Beton už dávno nevídáme jen na stavbách nebo v zahradách, je přiznaným materiálem stěn v moderních interiérech i materiálem, ze kterého jsou mnohé zařizovací a designové prvky jako součást vybavení. My si dnes vyzkoušíme, jak vyrobit betonové stínítko na lampičku.
Klasické betonové směsi potřebují pro svou pevnost a odolnost dostatečnou dobu na vyzrávání, my jsme si zvolili už předpřipravenou směs, která dříve ztvrdne a zpevní. Přitom se s ní dobře pracuje, jednoduše se jen zalije vodou a promíchá.
Co na výrobu betonového stínítka potřebujeme
- různé formy
- odbedňovací olej – ten se používá i ve stavebnictví na to, aby se forma lehčeji oddělila od betonové výplně
- brusný papír
- barvu na konečnou úpravu
- objímku s kabelem a vypínačem
- žárovku
Jak při výrobě betonového stínítka postupovat
1. krok: forma na stínítko má vnější a vnitřní díl
Forma na stínítko musí mít vnější a vnitřní díl, abychom betonovou směsí mohli vylít mezi ně. Jako vnější formu jsme použili různé plastové nádobky, jako vnitřní posloužily plastové kelímky.
2. krok: namícháme betonovou směs
Betonovou směs namícháme ve vhodné nádobě podle návodu. Jako výztuhu do betonu můžeme přidat drobné kamínky, pokud proniknou na povrch, vytvářejí zajímavý zdobný prvek.
3. krok: formu vymažeme odbedňovacím olejem
Formu vymažeme odbedňovacím olejem na všech plochách, které budou ve styku s betonovou směsí. Pokud nemáme odbedňovací olej, použijeme např. vazelínu nebo hustší kuchyňský olej.
4. krok: do dna kelímku vyvrtáme otvor pro kabel
Nesmíme zapomenout na průchod pro kabel s objímkou. Mohli bychom jej sice později vyvrtat, ale je lépe si jej připravit předem, odpadne kus práce, při které se může výrobek zbytečně poškodit. Do dna kelímku vyvrtáme otvor, provlékneme jím vratový šroub a zespodu na něj navlékneme dvě matky – ty budou tvořit správný odstup mezi vnější a vnitřní částí formy.
5. krok: směs při nalévání do formy propichujeme špejlí
Směs nalijeme do formy, usadíme na místo i vnitřní část formy a zatížíme proti pohybu. Směs necháme ve formě dostatečně zatvrdnout a vyzrát. Při nalévání betonu propichujeme špejlí, aby směs zatékala všude a nikde nezůstaly vzduchové bubliny.
6. krok: stínítko opatrně vyklopíme z formy
Necháme řádně vyzrát a zatvrdnout. Po zhruba dvou dnech opatrně vyklopíme výrobek z formy, povrch můžeme nechat hrubý nebo jej přebrousit smirkovým papírem. Vnitřek a hrany také obrousíme.
7. krok: vnitřní stranu stínítka přestříkáme zlatou barvou
Vnitřní stranu stínítka můžeme přestříkat zlatou barvou. Ta bude lépe odrážet světlo ze žárovky.
8. krok: kabel s vypínačem provlékneme stínítkem
Po zaschnutí barvy provlékneme připravený kabel s vypínačem stínítkem, zašroubujeme objímku a vhodnou žárovku.
9. krok: k stínítku můžeme připevnit ještě řetízek
Je hotovo, můžeme svítit. Stínítko z betonu je dost těžké. Aby neviselo jen na objímce a kabelu, můžeme si k němu připevnit ještě řetízek (také za vnitřní objímku). Váha stínítka pak bude spočívat na řetízku, kabel necháme volnější.
Publikováno: 4. 9. 2018, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman