Vrba je takový zelený psychoterapeut, který ochotně vyslechne všechna lidská trápení, ale především její větve se hodí i na spoustu dalších věcí. Budete koukat, jaké dělá Eva Doležalová nádherné věnce z vrbových klacíků.
Technika klacíkování snoubí přírodu a eleganci v dekoracích do našich domovů. Spojujeme při ní jednotlivé klacíky na mnoho způsobů. Necháme tak trochu kouzlit naši fantazii. Používáme vrbové proutí z vrb všech druhů. Jejich větve se liší především barevně, od zelené, oranžové, červené po fialovou. Používat můžeme i kroucenou vrbu. Vrby rostou u rybníků, potoků, a tak materiálu je dostatek.
Jak připravit větvičky na tvoření dekoračních věnců
Stříháme je ručně nůžkami. Musí se očistit od malých větviček a ty se správnou tloušťkou 2-4 cm nastříháme zahradnickými nůžkami na požadovanou délku. Kromě vrbového proutí lze ale spojit jakékoliv klacíky, například ty vyplavené u moře i přehrady, ze zahrad i lesa. Co si z procházky doneseme, to lze zpracovat. Jen nesmí být mokré, pokud používáme lepidlo ke spojení, nedrželo by nám to. Pro lepení je lepší sušší materiál, aby nezměnil objem i tvar. Můžeme však místo lepení použít pneumatickou nastřelovačku.
Postup výroby věnců z vrbových klacíků
U samotného stromu ostříháme nůžkami větve o šířce 1,5-4 cm, ty potom doma nastříháme na klacíky na tvorbu o délce cca 10 cm. K tomu používáme pneumatické nůžky, ale běžně se dají použít i zahrádkářské nůžky. Roztřídíme klacíky dle tloušťky, na věnec jsou nejoptimálnější 1 až 1,5 cm silné. Potom klacíky vyskládáme do kruhu pro vnitřní i vnější obvod, následně mezi tyto části vyskládáme další klacíky. Potom už jen tvoříme patra, každý klacík je nalepen či nastřelen minimálně na dvou místech. Klacíkových pater je mezi 4 a 6, první dvě patra ještě samotný věnec úplně nedrží, třetí a čtvrtý již plně drží.
Zdroj: archiv FTV Prima
Publikováno: 18. 7. 2018, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký