reklama

Nechte vánoční hvězdy zářit

Barevné listy vánočních hvězd neboli poinsettií jsou už desítky let předzvěstí toho nejkrásnějšího období v roce. Sváteční aranžmá napečeného cukroví, plápolajících svíček a vánoční hvězdy je neoddělitelnou součástí Vánoc. Poinsettie se však začínají vybarvovat už dlouho před tím, než otevřete první okénko v adventním kalendáři. Jak o ně pečovat, aby si uchovaly krásný vzhled po mnoho týdnů, poradí experti Stars for Europe.

Nechte vánoční hvězdy zářit (Zdroj: Depositphotos)

Poinsettie čili vánoční hvězdy potřebují světlo a teplo

Hvězdám svědčí teplé světlé místo chráněné před průvanem. Ideální je pro ně teplota v rozmezí 15 až 22 °C, dařit se jim bude v obývacím pokoji i v ložnici. Vánoční hvězdy mají svůj domov v Mexiku, takže si o světlo přímo říkají. V zimních měsících jim nejvíce vyhovuje umístění u jižně orientovaného okna. Přímého světla není třeba se obávat, poškození listů slunečním zářením od poloviny října v našich podmínkách prakticky nehrozí. Nicméně, bez dostatku světla vánoční hvězda prosperovat nebude. Co jí naopak škodí je průvan. Proto je vždy nutné zvolit stanoviště, které je před průvanem chráněné, jinak může tato teplomilná rostlina začít shazovat listy.

Natural_Christmas_Warmth_08
Vánoční hvězda v něžně oranžové barvě (Zdroj: Stars for Europe)

Jak  zalévat

Ideální množství zálivky se liší podle stanoviště,  teploty v místnosti, ale i velikosti rostliny a květináče. Rostlině v běžném květináči o průměru cca 13 cm bude stačit malá sklenička vody, tzn. okolo 2 dcl. Tak nedojde k ucpání větších pórů v půdě a přelití. Mini poinsettie vystačí s malým „panákem“ vody. Rostliny by neměly stát ve vodě. Nadbytečnou zálivku, která se do 10 minut nevsákne do substrátu a zůstane v podmisce, všechnu vylijte.

Nechte vánoční hvězdy zářit
Přírodní vánoční hvězda jako dekorace na stole (Zdroj: Stars for Europe)

Rostliny zalévejte, když je půda na první pohled suchá. To může být klidně každý den, pokud je rostlina umístěna v sušší místnosti poblíž radiátoru nebo po 2-3 dnech, má-li jiné stanoviště. Nutnost zálivky snadno zkontrolujete tak, že květináč potěžkáte v ruce. Když bude lehký, substrát je suchý a rostlinu je třeba zalít. Čím menší květináč, tím rychleji substrát vysychá a je třeba častější zálivka. Mini poinsettie zkontrolujte každý den.

csm_2020_poinsettia_01000_Christmas_Green_Spirit_30_29f76744a0
Vánoční hvězda potřebuje pravidelnou zálivku a mírné pokojové teplo (Zdroj: Stars for Europe)

Hvězdy můžete zalévat i zespodu do podmisky, což zajistí rovnoměrnější provlhčení substrátu než při běžné zálivce shora.  Pokud si nebudete jisti, vycházejte z pravidla, hvězdy lépe snášejí sušší půdu než přelití. Je proto lepší zalévat je častěji a mírně než občas a vydatně. Ideální je také pravidelné přihnojování, se kterým můžete začít asi čtyři týdny od koupě rostliny. Bude vám stačit běžné tekuté hnojivo na pokojové rostliny a jeho využití přibližně jednou týdně podle návodu.

Nechte vánoční hvězdy zářit
Přírodní vánoční hvězda jako dekorace na stole (Zdroj: Stars for Europe)

Jak poznat zdravou rostlinu

Správný výběr a péče podle shora popsaných pravidel zajistí, že vaše vánoční hvězda vydrží dlouhou dobu krásná. Kvalitní rostlinu poznáte podle zdravých nepoškozených listů a malých žlutých kvítků uprostřed. Půda v květináči by neměla být vyschlá ani přemokřená.  U solidních obchodníků nebude  vánoční hvězda umístěna v průvanu u vstupu do prodejny. Před ofouknutím a nízkými teplotami pod 12 °C je potřeba ji uchránit i na cestě domů, rostlinu si proto nechejte vždy pořádně zabalit do papíru. Poškození rostliny chladem není na první pohled viditelné, ale vede k předčasnému opadávání listů, které se může projevit už po několika dnech.

Christmas_Green_Spirit_05
Vánoční hvězda v dekorativním obalu (Zdroj: Stars for Europe)
Vánoční hvězda
Přírodní vánoční hvězda v něžné oranžové (Zdroj: Stars for Europe)
Nechte vánoční hvězdy zářit (Zdroj: Stars for Europe)
Vánoční hvězda (Zdroj: Stars for Europe)

Publikováno: 24. 11. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce