reklama

Dýně jako součást jídelníčku slepic: Dopřejte slepičkám zdravou pochoutku

V jídelníčku slepic je dýně velmi prospěšná. Velkým přínosem dýně je následná barva vaječného žloutku. Po několika dnech změní žloutek barvu na oranžovou. Dýně je však také osvěžující lahůdka, ale pro slepičky má i přidanou hodnotou. Semena uvnitř dýně pomáhají při odčervování.

Kladete si otázku, jestli vaše slepice potřebují odčervit?

Nákaza parazity přímo souvisí s tím, jakou péči svým slepicím dáváte. Parazité se šíří ve znečištěné podestýlce a ve špatně udržovaných kurnících. Parazitům se daří ve vlhku, proto pravidelně měňte starou podestýlku a dbejte na pečlivý úklid. A ni při dodržování všech zásad však prevencí nic nezkazíte, a tak dopřejte slepičkám hostinu v podobě rozpůlené dýně. Pokud nebudou chtít dýni vyklovat, tak jim ji rozmixujte, přidejte ovesné vločky, skořápky a uvidíte, že se o dobrotu doslova poperou.

Barva vaječného žloutku však nemá vliv na kvalitu
i (Zdroj: pixabay.com)
Barva vaječného žloutku však nemá vliv na kvalitu

Jak často se slepičky odčervují

Není vhodné příliš často, ale ani vůbec. Je dobré najít zlatý střed. Obecně je známo, že daří-li se hmyzu ve vašem prostředí u slepic, musíte je odčervovat častěji.

Dýňová pochoutka pro slepice
i (Zdroj: Hana Hořáková)
Dýňová pochoutka pro slepice

Kdy nastává ten správný čas 

Dospělé zdravé slepičky, si vytvoří sami odolnost na nákazu parazity. Chovatelé odčervují 2 x ročně, na jaře a na podzim to většinou stačí. Pokud nemáte jistotu, zda máte slepice v pořádku, nechte si za menší poplatek udělat fekální testy u veterinářů

Dýně slepicím chutná
i (Zdroj: Hana Hořáková)
Dýně slepicím chutná

Jak se parazité dostanou do těla vašich slepic

Nejčastěji jedna slepice nakazí druhou. Slepice také sezobne parazity nakaženou žížalu, slimáka, kobylku nebo jiný hmyz.

Dýni rozmixujte, přidejte ovesné vločky a skořápky
i (Zdroj: Hana Hořáková)
Dýni rozmixujte, přidejte ovesné vločky a skořápky

Publikováno: 11. 9. 2018, Autor: Hana Hořáková , Profil autora: Hana Hořáková