reklama

Dogtrekking: Psí sport s extrémní náročností

Dogtrekking neboli orientační pochod se psem je v Česku jedním z nejmladších odvětví pejskařských aktivit. Je jedno, jestli je váš psí parťák čistokrevný pes nebo obyčejný voříšek. Musíte však mít oba pořádnou fyzičku.

Dogtrekking je extrémní kynologický vytrvalostní sport, který vede účastníky k samostatnému rozvíjení fyzických a mentálních, například orientačních schopností. Rozvíjí souhru a vzájemné pochopení člověka a psa, jsou při něm překonávány mimořádné vzdálenosti v časovém limitu.

Dogtrekking
Dogtrekking (Zdroj: istockphoto.com)

Psovod je se psem při dogtrekkingu spojen buď postrojem a vodítkem připjatým k bedernímu pásu, nebo vede psa pouze na vodítku (či střídáním obou variant). V žádném případě není možno jít se psem „na volno“ (ani krátkodobě).

Závody dogtrekkingu jsou obvykle pořádány na 100 a více kilometrů (long), ale i kratší podle podmínek stanovených pořadateli (mid). Jako nejkratší long lze respektovat podnik na 80 km. Závodníci jsou při dogtrekkingu odkázáni sami na sebe a před započetím podniku podepisují prohlášení, jímž stvrzují, že vstupují do závodu výhradně na vlastní nebezpečí a jsou si vědomi úplné vlastní zodpovědnosti za sebe a svého psa.

Dogtrekking
Dogtrekking (Zdroj: istockphoto.com)

Organizátoři dogtrekkingové akce vždy již v propozicích uvedou povinnou výstroj. Pořadatel volí způsob kontroly povinné výbavy dle vlastního uvážení na startu, na trati, nebo v cíli. Nezbytnou výbavu určuje charakter a náročnost konkrétního podniku. Vždy jsou v předepsané výbavě bivakovací potřeby (spací pytel a karimatka – event. alumatka či hamaka), strava pro psa a člověka, plastikové láhve na pitnou vodu, miska pro psa, funkční svítilna (nejlépe čelová), příslušná mapa dané oblasti, dvě botičky pro každého psa, s kterým vyrazí účastník na trať a lékárnička. Organizátor rozhodne, zda uvede do povinné výstroje ještě další vybavení. Kdo odstartuje s více psy, musí také se všemi projít cílem v daném časovém limitu.

Dogtrekking je otevřen libovolným plemenům psů i křížencům. Pes musí absolvovat trať „po svých“. Minimální věk psa je jeden rok.

Dogtrekking
Dogtrekking (Zdroj: istockphoto.com)

Při prezenci psovodi předloží platný očkovací průkaz s potvrzením o platném povinném očkování dle aktuálních veterinárních podmínek.

Historie dogtrekkingu se u nás začala psát v roce 2000 prvním závodem nazvaným „Osamělý vlk“ ve Žďárských vrších. Za tímto závodem i vůbec za myšlenkou přivést dogtrekking do českých zemí stojí spisovatel, obdivovatel aljašských malamutů, člověk s neúnavnýma toulavýma nohama Jaroslav Monte Kvasnica.

Publikováno: 22. 8. 2018, Autor: Jaroslav Beran , Profil autora: Jaroslav Beran