Hlásíme konec trablům, kam se šlahouny z ostříhané vistárie. Upleťte si z nich jednoduchý věneček a ozdobte ho sukulenty. Samozřejmě můžete použít i pruty z vrby nebo lísky.
Mohutné vistárie zdobí naše zahrady po celý rok. Rostou poměrně rychle a dlouhé propletené výhony krášlí domy, zídky, pergoly nebo ploty. Pokud patříte mezi zahradníky, kteří vistárii stříhají a chtějí její délku regulovat, nastane vám problém, kam s přebytky šlahounů. Velmi krásné je umotat si z nich věneček a zasadit do něj netřesky či jiné sukulenty. Ty patří k velmi odolným rostlinám a na nejrůznější dekorace, věnce, minizahrádky nebo květinové obrazy jsou proto jako stvořené.
Co budete potřebovat na věneček s netřesky
- pruty vistárie (lísky nebo vrby)
- zahradní nůžky
- lopatičku na zeminu
- netřesky nebo jiné sukulenty
Jak budete postupovat při výrobě věnečku
1. krok: připravte si pruty
Ostříhanou vistárii zbavte listů. Šlahouny chytněte mezi palec a ukazováček a přejeďte rukou v protisměru růstu listů po celé délce šlahounu. Pracujte s čerstvými očištěnými šlahouny, jen tak budou ohebné. Pokud s nimi budete pracovat v následujících dnech po řezu, nedocílíte jejich pružného ohybu.
2. krok: spleťte věnec
Zapleťte pruty do sebe, bez systému jen tak, jak se vám to jeví. Udělejte si průměr věnečku, jaký potřebujete nebo dle množství materiálu. Dbejte na to, aby pruty vedly hezky vedle sebe a nikde se nepřekřížily.
3. krok: přidejte zeminu
Z 1/3 věneček posypte zeminou a důkladně ji zatlačte do mezer mezi pruty tak, aby nevypadla.
4. krok: zasaďte rostliny
Nakonec do zeminy osázejte netřesky, sukulenty a podobné rostlinky.
Prima tip
Vistárie není jediná rostlina, z které se dají vytvořit přírodní věnce a korpusy. Rozhlédnete-li se, v přírodě najdete například vrbu nebo lísku, se kterými se pracuje obdobně, a vytvoříte stejně krásné práce.
Zdroj: autorka článku
Publikováno: 6. 8. 2024, Autor: Hana Hořáková, Profil autora: Hana Hořáková