reklama

Kočka jako kočka? Nenechte se mýlit, kočičí plemena se liší vzhledem i povahou

Co do počtu plemen se kočky samozřejmě nemohou srovnávat se psy, ale i mezi nimi si můžete vybrat veselou a energickou divošku nebo naopak klidnou lenošku, která bude po celý den spokojeně zdobit, spolu s polštářky, vaši pohovku.

Většina z nás má doma obyčejnou kočku evropskou, prostě běžnou micku s povahou velmi různorodou a nevyzpytatelnou. Pokud si chcete být přeci jenom trochu jistější, že vaše příští kočička bude přítulná a klidná pohodářka nebo naopak divoška, se kterou se nebudete nikdy nudit, vyberte si plemeno, u kterého se vámi vybrané povahové rysy dají předpokládat. I když je nutné přiznat, že povahové rysy koček se mezi jednotlivými plemeny zase neliší tolik, jako je tomu u plemen psích.

Bengálská kočka

Od pohledu i temperamentem divoška. Je velmi aktivní, má silně vyvinutý lovecký pud. Proto není příliš vhodné, chovat ji v jedné domácnosti s kanárky nebo papoušky. Ani hlodavci nenechají bengálskou kočku v klidu. Je to plemeno, které vyžaduje již zkušenější chovatele, dostatečný životní prostor. Svou divokost projevuje bengálská kočka i častým používáním drápků, raději jí pořiďte dostatek možností pro jejich obrušování. Zvláštností bengálské kočky jsou její hlasové projevy. Místo klasického mňoukání vydává chraplavé zvuky.

Bengálská kočka
i (Zdroj: istockphoto.com)
Bengálská kočka

Britská kočka

Britky mají rády svůj klid, nevyhledávají příliš akce a vzrušení. Jsou tiché, klidné, mírné a vyrovnané a dobře se snáší s dalšími rodinnými mazlíčky. Ani s dětmi nemívají problém. Na druhou stranu je to prostě kočka, a tak umí dát najevo nesouhlas a umí se pěkně urazit. Bývají velmi chytré.

Britská kočka
i (Zdroj: istockphoto.com)
Britská kočka

Burmila

Burmily jsou společenské, nenáročné a nesmírně komunikativní kočky. Jsou mírumilovné a výborně se snášejí s ostatními plemeny. Nejsou vůbec agresivní, ani k sobě navzájem, ani k lidem. Velmi dobře se sžívají i se psy či jinými domácími zvířaty. Nevyžadují mnoho péče.

Burmila
i (Zdroj: Klára Krmelová)
Burmila

Exotická kočka

Přátelská, klidná a mírná kočka s vyrovnanou povahou, vhodná jako domácí mazlíček. Svou rodinu a lidskou společnost exotická kočka miluje, je neútočná a neagresivní. Je to však velmi zvědavá kočka, která se ráda zúčastní každé vaší aktivity. Je vhodná i k dětem a starším lidem, na druhou stranu v klidu vydrží i sama doma, pokud je to potřeba.

Exotická kočka
i (Zdroj: istockphoto.com)
Exotická kočka

Lykoi

Málo známé kočičí plemeno, je to přirozená přírodní mutace kočky domácí. Lykoi jsou přátelské, zvědavé, mazlivé i aktivní. Na první pohled mají trochu vlčí kožíšek a po seznámení s nimi zjistíte, že i psí povahu.

Plemeno lykoi
i (Zdroj: istockphoto.com)
Plemeno lykoi

Mainská mývalí kočka

Patří mezi opravdové obříky mezi domácími kočkami, je to největší domácí kočka. Je robusní a masivní. Mainské mývalí kočky mají trochu psí povahu. S lidmi navazují velmi pevný vztah, jsou hravé a přátelské a většinou i velmi mazlivé. Přesto to nejsou kočky, kterým by se líbilo časté chování v náruči, raději se uvelebí vedle svého majitele. To je ostatně vlastnost většiny koček, i těch nejobyčejnějších, bez rodokmenu.

Mainská mývalí kočka
i (Zdroj: istockphoto.com)
Mainská mývalí kočka

Perská kočka

Pokud hledáte vzhledově velmi atraktivní, klidnou, možná až línou kočku, která bude celý den vzorně zdobit pohovku, vyberte si kočku perskou. Většinou je to klidné a trpělivé plemeno, které ovšem občas umí být i nesnášenlivé a maličko protivné. Nejsou to aktivní kočky, spíše pozorovatelky domácího života. Náročná je však péče o jejich srst, vyžadující každodenní kartáčování.

Perská kočka
i (Zdroj: istockphoto.com)
Perská kočka

Ragdoll

Ragdoll je druhá největší rasa koček na světě, hned po mainské mývalí kočce. A také ragdollka se maličko povahově podobá psům. Je velmi milá, přítulná a mazlivá, ale i zvědavá a především hravá. Většinou se rychle naučí aportovat. Bude vás doprovázet na každém kroku. Mnohem lépe než ostatní plemena se naučí chodit v postroji na procházky, možná proto, že špatně snáší samotu, a tak vás raději všude doprovodí. Dobře snáší ostatní kočičí plemena.

Radgoll
i (Zdroj: istockphoto.com)
Radgoll

Ruská modrá kočka

Výhodou tohoto plemene je, že téměř nelíná, což z něho činí jednoho z nejoblíbenějších kočičích společníků. K tomu je to plemeno velmi společenské, přátelské a kontaktní, ale i samotu umí zvládat velmi dobře. Je to plemeno velmi inteligentní a učenlivé, vhodné i ke starším dětem.

Ruská modrá
i (Zdroj: istockphoto.com)
Ruská modrá

Siamská kočka

Aktivní a velmi živé plemeno, někdy až divoké. Siamku najdete doma na těch nejvyšších a nejnepřístupnějších místech. Jsou to kočky majetnické, které velmi milují svého chovatele a vyžadují jeho stálou pozornost. Jsou to kočky inteligentní a hravé, snadno se naučí aportovat i chodit v postrojku na procházky.

Siamská kočka
i (Zdroj: istockphoto.com)
Siamská kočka

Sphynx

Málokteré kočičí plemeno vyvolává tolik protichůdných názorů. Jedni ho milují a druhým připadá nesnesitelně ošklivé. Kočka sphynx nemá srst, jenom chmýří, ale při dotyku je neuvěřitelně jemná a na dotek příjemná. Kdo se jí jednou dotkne, většinou se zamiluje. Své chovatele bezmezně milují a špatně snášejí samotu. Jsou to kočky inteligentní, přítulné a hravé, přímo závislé na svém páníčkovi.

Plemeno sphynx
i (Zdroj: istockphoto.com)
Plemeno sphynx

Publikováno: 9. 11. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Jak náročná je ruská modrá kočka?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ruská modrá kočka patří mezi krátkosrstá plemena kočky domácí. Nejznámější je ruský modrý kocour Vasko, kterého vlastnil ruský car Mikuláš I.