Bojíte se, aby váš domov kvůli zabezpečení oken nezačal připomínat vězení? Zapomeňte na nevzhledné a nepohodlné mříže, máme pro vás 3 tipy, jak ochránit okna před vloupáním a vandalismem daleko lépe – vsaďte na bezpečnostní skla nebo bezpečnostní kování či elektronická čidla.
1. tip: okna s bezpečnostním sklem
Sklo se pokládá za křehký materiál, který se po silnějším nárazu těžkým předmětem rozletí na tisíce střepů. To však naštěstí neplatí pro speciální bezpečnostní skla, jejichž překonání pro případného lupiče není žádné peříčko! U bezpečnostního zasklení je mezi vrstvy skla vložena čirá PVB folie, vyznačující se mimořádnou pevností a přilnavostí, která zaručuje, že úlomky skla při jeho rozbití zůstanou připevněny na folii a nerozletí se do okolí. Díky tomu lze sklo jen velmi obtížně násilně překonat. Stupeň ochrany se přitom odvíjí podle počtu PVB fólií. Pokud je mezi vrstvy skla vložena pouze jedna bezpečnostní folie, jsou okna většinou pouze chráněna před vysypáním při rozbití. V případě, že jsou mezi vrstvy skla vloženy dvě a více folií a sklo splňuje potřebné normy, mohou sloužit jako ochrana násilnému vniknutí do domu. O tom, jakou třídu bezpečnosti pro skla oken zvolit, rozhodují konkrétní požadavky pojišťoven. Rychlé a jednoduché posílení bezpečnosti oken zajistí i speciální varianty bezpečnostních folií, které se lepí na povrch skel. Tyhle folie fungují obdobně jako PVB folie a při splnění potřebných atestů mohou sloužit jako účinná ochrana před neoprávněným vniknutím do domu.
2. tip: okenní bezpečnostní kování
Důležitým prvkem, který dovede účinně posílit ochranu oken před pokusy o vloupání, je okenní bezpečnostní kování. „Princip fungování bezpečnostního kování se příliš neliší od klasického, rozdíl je ve větším počtu uzamykacích bodů a jejich tvaru. Pokud budou mít okna s klasickým kováním například sedm uzamykacích bodů, okna s bezpečnostním kováním jich budou mít při tom samém rozměru deset,“ uvádí ing. Miroslav Culka z DAFE-PLASTu a pokračuje: „A zatímco u klasického kování se u uzamykacích bodů používají čepy ve tvaru hladkých válečků, čepy u bezpečnostních variant mají hřibovitý tvar bránící vypáčení oken.“ Celé překování na bezpečnostní variantu může být provedeno přímo u vás doma, a vy se tak nemusíte obávat, že byste zůstali bez okna déle, než je to nezbytně nutné.
3. tip: bezpečnostní elektronická čidla
Vnést do své mysli klid během dovolené můžete také s pomocí bezpečnostních čidel, která chrání plášť budovy. Bezpečnostní čidla, která se montují mezi rám a dveřní nebo okenní křídlo, informují majitele o každém narušení těsnosti křídla k rámu dveří nebo okna. Kromě toho mohou čidla sloužit i ke kontrole polohy kliky, a toho zda je otevřené nebo zavřené. Čidla lze napojit jak na bezpečnostní zařízení, tak i do systému chytré domácnosti. Jejich velkou výhodou je, že jde o skrytý, plně integrovaný systém, takže se nemusíte bát, že by vzhled vašeho okna hyzdily například kabely a další viditelné rušivé prvky.
Publikováno: 17. 7. 2018, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce