Astronomický podzim nastane v neděli 23. září ve 3 hodiny a 54 minut, takže nás čeká první podzimní i poslední letní víkend. Předpověď počasí na čtvrtý zářijový víkend naznačuje zataženou oblohu a výrazné ochlazení - teploty kolem 17 °C! Už víte, co budete dělat na zahradě? Pokud to půjde a nebudete raději sedět doma u kamen, věnujte se růžím, výsadbě jarních cibulovin, nezapomeňte zasít zelené hnojení a přihnojit ovocné dřeviny.
Předpověď počasí na víkend 22. a 23. září
- V sobotu by mělo být oblačno, zpočátku na východě a jihovýchodě zataženo s deštěm. Během dne se ojediněle objeví přeháňky a postupně polojasno. Nejvyšší denní teploty 14 °C až 18 °C, v noci kolem 8 °C. Vát bude mírný západní až severozápadní vítr. Slunce vychází v 06:44 a zapadá v 19:06. Bio předpověď hlásí stupeň 2, střední zátěž.
- V neděli se očekává polojasno až oblačno, během dne až zataženo s občasným déšťem nebo přeháňkami, hlavně v Čechách. Nejvyšší denní teploty 15 °C až 19 °C, noční v průměru 9 °C. Mírný jihozápadní vítr. Slunce vychází v 06:44 a zapadá v 19:06. Bio 2 – střední zátěž.
Lidové pranostiky a zahrada
Na 21. 9. připadá den svatého Matouše a vztahuje se k němu hodně pranostik, které vesměs slibují pěkné počasí na celý následující měsíc: Matouše jasný den čtyři týdny potom jasné předpovídá. Krásné počasí na svatého Matouše má vydržet ještě čtyři neděle. Nebo naopak Po svatém Matouši, čepici na uši. K sobotě 22. 9. se váže tahle lidová předpověď: Je-li jasno na svatého Maurica, bude v zimě mnoho větrů. Neděle je první podzimní den a patří Bertě, dříve Tekle: Svatá Teklička maluje jablíčka.
Lunární kalendář a zahrada
Měsíc nám dorůstá, což dává lidem, zvířatům i rostlinám (a taky houbám) sílu. Lunární kalendář doporučuje o víkendu hlavně hnojit, sekat trávu, přesazovat a rozmnožovat dělením trsů a řízky trvalky a byliny, bujně rostoucí rostliny usměrnit v růstu; přebytečné darovat. Naopak zapovídá sklízet úrodu, zejména ovoce na uskladnění, protože se bude rychle kazit.
Předpověď počasí a zahrada: podzimní péče o růže
Nezapomeňte na růže, které nás letos těšily po celé léto i letos, protože mají hluboké kořeny, a tak tolik netrpěly suchem. Keřové a vyšší velkokvěté, stromkové růže a mini růže seřízněte asi na polovinu délky výhonů, odkliďte všechno opadané listí a zasypte je zeminou s příměsí kompostu. Vrstva by měla být tak vysoká, aby ochránila asi 15 cm spodní délky keřů. U popínavých druhů růží prořezejte staré odkvetlé větve a nové výhony vyvazujte. Bezezbytku ukliďte opadané listí, aby nebylo infekčním zdrojem houbových chorob v příštím roce.
Předpověď počasí a zahrada: výsadba jarních cibulovin
Konec září a říjen jsou nejdůležitějším obdobím pro výsadbu cibulovin do trvalkových záhonů, skalek, květináčů a truhlíků pro jarní radost z květů. Podívejte se po své zahradě a najděte pro cibuloviny to nejlepší místo. Nezapomeňte na výsadbu do trávníku - pokud vysadíte původní a drobné druhy do trávníku, nezapomeňte odložit jeho sekání na jaře na dobu, kdy zatáhnou, jinak by se po několika letech z trávníku „vytratily“. Záhony s trvalkami (např. růžemi) jsou dlouho na jaře chudé, a jsou proto místem, kde se cibuloviny velice dobře uplatní. Pro podsadbu jsou vhodné zejména modřence, ladoňky a sasanky, které brzy zatahují a neruší tak krásu květů.
Předpověď počasí a zahrada: podzimní hnojení
Růstová intenzita rostlin se s přibývajícím chladem zastavuje, hnojení a zavlažování není již většinou nutné. Výhodné je v tomto období vysévání plodin na zelené hnojení. Pro zamezení větších ztrát dusíku, který se v půdě snadno uvolňuje a následně i vyplavuje během vlhkých a bezmrazých zim, je ideální rostlinou pro jeho zachycení na všech volných záhonech ozimé žito. Není příbuzné s žádnou zeleninou, takže nedochází k přenosu chorob. Používá se výsevek v dávce 2 až 3 kg na 100 m2, nebo lze použít řepku - 0,2 kg / 100 m2. Vysévejte do poloviny října. V tomto období se už nesmí používat žádné rychle působící dusíkaté hnojivo k ovocným dřevinám. Kořeny jsou ještě natolik aktivní, že by po příjmu většího množství dusíku byla u dřevin snížena mrazuvzdornost dřeva a pupenů. Po sklizni ovoce přihnojujte draselnými a fosforečnými hnojivy naléváním hnojivých roztoků ke kořenové zóně.
Publikováno: 21. 9. 2018, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová