Dekorativní stůl: Jak originálně využít drť, štěpku a větvičky po podzimním úklidu zahrady

Podzim je tady a my jsme se pustili do úklidu zahrady. K tomu patří i prořezávání stromků a keřů a následný úklid větviček, takže pila, drtič či štěpkovač jsou praktickými pomocníky. Ale pak nastane otázka kam s ním, tedy s drceným odpadem. Drť se dá použít jako mulč, hodí se do kompostu nebo na topení. My ho ale tentokrát použijeme úplně jinak – jako dekorativní výplň do stolové desky. Tady je návod krok za krokem, jak vyrobit dekorativní stůl.

Benzinová motorová pila z Mountfieldu je spolehlivý pomocník; kromě silného motoru je vybavena snadným startováním, ergonomickými madly a automatickým sytičem, takže práce s ní je pohodlná.

Benzinová motorová pila z Mountfieldu je spolehlivý pomocník
Benzinová motorová pila z Mountfieldu je spolehlivý pomocník (Zdroj: Pavel Zeman)

Po pořezání i ostříhání větviček přichází ke slovu drtič či štěpkovač. Rozkouše větvičky na jemné kousky, které kromě dalších přírodnin můžeme použít pro dekorativní účely.

Drtič či štěpkovač rozkouše větvičky na jemné kousky
Drtič či štěpkovač rozkouše větvičky na jemné kousky (Zdroj: Pavel Zeman)

Co na výrobu dekorativního stolu potřebujeme

Na výrobu stolku do ateliéru si připravíme přírodniny, jako jsou kamínky, šišky, kousky kůry a samozřejmě i kousky ořezaných větví a štěpku. Dále budeme potřebovat stolovou desku, tenčí prkénka nebo silné listy na rámeček, skleněnou desku na svrchní stranu stolu. Použijeme akuvrtačku a šroubovák, pilku a vruty do dřeva.

Co na výrobu dekorativního stolku s přírodninami potřebujeme
Co na výrobu dekorativního stolku s přírodninami potřebujeme (Zdroj: Pavel Zeman)

Jak při výrobě dekorativního stolu postupujeme

1. krok: na desku přišroubujeme rámeček

Na desku, v našem případě jde o tmavou vodovzdornou překližku, si přišroubujeme rámeček z tenkých prkének či silných lišt cca 8 cm vysoký. Rámeček připevňujeme pomocí vrutů do dřeva zespodu desky. Otvory pro vruty si nejprve předvrtáme tenkým vrtáčkem, aby lišty při spojování nepopraskaly.

Dekorativní stůl: na desku přišroubujeme rámeček
Dekorativní stůl: na desku přišroubujeme rámeček (Zdroj: Pavel Zeman)

2. krok: horní desku stolu bude tvořit sklo

Protože horní desku stolu bude tvořit sklo, mají podélné díly rámečku vyříznuté zářezy tak, aby do nich sklo zapadlo a bylo možno jej vsunout. Příčné díly jsou jen pod sklem, aby bylo možno jej kdykoliv vysunout a vyplň upravit či vyměnit. 

Dekorativní stůl: horní desku stolu bude tvořit sklo
Dekorativní stůl: horní desku stolu bude tvořit sklo (Zdroj: Pavel Zeman)

3. krok: vnitřní prostor rámečku rozdělíme na menší díly

Aby stolová galerie vypadala hezky, rozdělíme si vnitřní prostor rámečku na menší díly opět lištami. Jednou či dvěma podélnými, které opět přišroubujeme zespoda, a odpovídajícím počtem příčných.

Dekorativní stůl: vnitřní prostor rámečku rozdělíme na menší díly
Dekorativní stůl: vnitřní prostor rámečku rozdělíme na menší díly (Zdroj: Pavel Zeman)

4. krok: lišty rozmístíme v požadovaných rozestupech  

Nařežeme si je napřesno, rozmístíme v požadovaných rozestupech a přišroubujeme pouze k vnitřním lištám, zvenku si rámeček nebudeme kazit vruty.

Dekorativní stůl: lišty rozmístíme v požadovaných rozestupech
Dekorativní stůl: lišty rozmístíme v požadovaných rozestupech (Zdroj: Pavel Zeman)

5. krok: přírodniny naskládáme do jednotlivých polí

Pak už přicházejí na řadu větvičky, štěpka, drť a další přírodniny. Vysypeme a vyskládáme si je podle vkusu do jednotlivých polí. Pokud plánujeme jako výplň i větší kousky dřeva či kůry, měli bychom si jejich umístění rozvrhnout ještě před připevněním vnitřních příček, aby pak do jednotlivých polí hezky pasovaly. Drť, štěpku i větvičky či kůru bychom měli nechat trochu vyschnout, aby se sklo po zaklopení nepařilo a přírodniny nám nezačaly chytat plíseň.

Dekorativní stůl: drť a další přírodniny naskládáme do jednotlivých polí
Dekorativní stůl: drť a další přírodniny naskládáme do jednotlivých polí (Zdroj: Pavel Zeman)

6. krok: sklo neuzavíráme, aby šlo výplň vyměnit

Po uspořádání výplně zaklopíme naši galerii sklem. Z delších stran sedí sklo v drážkách, na konce můžeme přidat silikonové „puntíky“, ale sklo neuzavíráme docela, je vysouvací, proto, aby bylo možno výplně upravit nebo vyměnit. 

Dekorativní stůl: sklo neuzavíráme, aby bylo možné přírodniny vyměnit
Dekorativní stůl: sklo neuzavíráme, aby bylo možné přírodniny vyměnit (Zdroj: Pavel Zeman)

7. krok: jako nohy stolu jsme použili pracovní podpěry

Místo nohou jsme použili pracovní podpěry, tzv.  „kozy" natřené tmavou barvou. Pokud by nám podpěry nevyhovovaly, můžeme samozřejmě stůl opatřit klasickými nohami, např. šroubovaným i do objímek připevněných zespoda stolové desky. Pracovní podpěry však unesou větší zátěž, pokud bychom výplně měli třeba z kamenů nebo různobarevného písku. 

Dekorativní stůl: jako nohy jsme použili pracovní podpěry
Dekorativní stůl: jako nohy jsme použili pracovní podpěry (Zdroj: Pavel Zeman)

Autor:

Jsem redaktor, fotograf a kutil srdcem i duší, dvacet let fotím a realizuji fotopostupy krok za krokem. Mou doménou jsou drobné i větší truhlářské realizace. Vše vymýšlím tak, aby si to mohl podle návodu vyrobit nebo vyzkoušet i se základním nářadím každý. Mám rád práci se dřevem. Umím vyrobit nábytek, ale i pergolu nebo zvýšené patro, nebo navrhnout interiér. 

Související k tématu