Víly jsou odpradávna magickými bytostmi. Někdo je bere jako ochránkyně. Lidé si je představují jako éterické bytosti z mlh a květin. A my si můžeme takovou vílu doma vyrobit také - sice ne z mlhy, ale z ovčí plsti. Ukážeme vám, jak se technikou suchého plstění vyrábí jednoduché figurky.
Víla technikou suchého plstění
Plstění je vlastně zpracovávání zvířecí srsti (psích, králičích chlupů, ovčí vlny atd.), jejíž vlákna se do sebe mechanickým namáháním zaplétají, a tím se plstí - tedy z nadýchaného chomáčku vznikne tvrdý pevný materiál. K plstění za sucha potřebujeme tři důležité věci - silný molitan, ovčí vlnu a plstící jehlu.
Co budeme potřebovat:
- ovčí vlnu
- jehly na plstění
- podložku
- velký korálek jako hlavičku
- peříčka
- drobné korálky
- ozdobičky
Postup:
Nejprve vyrobíme vlásky, my jsme zvolili vílu blondýnu. Ze žluté plsti si odmotáme tři prameny, které spleteme do copu a na obou koncích zavážeme. Cop přesně v prostředku položíme na temeno hlavičky víly, což je velký dřevěný korálek s dírou a namalovaným obličejem (lze sehnat v hobby potřebách).
Vezmeme kousek žlutého chlupatého drátku, přehneme ho napůl a provlékneme ho dírkou v korálku. Do očka, které nám provlékáním vzniklo vložíme upletený cop a očko stáhneme k hlavičce. Pokud bychom chtěli vílu zavěsit, přidáme do očka ještě delší kousek silné nitě.
Chlupatý drátek, který jsme provlékli hlavičkou nám poslouží jako tělíčko víly. Tělíčko pouze naznačíme, vílu budeme posléze "oblékat" do šatů.
Tělíčko vytvoříme ze dvou kousků přírodního rouna, které překřížením přes ramena naznačí halenku a sukni. V této části se již použije technika suchého plstění. Tělo víly si umístíme na měkkou podložku (ideální je třeba mycí houba) a plstící jehlou v podstatně zapichujeme vlákna rouna do sebe, čímž vytvoříme žádaný tvar a tělíčko tím zpevníme. Pozor, jehla je velmi ostrá, dbejte na bezpečnost při práci.
Na tenký drátek pak navlékneme několik drobných korálků a vytvoříme víle pas. Korálkovým páskem tělo obtočíme.
Nakonec vytvoříme víle účes. Horní část copu přilepíme vteřinovým lepidlem víle k hlavičce a oba konce copu smotáme do dvou drdolů. Průběžně smyčky slepujeme k sobě. Konce copu zaplstíme.
Víla bude mít křidélka - ta vytvoříme ze dvou hebkých peříček, která přilepíme na záda.
Hotovou vílu použijeme jako dekoraci k pokojovým květinám nebo s její pomocí můžeme dětem vyprávět pohádky.
Publikováno: 1. 11. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová