reklama

Belgický ovčák malinois: Pracovní plemeno pro zkušené majitele

Belgický ovčák malinois, zvaný maliňák nebo malina, je nádherný pes, kterého si laik snadno splete s ovčákem německým, kterého v poslední době pomalu vytlačuje z kynologických sportovišť. Je to totiž rozený sportovec, temperamentní, rychlý a pružný s obrovskou výdrží.

Belgický ovčák malinois: Skvělé plemeno pro záchranáře, policisty i vojáky

Belgičtí ovčáci byli původně velmi rozmanití, různých zbarvení a délky srsti. V 19. století se proto chovatelé rozhodli pro přesné uspořádání a belgické ovčáky rozdělili do čtyř typů: laekenois, groenendael, malinois a tervueren. Malinois je jediný z nich s krátkou srstí. Křížení jednotlivých typů belgických ovčáků mezi sebou je zakázáno.

Maliňák je chytrý, pracovitý a aktivní pes
i (Zdroj: istockphoto.com)
Maliňák je chytrý, pracovitý a aktivní pes

Maliňák je chytrý, pracovitý a aktivní pes s velkým temperamentem a houževnatostí. Pro svého majitele je schopen udělat cokoliv. Je to skvělý hlídač a obranář. V tomto ohledu je možná až příliš důsledný. Je to pes využívaný policií, vojskem i záchranáři. Oproti velmi podobnému, ale většímu a mohutnějšímu německému vlčákovi, je při obraně a zadržení nepřítele mnohem nebezpečnějším protivníkem. Při dopadení trhá a rve, vlčák pouze tahá. Maliňák je výborný stopař a skvěle se umí soustředit na zadaný úkol. Nikdy se nesmí nudit! Hodí se pro psí sporty, jako je agility, flyball nebo dogtrekking.

Je to skvělý hlídač a obranář
i (Zdroj: istockphoto.com)
Je to skvělý hlídač a obranář

Důsledný odborný výcvik vedený v pozitivním duchu je v případě maliňáka naprosto nezbytný. Člověk musí vůči tomuto plemeni vždy zůstat v dominantním postavení. Důležitá je také dobrá socializace již od štěněcího věku. V žádném případě to není pes, vhodný pro začátečníky. Není to ani pes rodinný, ale opravdu služební. Při kontaktu s dětmi by měl být vždy pod dozorem.

Maliňák je výborný stopař a skvěle se umí soustředit
i (Zdroj: istockphoto.com)
Maliňák je výborný stopař a skvěle se umí soustředit

Belgický ovčák malinois dorůstá do kohoutkové výšky 65 cm u psa a 60 cm u feny. Váha se pohybuje mezi 25–30 kg.

Maliňáci mají žluté zbarvení s uhlováním a černou masku. Péče o srst není vůbec náročná, stačí občasné, v době línání každodenní, vyčesávání.

Publikováno: 1. 10. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.