reklama

Jak větrat a nezmrznout

Dny jsou stále studenější a kratší a zima už je pomalu za rohem… Jak ale správně větrat, abychom ani v největších mrazech doma neměli zimu? A víte, proč se větrání na mikroventilaci v chladném ročním období nevyplatí? Známe odpověď!

Jak větrat a nezmrznout (Zdroj: VEKRA)

Jak správně vyvětrat?

Venkovní teploty se sice stále více blíží k nule, ale je jasné, že větrat potřebujeme i za studeného a nevlídného počasí… Jak tedy na to, abychom měli doma čerstvý vzduch, ale přitom si nevyvětrali drahocenné teplo a neplatili tak zbytečně vysoké účty za topení? Odpověď je jednoduchá! V chladném ročním období se řiďte pravidlem, že větrat se má krátce, ale intenzivně. Okna otevřete na několik minut dokořán a poté je zase pevně zavřete. Tento postup pak opakujte nejlépe několikrát denně. Tímto způsobem zajistíte, že se vzduch uvnitř domu rychle vymění a z interiéru odejde nahromaděná vlhkost. Díky relativně krátké době, kdy je okno otevřeno, se navíc nestihne prochladit nábytek, podlaha či strop a zdi. Doma tak budete mít zase příjemný vzduch, ale přitom nebudete muset zbytečně přitápět.

rodinny_dum_s_drevenymi_okny_a_venkovni_roletou_zdroj_VEKRA
V chladném ročním období se řiďte pravidlem, že větrat se má krátce, ale intenzivně (Zdroj: Vekra)

Náš tip: Mikroventilaci v zimě nepoužívejte

Ač se může na první pohled zdát použití ventilace v zimě jako dobrý nápad, opak je pravdou. Větrání na ventilaci či mikroventilaci by se mělo používat jenom tehdy, když je venku teplo. Obecně rozhodně platí, že pokud chceme maximálně uspořit za vytápění, je lepší ventilaci v zimním období vůbec nepoužívat. Krátké a intenzivní větrání je v zimě ta nejlepší volba. Doporučujeme také trochu větší důraz při manipulaci s klikou na okně, abychom měli jistotu, že jsou okna opravdu bezpečně utěsněna. Jakákoliv netěsnost totiž, stejně jako ventilace, snižuje izolační vlastnosti oken, a zvyšuje tak nejen naše náklady na vytápění, ale může způsobit i problémy s vnitřní vlhkostí.

HS_portal_VEKRA_Natura_78_lazura_topol_foto_zdroj_VEKRA
Pokud chceme maximálně uspořit za vytápění, je lepší ventilaci v zimním období vůbec nepoužívat (Zdroj: Vekra)

Podzimní a zimní období s sebou zkrátka přináší nejen spoustu radostí, ale bohužel i starostí. Díky správnému větrání ale můžeme mít o jednu starost méně!

Jak větrat a nezmrznout
Okna otevřete na několik minut dokořán a poté je zase pevně zavřete (Zdroj: Vekra)

Více na www.vekra.cz

Publikováno: 17. 11. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce