Předpověď počasí na poslední zářijový víkend potvrzuje, že už k nám vtrhl opravdový podzim. Můžete se připravit na noční mrazíky a denní teploty kolem 12 °C! A má to tak být, neboť 28. 9. je svatého Václava a od tohoto dne už se dají čekat jen zimu a plískanice, aspoň podle lidových pranostik: Přijde Václav - kamna připrav! Ovšem na zahradě je a bude ještě práce dost a dost, takže tady jsou naše tipy. Postarejte se o zeleninu, která ještě stále roste, natrhejte si květiny na sušení nebo si posviťte na hraboše, aby vám nezničil zahradu.
Předpověď počasí na víkend 29. a 30. září
- V sobotu by mělo být převážně oblačno, zpočátku ojediněle přeháňky, hlavně na jihovýchodě. Postupně ubývání oblačnosti na polojasno. Nejvyšší denní teploty 11 °C až 16 °C, v noci v průměru 8 °C. Vát bude mírný severovýchodní vítr. Slunce vychází v 06:55 a zapadá v 18:51. Bio předpověď hlásí stupeň 1, mírnou zátěž.
- V neděli se očekává po celý den většinou polojasno, ráno ojediněle přízemní mrazíky. Nejvyšší denní teploty 12 °C až 17 °C, noční v průměru 6 °C. Mírný severovýchodní vítr. Slunce vychází v 06:55 a zapadá v 18:51. Bio 1 – mírná zátěž.
Lidové pranostiky a zahrada
V pátek 28. 9. je svatého Václava. Od tohoto dne už můžeme čekat jen chladno, déšť a plískanice, aspoň to vyplývá z lidových pranostik. Na svatého Václava mráz nastává. Přijde Václav - kamna připrav. Svatý Václav Čechům přeje, neprší-li na něj, dobře se za rok seje a ještě více ve stodole děje. V sobotu 29. září je Michala, to je den, na který měli naši předkové také mnoho předpovědí: Fučí-li na svatého Michala vítr od východu nebo severu, bude tuhá zima. Je-li svatý Michal jasný a krásný, bude tak ještě po čtyři neděle. Když mrazy časně před svatým Michalem přicházejí, tedy se po svatém Matěji zdlouha zase navracejí. Mokro o Michalu, studeno o Štědrém dnu. A neděle? Na svatého Jeronýma stěhuje se k nám už zima. O svatém Jeronýmu připravuj se už na zimu.
Lunární kalendář a zahrada
V úterý byl úplněk, měsíc tedy ubývá. O prodlouženém víkendu můžete své síly napřít na přesazování, sázení, sklizeň, sušení bylinek, kosení i zavařování ovoce a zeleniny. Je také vhodná doba na drobné opravy a veškeré práce vše spojené s natíráním.
Předpověď počasí a zahrada: zelenina ještě nekončí
Myslíte, že už je nutné zahradu zcela zazimovat? Omyl. Víte, co nás ještě čeká do zimních mrazů? Vývoj ještě neukončilo pozdní hlávkové a čínské zelí, kapusta kadeřavá, celer bulvový, zimní mrkev, zimní ředkev a tykve. Ideálním předpokladem pro vývoj je mírné počasí, dostatek vody a pohotové živiny. Těžkou půdu se sklonem k tvorbě škraloupu každý týden prokypřete, plevel potlačt okopávkou, pletím a mulčováním. Na konci září je vhodné použít kryt perforovanou fólií, která rostliny ochrání i před prvními mrazíky. Fóliový tunel lze použít u vyšších druhů zeleniny. Plody cuket a dýní jsou velmi choulostivé na mráz. Raději je skliďte, umístěte v mrazuprostých, dobře větraných místech, kde případně dozrají a mohou vydržet až do prosince.
Předpověď počasí a zahrada: květiny na sušení
I přes zimu mohou pro výzdobu domovů posloužit květiny z vlastní zahrádky. Mnohé z trvalek a letniček se dají použít k sušení. Pro suché kytice a aranžmá jsou nejvděčnějšími rostlinami mimo jiné žlutě kvetoucí řebříček (Achillea filipendulina), máčka alpská (Eryngium alpinum), bělotrn (Echinops), plesnivka perlová (Anaphalis margaritacea), šáter (Gypsophila), paznechtík (Acanthus), okrasné česneky (Allium), makovice (Papaver), měsíčnice roční (Lunaria annua), mochyně zahradní (Physalis alkekengi) a všechny traviny.
Předpověď počasí a zahrada: posviťte si na hraboše
Hraboš polní (Microtus arvalis) je nepříjemný nájemník zahrad. Zejména škodí tím, že hloubí v podzemí, rádi si pochutnají na koříncích, cibulkách nebo oddencích, nepohrdnou i nadzemními části rostlin. Hraboši se neukládají k zimnímu spánku a mohou tedy pod vrstvou napadaného sněhu nebo mulče celou zimu „hospodařit" a napáchat na kořenech rostlin i kůře stromů a keřů nenapravitelné škody. Na zahrádce je teď důležité posbírat všechno spadané ovoce, které hraboše láká a zkontrolovat spodní části kmenů ovocných stromů, zda nedochází k okusu hraboši, zejména u mladších stromků, které mají ještě hladkou kůru. Ta je totiž okusem ohrožena mnohem více než tvrdá a hrubá kůra starších stromů. Existují doporučované rostliny, které by měly tyto nezvané hosty z naší zahrádky vyhnat (řebčík, pryšec, česnek) v tomto období je však jejich účinek minimální. V případě nouze je proto možné použít lapací pasti nebo "bezbolestné" jedovaté návnady na bázi kumarinu.
Publikováno: 28. 9. 2018, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová