reklama

Psí starosti v horkých dnech: Pomozte svým mazlíčkům přežít úmorná vedra

Zalézt do stínu nebo do vody a trpělivě čekat, až spalující slunce zajde za obzor… To je ideální představa nejen nás lidí, ale i většiny psů. Jak nejlépe zvládnout horké léto se psem? Nechte se inspirovat!

Psi v horkých dnech

Každý pes zvládá horké dny jinak. Nejvíce trpí staří psi, štěňata, psi se zkrácenou čelistí (buldoci, buldočci, pekinézové, mopsové), psi obézní a ti, kteří mají nemocné srdce.

Kdy venčit

Na delší vycházku vyrazte raději brzy ráno a pak zase až později večer. Přes den omezte vycházky na minimum, stačí jen rychlé vyvenčení. Většina psů, a to i těch obyčejně velmi aktivních, chůzi ve vedru stejně odmítá. Také si uvědomte, jak rozpálený je asfalt či beton chodníků. I psa pálí do tlapek! Raději je proto voďte po trávníku nebo alespoň stinnými místy. Nejlepším místem pro venčení v horkých dnech je samozřejmě les nebo park se vzrostlými stromy.

Na procházku vezměte psovi dostatek vody
i (Zdroj: pixabay.com)
Na procházku vezměte psovi dostatek vody

Dostatek vody na pití

Plná miska čisté vody je pro psy důležitá vždy, ale v horkých dnech samozřejmě ještě více. Krmení psovi podávejte ráno nebo až večer, ne v horku.

Stále přístupná čistá voda
i (Zdroj: pixabay.com)
Stále přístupná čistá voda

Jak na chlazení

Většina psů v horkých dnech má ráda vodu a plavání. S takovými psy vyrazte na ranní či večerní vycházku, pokud možno, k vodě, ať se mohou dosyta zchladit a vydovádět. V žádném případě však rozpáleného psa neházejte rovnou do studené vody! Ale ani malým bazénkem psi nepohrdnou. Velmi osvědčené jsou malé plastové bazénky (dětská plastová pískoviště), ty nafukovací by asi psí dovádění dlouho nevydržely. Většina psů miluje i sprchování hadicí na zalévání, jen pozor na příliš studenou vodu. Pokud váš pes přímo koupání zrovna nemiluje, namočte alespoň ručník a přehoďte ho psovi přes hřbet nebo mu ve vodě chlaďte packy a břicho. Můžete také dávat psovi olizovat kostky ledu nebo mu přímo připravit psí zmrzlinu.

Oblíbená psí zábava
i (Zdroj: pixabay.com)
Oblíbená psí zábava

Psa samozřejmě nikdy nenechávejte v těchto dnech zavřeného v autě!

Přehřátý pes

Pokud přeci jen dojde k přehřátí psa, poznáte to podle jeho apatie, rychlého dýchání s vyplazeným namodralým jazykem, nadměrného slinění. Pes chrčí a může dojít i ke křečím a ztrátě vědomí. Důležitým ukazatelem je i teplota v konečníku přes 40 °C.

První pomoc při přehřátí

Psa rychle osprchujte, ne však ledovou vodou. Namočte ručník a chlaďte psovi tělo, hlavu, tlapky a vnitřní stranu stehen. Dejte mu napít! Při křečích a bezvědomí rychle psa přemístěte k veterináři.

Publikováno: 1. 8. 2018, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce