Udělejte si magickou dekoraci – mozaikový talíř s motivem mandaly. Mozaika není nic nového pod sluncem, ale možná ještě nevíte o odlehčené mozaice, jejíž dílky jsou z pryskyřice, a tak není těžká a dobře se s ní pracuje. Než začnete, důkladně si rozmyslete, jaký motiv mandaly chcete, zvláště u mozaiky na talíř, misku a podobné oblé tvary se vyplatí mít vzor vymyšlený dopředu. Pokud si ho neumíte představit, vezměte si tužku, papír a nakreslete si ho.
Kruhový tvar nádoby a čtvercový tvar mozaiky vás možná trochu potrápí v tom, že se nemusí začátek s koncem sejít, aby na sebe navazoval. Na druhé straně je to výzva, udělat si mandalové talíře. Práci si maximálně usnadníte tím, když začnete od středu a postupujete lepením mozaiky na všechny strany stejnoměrně. Pomůckou při samotné práci s mozaikou vám bude běžná papírová lepicí páska. Díky lehkosti pryskyřicové mozaiky se dá výborně lepit pomocí oboustranné průhledné lepicí pásky. Jde to velice snadno a rychle. Po nalepení můžete spárovat, ale mozaika vypadá dobře i bez spárovací hmoty - musíte ji ale vytvořit na takových místech, kde ji namáhání materiálu nevyláme.
Co na mozaikový talíř potřebujete
- papírovou lepicí pásku
- skleněný talíř
- disperzní lepidlo
- spárovací hmotu
- pryskyřicovou mozaiku (balení většinou obsahuje 190 dílků)
- houbička na nádobí
- kelímek na vodu
Jak při vytváření mozaikového talíře postupovat
1. krok: nalepte na talíř lepicí pásku
Pásku nalepte kolem celého venkovního obvodu talíře a následně si talíř páskou rozdělte na 4 nebo více dílů, dle vzoru. Pásku lepte po vnější straně, kde se mozaika nelepí!!!
2. krok: mozaiku začněte lepit ve středu talíře
Mozaiku začněte lepit naopak vně talíře, páska vám poslouží jako pravítko, abyste věděli do kterých míst lepit. Začněte ve středu talíře, následně pokračujte po linii pásky.
3. krok: mezi jednotlivými dílky mozaiky nechávejte mezery
Vyplňte jednotlivé díly mezi páskami. Střídejte barvy a velikosti mozaikových kamenů. Nezapomeňte nechávat mezi jednotlivými kousky mozaiky mezery zhruba 2 mm! Nechte do druhého dne zaschnout.
4. krok: připravte si spárovací hmotu
Odstraňte pásku z talíře. V kelímku rozdělejte spárovací hmotu se studenou vodou v poměru 1díl vody a 3 díly prášku. Konzistence zhruba jak těsto na omelety.
5. krok: spárovací hmotu na obrázek roztírejte houbičkou
Naneste rovnoměrnou vrstvu spárovací hmoty na obrázek z mozaiky a houbičkou na nádobí ji roztírejte po celé misce tak, aby ani jedna škvíra nezůstala prázdná.
6. krok: spárovací hmotu nechte zaschnout
Nechte hmotu zaschnout přibližně hodinu nebo dvě, záleží na okolní teplotě vzduchu.
7. krok: houbičkou odstraňte přebytečnou hmotu z mozaiky
Navlhčenou houbičkou odstraňte přebytečnou hmotu z mozaiky. Pokud spárovačku omyjete až druhý den, nic se neděje, stále půjde lehce omýt. Nechte důkladně zaschnout několik hodin. Celou práci můžete na závěr přelakovat bezbarvým lakem ve spreji.
Publikováno: 24. 7. 2018, Autor: Hana Hořáková , Profil autora: Hana Hořáková