Předpověď počasí na první říjnový víkend: Co dělat na zahradě? Sklidit úrodu!

Předpověď počasí na první říjnový víkend vypadá docela dobře – přes den má být polojasno s teplotami kolem 20 °C. To vypadá na ideální počasí na podzimní práce na zahradě. Především je potřeba sklidit a správně uskladnit všechno, co se urodilo. A nezapomeňte se těšit z posledních letošních květů, než je spálí mráz. Lidová pranostika totiž říká, že na svatého Placida (5. 10.) zima teplo vystřídá – tak si užijte poslední pěkné dny.

Předpověď počasí na víkend 6. a 7. října

  • V sobotu má být jasno až polojasno, ráno ojediněle mlhy. Odpoledne od jihu přibývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 16 až 22 °C, noční v průměru 5 °C Povane mírný západní až severozápadní vítr. Slunce vychází v 07:07 a zapadá v 18:33. Bio předpověď hlásí stupeň 1, mírnou zátěž.
  • V neděli se očekává převážně oblačno, přechodně i polojasno. Během dne místy přeháňky. Nejvyšší denní teploty 18 až 22 °C, v noci kolem 9 °C. Slabý proměnlivý vítr. Slunce vychází v 07:07 a zapadá v 18:33. Bio 1 – mírná zátěž.

Lidové pranostiky a zahrada

Pro naše předky byl říjen měsícem příchodu podzimu a předpovídal, jaká bude zima: Mlhy v říjnu – sněhy v zimě. Co v říjnu zimy přibude, v lednu jí opět ubude. Studený říjen – zelený leden. Mrazy v říjnu – hezky v lednu; krásný říjen – studený leden. Jestli sníh napadne toho měsíce a kolik dní trvati bude, tak stálá bude zima. Konkrétních předpovědí na tento víkend je málo: Na svatého Placida (5. 10.) zima teplo vystřídá.

Lunární kalendář a zahrada

Měsíc ubývá, práce nám nepůjde dobře od ruky. Lunární kalendář doporučuje první říjnový víkend nezalévat, protože na rostlinách zalévaných v tyto dny se mohou objevit škůdci. Zato je příznivá doba na sběr a zmrazování ovoce; o víkendu si ale dejte pauzu od zavařování. Ale zato vám nic nebude bránit, abyste dělali na zahradě všechny důležité podzimní práce.

Předpověď počasí a zahrada: podzimní květiny

Říjen je poslední měsíc, kdy zahradu ještě zdobí rozkvetlé rostliny. Vlivem rychlého snižování teplot ale rychle odkvétají nebo květy zničí první mrazíky. Chryzantémy neboli listopadky (Chrysanthemum ) rozzáří zahradu v době, kdy už se většina květin ukládá k odpočinku. I teď ale najdeme řadu rozkvetlých květin, mezi nimiž jsou nejkrásnějšími poslední růže (Rosa) se svými silnými a krásnými poupaty; kvetou pozdní odrůdy plaménků (Clematis), dokvétá ovíjivá opletka Aubertova (Fallopia aubertii) a komule Davidova (Buddleia davidii). Výrazným keříkem kvetoucím v tomto období je ořechokřídlatec klandonský (Caryopteris clandonensis) a kvetoucí vřesy (Calluna). Dřevinám se postupně vybarvuje listí do palety barev, kterou může nabídnout jen toto roční období.

Předpověď počasí a zahrada: chryzantémy neboli listopadky (Chrysanthemum )
Předpověď počasí a zahrada: chryzantémy neboli listopadky (Chrysanthemum ) (Zdroj: pixabay.com)

Předpověď počasí a zahrada: sklizeň jablek

Na nic nečekejte, jablíčka už jsou zralá, využijte krásných slunečních dní a sklízejte bohatou úrodu. Sklízejí se odrůdy Goldstar, Delicious zlatý, Melrose, Jonathan, Šampaňská reneta, Boskoopské. Nejpozději sklízejte Idared, Zvonkové, Angold, Florinu, Starking, Gloster 69, Rosanu, Ontario a Granny Smith. Odrůdová skladba jabloní je dnes velice pestrá. Jabloně nepatří mezi samosprašné druhy a jsou odkázané ve svém oplodnění na vhodné opylovače. Na každou jednu mateřskou odrůdu je pak vhodné počítat se 2 až 3 otcovskými odrůdami, nacházejícími se v blízkosti a kvetoucími ve stejném čase. K výčtu několika standardních oblíbených odrůd přibývají ročně nová šlechtění rozšiřující výběr jabloní.

Předpověď počasí a zahrada: sklízí se zimní odrůdy jablek
Předpověď počasí a zahrada: sklízí se zimní odrůdy jablek (Zdroj: pixabay.com)

Předpověď počasí a zahrada: podzimní zelenina

To, co se na zahradě urodilo, je potřeba nejen sklidit, ale i uskladnit. V sousedství brambor, řepy celeru, cibule, česneku a podobné zeleniny s výrazným aroma neskladujet ovoce. Ideálními podmínkami pro skladování je chladno a bez mrazu; pro zeleninu je pak vhodnější prostředí vlhčí. U zeleniny snášející teploty kolem bodu mrazu (kořenová zelenina, zelí, kedlubny, růžičková kapusta) je výhodné nechat ji na záhonu až do začátku listopadu. Zelenina tak dobře vyzraje.

Předpověď počasí a zahrada: zelí dobře snáší teploty kolem bodu mrazu
Předpověď počasí a zahrada: zelí dobře snáší teploty kolem bodu mrazu (Zdroj: pixabay.com)

Autor:

Psaní mě vždycky bavilo. Po vysoké škole zemědělské jsem pracovala v odborném časopise Mechanizace zemědělství, a abych byla v obraze, udělala jsem si ještě žurnalistiku - jsem tedy nejlepší novinář mezi zemědělci a nejlepší zemědělec mezi novináři. Od toho se odvíjí můj zájem o životní prostředí, zahrádkaření a zvířata. Inspirací mi je můj pejsek Yami, který mně pomáhá všechny aktivity zvládat.

Související k tématu