reklama

Afghánský chrt: Majestátní pes vás okouzlí svou důstojností a vznešeností

Na první pohled ušlechtilý pes, na jehož výchovu budete potřebovat dostatečné zkušenosti se psím výcvikem a především značnou dávku tolerance. Není to pes, od kterého můžete očekávat dokonalou poslušnost.

Afghánský chrt: Aristokrat mezi chrty

Toto chrtí plemeno vzniklo někdy kolem prvního tisíciletí našeho letopočtu, ale zmínky o podobných psech pocházejí až z dob Sumerské říše. Dnešní afghánští chrti byli vyšlechtěni především ve Velké Británii. Do Čech se první zástupce plemene dostal až v roce 1965.

Afghánský chrt
i (Zdroj: istockphoto.com)
Afghánský chrt

Na první pohled je jasné, že péče o srst nádherného afghánského chrta není snadná a vyžaduje mnoho času. Musí zůstat jemná a hedvábná bez zplstnatěných kusů. Vyžaduje tedy používání kvalitní kosmetiky, kondicionérů a olejů. Srst se rozčesává za mokra.

Povaha afghánského chrta není jednoduchá. Je to pes majestátní, hrdý, vznešený a k cizím lidem i psům většinou přezíravý, ale ne agresivní. Jeho výchova od vás bude vyžadovat pevnou ale laskavou ruku a velkou míru tolerance. Psa, který absolutně poslechne na povel z něho při nejlepší vůli nevychováte. I tak je to ale velmi milý a příjemný společník, který miluje svou rodinu a dobře se chová k dětem.

Afghánský chrt
i (Zdroj: istockphoto.com)
Afghánský chrt

Afghánský chrt potřebuje hodně pohybu a fyzické zátěže. Na druhou stranu se nedoporučuje, nechat ho běhat na volno. Pokud si chcete tohoto chrta pořídit, je dobré mít velký oplocený pozemek. Za sportovní vyžití v podobě chrtích závodů vám bude vděčný.

Závody chrtů
i (Zdroj: pixabay.com)
Závody chrtů

Jedná se o opravdu velké plemeno. Feny dorůstají do velikosti až 69 cm v kohoutku a psi 74 cm v kohoutku. Váha se pohybuje okolo 23–27 kg. Dožívá se zhruba 12–14 let.

Publikováno: 30. 7. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.