Nejrůznější betonové dekorace, květináče a truhlíky na zahradu jsou velmi oblíbené a jejich výroba není nijak složitá. Betonová koryta je vhodná dělat v době, kdy máte volné záhonky – tedy po sklizni. Ale nic vám nebrání si je udělat kdykoliv jindy, kdy to počasí dovolí, a máte kus volného záhonku nebo pole, kde nic neroste.
Co budete potřebovat na betonové koryto
- betonovou směs
- kolečko
- zednickou lžíci
- vrtačku
- rýč
Jak budete postupovat při výrobě betonového koryta
1. krok:
Vykopejte si v záhonu díru o rozměru koryta. Musíte myslet na to, že koryto je z betonu, tudíž bude těžké. Proto ho nedělejte moc veliké, abyste ho unesli.
2. krok:
V kolečku nebo míchačce si rozmíchejte už hotovou kupovanou betonovou směs. Pokud máte písek a cement tak namíchejte beton doma. Tři díly písku jeden díl cementu, voda dle potřeby.
3. krok:
Zednickou lžící beton nanášejte na stěny vykopané díry, která nám slouží jako forma. Beton musí mít takovou konzistenci, aby nepadal ze stěn a přilnul k zemině.
4. krok:
Hotové koryto nechte zrát. Záleží od počasí, pokud bude vlhko, nespěchejte a nechte ho co nejdéle ve své formě. Pospíchat se nevyplácí. Ztvrdlé, vyjměte ze země.
5. krok:
Na několika místech vyvrtejte díry na odtok vody. Jinak budou květinám uhnívat kořeny. Povrch koryta nechte oschnout a následně kartáčkem nebo proudem vody očistěte zeminu.
6. krok:
Koryto dejte na vámi vybrané místo, a pokud vám nestojí v rovině tak ho jednoduše podsypte zeminou. Do koryta dejte také zeminu a sázejte květiny.
Tip:
Do vykopané formy je možné vložit igelitový pytel a povrch koryta bude méně nerovný až skoro rovný. Záleží čistě na vkusu každého, jaký povrch koryta si udělá. Odtokové dírky je možné udělat vložením klacíku na dno ještě nezatvrdlého betonového koryta a později je vyndat.
Zdroj informací: autorka článku
Publikováno: 8. 6. 2024, Autor: Hana Hořáková, Profil autora: Hana Hořáková