reklama

Retro v detailech: Nebojte se oživit domov nostalgií let dávno minulých

Retro frčí, tak se nebojte oživit svůj domov nostalgickou klasikou let dávno minulých! Retro se nevyhýbá ani těm nejmenším detailům, jako jsou vypínače a zásuvky nebo koupelnový nábytek. Spojuje v sobě osvědčený design z minulosti s nejmodernějšími materiály a technologickými postupy.

Retro v detailech: kulaté vypínače a zásuvky

Domovní vypínače a zásuvky řady Retro mají kulatý tvar, což byla klasika prvorepublikových stěn. I proto se rámečky vypínačů této řady nabízejí v klasických materiálech připomínajících tuto dobu. Jedná se o černou a bílou keramiku, masivní provedení bukového nebo dubového dřeva. Ovšem z pohledu materiálů nezůstává jen u nich, a kdo chce retro v modernějším pojetí, může sáhnout po rámečku z betonu.

Retro kulaté domovní vypínače a zásuvky
i (Zdroj: archiv družstva Obzor)
Retro kulaté domovní vypínače a zásuvky

Ve středu vypínače je klička na ovládání v provedení bílé a černé barvy nebo patiny. U barvy kličky ovšem kouzlo retro nekončí… otočením tohoto ovladače vypínač vydá charakteristický zvuk cvaknutí. „Strojek vypínačů je stejný, který se využívá při výrobě klasických průmyslových vačkových spínačů. Střed strojku tvoří kovová hřídel, která způsobuje cvaknutí v momentě otočení kličky. Proto tuto řadu označujeme jako „retro na druhou“, jelikož nejen že retro vypadá, ale také tak i zní,“ dodává ing. Martina Obadalová z družstva Obzor, jejichž vypínače tento zvuk umí jako jediné.

Retro kulaté vypínače: otočením ovladače vypínač vydá charakteristický zvuk cvaknutí
i (Zdroj: archiv družstva Obzor)
Retro kulaté vypínače: otočením ovladače vypínač vydá charakteristický zvuk cvaknutí

Retro v hi-tech provedení. Z pohledu funkcí ovšem tyhle retro zásuvky rozhodně retro nezůstávají, takže si kromě staré dobré klasiky můžete pořídit také zásuvky s koncovkami USB, SAT, HDMI nebo TV.

Retro zásuvky v HI-Tech provedení
i (Zdroj: archiv družstva Obzor)
Retro zásuvky v HI-Tech provedení

Retro v detailech: koupelnový nábytek 

Retro kouzlem může vyzařovat i koupelna! A rozhodně do ní nemusíte volit pouze nábytek, který jste zdědili po babičce. Může být i z moderních materiálů, ale přitom v kabátku inspirovaným léty minulými. „Inspiraci pro vzhled nábytku řady Retro našel její autor ing. arch. Jakub Med v 50. a 60. letech minulého století. Právě pro tohle období jsou typické jemné zaoblené linie a výrazné podlouhlé nožičky,“ říká ing. Petr Blažek z výrobního družstva Dřevojas. I když vzhled vychází z minulosti, co se týče funkčnosti, je nábytek zcela připravený vyhovět všem požadavkům dnešní moderní koupelny. Jeho povrch je lakován oboustranně ve vysokém lesku a díky tomu bude hravě odolávat všudypřítomné vodě a vlhkosti.

Retro kouzlem může vyzařovat i koupelnový nábytek
i (Zdroj: archiv Dřevojas)
Retro kouzlem může vyzařovat i koupelnový nábytek

Publikováno: 5. 10. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce