reklama

Kořenokvětka a zelenec: Pokojovky, které si libují v letnění na stinném místě

Jsou pokojové rostliny, které neodolatelně prahnou po sluneční záři, a pak jiné, které dávají přednost stínu. Jakub Krulich dobře ví, že kořenokvětka a zelenec patří mezi ty druhé.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kořenokvětka a zelenec

Nenáročný a trochu neprávem pozapomenutý zelenec neboli Chlorophytum comosum v zelenolisté formě a Vittatum či Variegatum v pestrolisté, panašované formě. Ze školy ho zná většina z nás, rostl v květináčích, truhlících ale i ve sklenicích. Zelenec pochází z Jižní Afriky, jako pokojová či sezónní záhonová rostlina je pěstován již 200 roků. Zato zvláštní název kořenokvětka vystihuje způsob kvetení, tedy zvláštní hvězdičkovité, tmavě červeno-hnědé květy, které vyrostou od kořenů a rozkvétají těsně nad zemí. Vykvétá pouze jednou za rok a spíše vzácně. V Anglii má také zvláštní lidové jméno, a sice barová rostlina, to proto, že dobře snáší zakouřené a temné prostředí barů. Aspidistra neboli kořenokvětka pochází z Tchajwanu.

Kořenokvětka a zelenec
i (Zdroj: Prima FTV)
Kořenokvětka a zelenec

Jak rostou v přírodě

Kořenokvětka je pěstována v subtropických oblastech i jako zahradní rostlina, jelikož toleruje i mírný mráz. Roste jako podrost pod stromy, takže jí vyhovuje polostinné až stinné stanoviště, ostré polední slunce může způsobit žloutnutí nebo popálení listů. Proto je vhodná do interiérů, kde není přímé slunce. Pestrolistá forma zelence se dříve často vysazovala do letničkových výsadeb na obruby, nebo do ornamentálních výsadeb, kdy díky výraznému zbarvení listů působila atraktivním barevným kontrastem. Dobře roste na slunci, v polostínu i stínu. Obě rostliny pěstujeme, jako přenosnou rostlinu.

Zelenec
i (Zdroj: Prima FTV)
Zelenec

Jak zalévat

Jinak nenáročnou a mimořádně odolnou kořenokvětku může zahubit snad jen právě přílišná zálivka, kdy uhnijí kořeny. Zaléváme ji tedy, až když zemina vyschne. Přesazujeme teprve tehdy, až je květináč úplně prokořenělý, obvykle to bývá po třech letech. Zelenec má na kořenech hlízkám podobné zásobní orgány, ve kterých si uchovává vodu a živiny, takže dokáže přečkat i pokud na něho zapomeneme se zálivkou. Lépe ale roste, pokud zaléváme pravidelně a zemina je vlhká. Obě rostliny můžeme občas přihnojit hnojivem pro rostliny okrasné listem a otřít, či osprchovat listy.

Kořenokvětka
i (Zdroj: Prima FTV)
Kořenokvětka

Co jste o zelenci a kořenokvětce nevěděli

  • Je vhodné podotknout, že kořenokvětka roste poměrně pomalu a vypěstování větší rostliny může trvat i několik roků, což se samozřejmě projevuje na vyšší prodejní ceně. Uvědomme si ale, že pokud kořenokvětku nezahubíme přílišnou péčí, můžeme ji pěstovat a těšit se z její krásy po několik desítek let.
  • U zelence bylo prokázáno, že tzv. čistí vzduch v místnosti a zbavuje jej toxických látek.

Publikováno: 23. 7. 2018, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký