy.
Jak zalévat
Ideální množství zálivky se liší podle stanoviště, teploty v místnosti, ale i velikosti rostliny a květináče. Rostlině v běžném květináči o průměru cca 13 cm bude stačit malá sklenička vody, tzn. okolo 2 dcl. Tak nedojde k ucpání větších pórů v půdě a přelití. Mini poinsettie vystačí s malým „panákem“ vody. Rostliny by neměly stát ve vodě. Nadbytečnou zálivku, která se do 10 minut nevsákne do substrátu a zůstane v podmisce, všechnu vylijte.
Rostliny zalévejte, když je půda na první pohled suchá. To může být klidně každý den, pokud je rostlina umístěna v sušší místnosti poblíž radiátoru nebo po 2-3 dnech, má-li jiné stanoviště. Nutnost zálivky snadno zkontrolujete tak, že květináč potěžkáte v ruce. Když bude lehký, substrát je suchý a rostlinu je třeba zalít. Čím menší květináč, tím rychleji substrát vysychá a je třeba častější zálivka. Mini poinsettie zkontrolujte každý den.
Hvězdy můžete zalévat i zespodu do podmisky, což zajistí rovnoměrnější provlhčení substrátu než při běžné zálivce shora. Pokud si nebudete jisti, vycházejte z pravidla, hvězdy lépe snášejí sušší půdu než přelití. Je proto lepší zalévat je častěji a mírně než občas a vydatně. Ideální je také pravidelné přihnojování, se kterým můžete začít asi čtyři týdny od koupě rostliny. Bude vám stačit běžné tekuté hnojivo na pokojové rostliny a jeho využití přibližně jednou týdně podle návodu.
Jak poznat zdravou rostlinu
Správný výběr a péče podle shora popsaných pravidel zajistí, že vaše vánoční hvězda vydrží dlouhou dobu krásná. Kvalitní rostlinu poznáte podle zdravých nepoškozených listů a malých žlutých kvítků uprostřed. Půda v květináči by neměla být vyschlá ani přemokřená. U solidních obchodníků nebude vánoční hvězda umístěna v průvanu u vstupu do prodejny. Před ofouknutím a nízkými teplotami pod 12 °C je potřeba ji uchránit i na cestě domů, rostlinu si proto nechejte vždy pořádně zabalit do papíru. Poškození rostliny chladem není na první pohled viditelné, ale vede k předčasnému opadávání listů, které se může projevit už po několika dnech.
Publikováno: 24. 11. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce