reklama

Ulevte vašim slepicím od čmelíků a dalších roztočů

Čmelíci jsou jak známo protivní roztoči, kteří si velice oblíbili naše slepice a další pernatou zvěř a ptactvo. Jejich soužití je ale prospěšné pouze pro čmelíky, slepicím nedělá vůbec dobře a naopak je čmelíci velmi sužují. Poradíme vám, jak čmelíky eliminovat a jak se postarat, aby se do našich kurníků nenastěhovali zpátky.

Ulevte vašim slepicím od čmelíků a dalších roztočů (Zdroj: Prima DOMA)

Čmelíkům vstup zakázán

Čmelík kuří je drobný, asi 1 mm velký červený osminohý roztoč, který parazituje zejména na domácích slepicích. Dostává se k nim z peří volně žijících ptáků, kteří se přiživují na krmení ve výběhu. Velkým problémem je, že se čmelíci ihned dokážou nastěhovat do slepičího kurníku, kde v noci sají slepicím krev. Jejich životní cyklus je poměrně rychlý, již po třech dnech se líhnou larvy čmelíků a celá kolonie se tak velmi rychle rozroste o stovky jedinců. Takové zamoření kurníku je pak pro slepice riziko.

Slepice
Slepice zvýšená přítomnost roztočů stresuje (Zdroj: Prima DOMA)

Jak čmelíky likvidovat?

Prvním krokem je pravidelná očista kurníku. Nejprve je potřeba provést mechanickou očistu celého vnitřního prostoru, zejména se musíme zaměřit na spáry, kouty a špatně dostupná místa.

Po mechanické očistě přijde na řadu čištění, nejlépe horkou párou nebo ohněm. Tak spolehlivě čmelíky i jejich larvy ničí na rozdíl o spousty chemických prostředků, na něž jsou již rezistentní. Pokud je kurník zcela zamořen, nezbývá než celé vnitřní zařízení zlikvidovat, nejlépe spálit a pořídit nové. 

Hřad
Všechny dřevěné části očistěte a použijte otevřený plamen nebo horkou páru (Zdroj: Prima DOMA)

Po parní očistě je velmi důležité, a dokonce stěžejní natřít stěny vápenným roztokem a tento postup pravidelně opakovat. Kromě toho je potřeba podlahy i stěny ošetřit a zatřít praskliny, kde by se mohly přeživší larvy i dospělí jedinci ukrývat. 

Pára
Na dezinfekci použijte horkou páru (Zdroj: Prima DOMA)

Jelikož se čmelíci k potravě dostávají jen v noci, je těžké najít tyto parazity mezi peřím slepic. Jedním z příznaků, že jsou slepice napadeny, je jejich apatie, časté popelení a snížená snůška vajec. Slepice totiž brzy po napadení začnou trpět stresem, a to se projevuje právě i při snášení. Kromě toho však čmelíci přenášejí některé závažné choroby jako salmonelózu nebo ptačí choleru.

Kurník
Kontrolujte, zda nemáte kurník zamořený čmelíky (Zdroj: Prima DOMA)

Mezi preventivní opatření kromě vápnění a parní očistu doporučujeme častou výměnu podestýlky. Jako chemickou likvidaci uvádíme zejména použití směsi sody a křemeliny, kterou natíráme stěny a podlahy. 

Publikováno: 11. 11. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová