reklama

Dekorační věnec z vrbových klacíků

Vrba je takový zelený psychoterapeut, který ochotně vyslechne všechna lidská trápení, ale především její větve se hodí i na spoustu dalších věcí. Budete koukat, jaké dělá Eva Doležalová nádherné věnce z vrbových klacíků.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Technika klacíkování snoubí přírodu a eleganci v dekoracích do našich domovů. Spojujeme při ní jednotlivé klacíky na mnoho způsobů. Necháme tak trochu kouzlit naši fantazii. Používáme vrbové proutí z vrb všech druhů. Jejich větve se liší především barevně, od zelené, oranžové, červené po fialovou.  Používat můžeme i kroucenou vrbu. Vrby rostou u rybníků, potoků na mezích, a tak materiálu je dostatek.

Dekorační věnec z vrbových klacíků
i (Zdroj: Prima FTV)
Dekorační věnec z vrbových klacíků

Jak připravit větvičky na tvoření dekoračních věnců

Stříháme je ručně nůžkami. Musí se očistit od malých větviček a ty se správnou tloušťkou 2-4 cm nastříháme zahradnickými nůžkami na požadovanou délku. Kromě vrbového proutí, lze ale spojit jakékoliv klacíky, vyplavené u moře i přehrady, ze zahrad i lesa. Co si z procházky doneseme to lze zpracovat. Jen nesmí být mokré, pokud používáme lepidlo ke spojení, nedrželo by nám to. Pro lepení je lepší sušší materiál, aby nezměnil objem i tvar. Můžeme však místo lepení použít pneumatickou nastřelovačku.

Můžeme použít pneumatickou nastřelovačku
i (Zdroj: Prima FTV)
Můžeme použít pneumatickou nastřelovačku

Jak budeme postupovat při výrobě venců z vrbových klacíků

U samotného stromu ostříháme nůžkami větve o šířce 1,5-4 cm ty potom doma nastříháme na klacíky na tvorbu cca 10 cm. K tomu používáme pneumatické nůžky, ale běžně se dají použít i zahrádkářské nůžky.  Roztřídíme klacíky dle tloušťky, na věnec jsou nejoptimálnější 1 až 1,5 cm silné. Potom klacíky vyskládáme do kruhu, vnitřní i vnější obvod, následně mezi vnitřní a vnější obvod vyskládáme další klacíky. Potom už jen tvoříme patra, každý klacík je nalepen či nastřelen minimálně na dvou místech. Klacíkových pater je mezi 4 a 6, první dvě patra ještě samotný věnec úplně nedrží třetí a čtvrtý již plně drží. 

Nakonec nalepíme dekorace tavnou pistolí
i (Zdroj: Prima FTV)
Nakonec nalepíme dekorace tavnou pistolí

Publikováno: 14. 7. 2018, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký