reklama

Vyberte správné krmivo pro vašeho chlupáče

Nabídka krmiv pro domácí mazlíčky nebyla nikdy širší než právě teď. Díky tomu je dostupné plnohodnotné krmivo pro psy a kočky v jakémkoliv věku, a dokonce i se speciálními požadavky.

i (Zdroj: Depositphotos)
Vyberte správné krmivo pro vašeho chlupáče (Zdroj: Depositphotos)

Výživové požadavky koček a psů se zásadně liší od těch lidských. Jakékoliv chyby v krmení mohou mít vážné následky na jejich zdraví. Nesprávně vyvážená strava, složená například ze zbytků od stolu, může způsobit zdravotní problémy, jako je dysfunkce jater, obezita či nedostatek určitého vitaminu. Abychom mohli zvířeti podávat vyváženou stravu musíme chápat jeho základní nutriční požadavky.

Výživové nároky psů

  • dostatečné množství vitaminu D pro zdravé kosti a zuby
  • bílkoviny pro ochranu svalstva
  • tuky a mastné oleje pro zajištění energie, zejména u velkých plemen
  • většina krmiv pro psy je formulována s proteiny z masa a zeleniny; čistě masová strava by nemusela pokrýt jejich výživové nároky
Hornbach_psi pomocnik v dilne
i (Zdroj: Hornbach)
Pes bude spokojený vedle svého pána a s plnohodnotným krmivem

Výživové nároky koček

  • kočky jsou masožravci a potřebují až dvojnásobek proteinů ve stravě ve srovnání se psy
  • taurin pro prevenci srdečních chorob a pro posílení zraku
  • snížený příjem tekutin může způsobit mnoho onemocnění, proto pouze suchá strava může působit pro kočky stresující
  • vitamin A, ale pouze v rámci doporučených limitů

Společnost pro výrobu krmiv na základě těchto poznatků vyvinula ve spolupráci s veterináři a odborníky na míru šitá prémiová krmiva FINEVO, která odpovídají nutričním požadavkům domácích mazlíčků.

Hornbach_kocici pomocnik v dilne
i (Zdroj: Hornbach)
Kočky jsou velmi nároční konzumenti, chtějí jen to nejlepší

Krmivo pro štěňata a koťata

Štěňata a koťata mají malá bříška a obvykle jim stačí malá, ale častá dávka krmení. Pro mláďata je velmi důležité, aby měla vyváženou stravu s obsahem omega mastných kyselin, fosforu, vápníku a vitaminů. V tomto stádiu vývoje je nejvhodnější speciálně vyvinuté krmivo pro juniory.

Pozor však dávejte u štěňat velkých plemen. Pro taková štěňata zvolte stravu vytvořenou speciálně pro velké psy. Tato krmiva mají o něco nižší obsah vápníku, fosforu a vitaminu D, aby se v období vývoje zabránilo až příliš rychlému růstu. Co nejdříve po pořízení štěněte je nezbytná návštěva veterináře kvůli prohlídce a základním preventivním opatřením. Vždy je dobré poradit se s chovatelem, od kterého je zvíře koupeno, čím se štěně během odstavení krmilo. Od tohoto typu krmiva by se mělo odnaučit štěně pomalu, postupně. Pouze pokud štěně viditelně prosperuje, může se přistoupit k náhlé změně značky krmiva. Krmiva FINEVO Junior jsou složena z kvalitních, lehce stravitelných bílkovin a minerálních látek. Vysoký obsah energie zajistí, aby vašemu neposednému mazlíkovi při objevování světa nic nechybělo.

Krmení
i (Zdroj: Depositphotos)
Pamatujete si, jak pejsek s kočičkou vařili dort? Tak takhle svým miláčkům rozhodně nevařte

Krmivo pro dospělé psy a kočky

Při výběru krmiva pro dospělé jedince je důležité zohlednit jejich fyzickou aktivitu. Suchá krmiva mají více živin na porci, takže ke splnění výživových požadavků stačí menší množství.

Výrobky v konzervách mají na druhou stranu přibližně 68 % až 80 % vody. Tato krmiva obsahují také větší množství masa, ryb, drůbeže a bílkovin. Vyšší obsah vlhkosti je ideální pro zvířata, která mají problémy s močovými cestami. Především kočky jsou známé tím, že nepijí hodně vody a jsou vybíravé. Obecně je výhradně suchou stravou nenadchnete. Výhodou mokrých krmiv a taštiček je zajištění dostatečného přísunu tekutin do organismu. Pokud kočkám voda chybí, způsobuje to nemalé problémy, včetně močových kamenů. Krmiva FINEVO Adult zajistí vyvážené složení živin a dodají zvířeti všechny důležité vitaminy, minerály a stopové prvky. V řadě Adult také najdete krmiva pro mimořádně aktivní jedince, kteří potřebují mnohdy až dvojnásobný přísun energie. FINEVO Vitality pro kočky a FINEVO Active pro psy se postará o život plný dobrodružství.

Finevo_granule_pes_sensitive
i (Zdroj: Hornbach)
Granule pro psa sensitive

Krmivo pro psí a kočičí seniory

Starší pes či kočka vyžaduje správně vyváženou stravu. Speciálně vyvinuté seniorské diety mají nízký obsah kalorií a pomáhají vytvářet pocit sytosti. Jelikož dochází ke snížení fyzické aktivity, doporučují se krmiva s nižším obsahem tuků. Krmiva FINEVO pro seniory mají proto hladinu tuku kolem 8 až 12 %. Starší zvířata jsou také náchylnější na zácpu, takže FINEVO pro seniory obsahuje více vlákniny, a to okolo 2,5 až 5 %. Při změnách jídla je třeba postupovat opatrně, protože ne všechna zvířata snášejí náhlé změny. Zvolte však recepturu odpovídající věku zvířete.

Finevo_granule_kocka_senior
i (Zdroj: Hornbach)
Granule pro kočku senior

Krmivo pro speciální diety

Sterilizovaná zvířata

Po sterilizaci se hormonální rovnováha mění a potřeba pohybu klesá. To často vede k tloustnutí a zhoršení zdraví zvířat. Tuky jsou živiny nejbohatší na kalorie a po sterilizací je třeba sledovat jejich množství v potravě. Zejména u zvířat žijících uvnitř bytů a domů, které mají limitovaný pohyb, je důležité zajistit správné dávkování a podávání vhodného krmiva. Krmiva pro sterilizovaná zvířata mají snížený obsah tuku – obvykle kolem 3,5 až 8 % a jsou formulovány tak, aby tělu pomáhaly správně spalovat tuky.

Bez obilnin

Strava bez obilovin snižuje riziko vystavení se potenciálním alergenům – mohou to být například sacharidy na bázi zrna, jako je pšenice (která obsahuje lepek), kukuřice a ječmen.

Na rozdíl od lidí, sliny psa neobsahují enzym, který štěpí škrobové uhlohydráty na jednoduché cukry. Kvalitně formulované krmivo bez obilnin bude obsahovat vyšší podíl bílkovin na bázi masa, spolu s lehce stravitelnou vařenou zeleninou, například červenu řepou.

V posledním období se alergie a intolerance na jídlo vyskytují u zvířat stále častěji. Diagnóza takových alergií bývá ovšem často náročná. Dnes už ale najdete mnoho krmiv s kvalitních surovin bez přidaných obilovin.

Barf
i (Zdroj: Depositphotos)
Krmivo musí být vyvážené a pouze z kvalitních surovin

Citlivé zažívání

Správně vyvážená strava zvířat musí obsahovat dostatečnou složku proteinu, která je obvykle tvořena kombinací různých bílkovin. Některé bílkoviny však mohou způsobovat intolerance či alergie na jídlo. Potravinová alergie je jedním z nejčastějších problémů, které se u zvířat vyskytují. Řešením těchto problémů může být krmivo FINEVO Hypoallergenic s obsahem monoproteinu - tzn. pouze jedním zdrojem živočišné bílkoviny. Ty budou vašeho chlupáče rozmazlovat stravou, která přináší pocit fyzického komfortu a dobré chuti.

Publikováno: 4. 11. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce