reklama

Sussexky: Plemeno slepic, mezi kterými najdete ty nejlepší kvočny

Sussexky jsou slepice s kombinovanou užitkovostí, které patří mezi nejlepší matky. Tyto slepice si může s klidem pořídit i začínající chovatel, jsou velmi klidné a přizpůsobivé.

Slepice plemene Sussex

Sussexky patří mezi středně těžká plemena s kombinovanou užitkovostí. Jsou velmi oblíbené pro hojnou snůšku vajec i výborné a kvalitní maso.

Sussexky se vyskytují v několika barevných rázech, nejčastější je bílá s černými pery na krku, ocase a někdy i na letkách. Vyskytují se však i stříbrošedé, červené porcelánové či hnědé barvě. Jsou to statné slepice s výrazným trupem a plným hrudníkem. Dosahují váhy okolo třech kilogramů u slepic, kohouti bývají ještě o půl kilogramu těžší. Jsou to výborné nosnice, snášejí vejce s hnědou skořápkou. Ročně snesou až 200 vajec. Dobře snášejí i v zimním období.

Typické zbarvení Sussexky
i (Zdroj: istockphoto.com)
Typické zbarvení Sussexky

Tyto slepice mají velmi klidnou povahu, dají se snadno ochočit (stejně jako slepice orpingtonky), jsou velmi přátelské a snadno se učí. Rychle se orientují v novém prostředí a snadno se přizpůsobují. Téměř nelétají, drží se ve svém výběhu. Velmi ocení možnost hrabání. Sussexky jsou vhodným plemenem pro začínající chovatele.

Mladá Sussexka
i (Zdroj: istockphoto.com)
Mladá Sussexka

Sussexky jsou výborné kvočny, mají však sklon k neodbytnému kvokání. Jestliže kuřátka neplánujete, zvolte raději plemeno s menší kvokavostí, například amroksky. Pokud však sussexkám dopřejete sezení na vejcích a vyvedení kuřátek, budou i skvělými matkami.

Slepice Sussexka
i (Zdroj: istockphoto.com)
Slepice Sussexka

Publikováno: 7. 8. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce