reklama

Houbová záhada: Může být muchomůrka růžovka životu nebezpečná?

Houbařská sezona se letos rozjíždí pomalu, ale i suchu mnohé houby rostou, tak třeba oblíbená muchomůrka růžovka. Paní Věra Mrklasová z Liberce nám napsala: „Když jsem v úterý 7. srpna četla na vašem webu o masácích, vybavila se mi příhoda, která nemá, aspoň pro mě, žádné racionální vysvětlení. Nebo mi někdo tuhle záhadu objasní?" Připojila svůj příběh o jedné houbové záhadě, v níž hraje hlavní roli muchomůrka růžovka neboli masák.

Ráda chodím na houby už od dětství. Vyrostly jsme se sestrou v Podkrkonoší na samotě u lesa, takže jsme už ve velice raném věku věděly, co obnáší houbaření. Nám stačilo udělat pár kroků a za pár minut jsme už měly plný košík krásných hříbků, babek, křemenáčů nebo kozáků. Nejprve jsme sbíraly pouze houby, co měly pod kloboučkem „tečky“. Na jiné houby jsme nesměly ani sáhnout! Postupně nás rodiče učili poznávat holubinky, růžovky, bedly, podmáslíky - tedy jedlé houby, co měly pod kloboučkem „čárky“. Samozřejmě, že nás záhy zasvětili i do záludností hub jedovatých (i když pokud si vzpomínám, těch echt jedovatých u nás moc nerostlo) a nejedlých, které ale také dokázaly nadělat pěknou paseku. Když to shrnu, dá se říct, že jsme obě do života vykročily s velmi slušnými houbařskými znalostmi. Když se sestra provdala, odstěhovala se na Vysočinu a brzy si tam našla „svá“ místečka, kam chodila houbařit v houbařské sezoně. Jednou, když u ní byla na návštěvě její paní tchýně (a já), připravila na oběd podle našeho rodinného receptu domácí nudle s masáky – jiné houby se totiž to ráno v lese nevyskytovaly. Báječně jsme si pochutnali, protože sestra je krom jiného také výborná kuchařka. Ovšem večer si paní tchýně začala stěžovat, že je jí těžko, zvracela a tak. Zanedlouho měl stejné potíže i můj švagr. Abych to zkrátila: oba dva skončili v nemocnici, kde jim vypláchli žaludek a nechali si je tam do druhého dne na pozorování. Ani sestře, ani mně ale vůbec nic nebylo, my byly naprosto v pohodě. Švagr byl naštvaný jen chvíli, zato paní tchýně si nenechala nikdy vysvětlit, že ji moje sestra houbami opravdu nechtěla otrávit.

Chcete tričko Prima Nápady? Napište nám, co pěstujete, chováte a vyrábíte! Těšíme se vaše fotky a rady, nápady i zkušenosti na adrese napady@iprima.cz.

Chcete mít tričko Prima Nápady? Napište nám co pěstujete, chováte a vyrábíte – a bude vaše!
Chcete mít tričko Prima Nápady? Napište nám co pěstujete, chováte a vyrábíte – a bude vaše! (Zdroj: archiv redakce)

Publikováno: 20. 8. 2018, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce