Máte rádi vše otevřené a k tomu z přírodnin? Chcete mít své nejmilejší kusy oblečení vystavené stále na očích? Tak si vyrobte stojan na šaty, lidově zvaný štendr. Je to nábytkový solitér ideální do podkrovních prostor s přiznanými trámy nebo interiérů přírodně laděných. Máme pro vás návod krok za krokem.
Co na výrobu stojanu na šaty z větví potřebujeme
Na výrobu stojanu na šaty budeme potřebovat opracované větve o průměru cca 5–8 cm. Přírodní provaz, ruční pilku na dřevo, akumulátorovou vrtačku, brusku, kladívko a vratové šrouby s matkou. Pro dotažení matek očkový klíč.
Jak při výrobě stojanu na šaty z větví postupovat
1. krok: připravíme si větve
Přírodní větve nebo tenké stromky obrousíme a zbavíme kůry. V případě například břízy můžeme povrch, který je pohledově hezký, zachovat. Vysokou kůru je dobré odstranit, aby se nám za ni oblečení nezachytávalo. K tomu můžeme použít brousicí nástavec na úhlovou brusku.
2. krok: větve upravíme ruční pilkou
Větve nakrátíme na požadovaný rozměr. Až po složení krajních překřížených stojen upravíme materiál tak, aby stojny byly rovnoběžně seříznuté s podlahou, k tomu postačí ostrá ruční pilka.
3. krok: vrtákem provrtáme horní křížení stojin
Vrtákem o průměru 10 mm provrtáme horní křížení stojin, a to 30 cm od horní hrany. Rozkročení stojin je cca 80 cm.
4. krok: do předvrtaného otvoru doklepneme šrouby kladívkem
Pro spojení používáme vratové šrouby. Ty do předvrtaného otvoru doklepneme kladívkem. Tak se čtyřhran pod hlavou šroubu pevně zapustí do dřeva. Takto provedeme všechny spoje konstrukce.
5. krok: z druhé strany šroub dotáhneme matkou
Z druhé strany šroub dotáhneme matkou. V případě měkkého dřeva použijeme i podložku. Jestliže je přesah šroubu příliš velký, zakrátíme jej kousek nad dotaženou matkou pomocí úhlové brusky.
6. krok: vruty připevníme prkna, tvořící dno a spodní poličku
Rozkročení stojanu je zajištěno dvěma příčnými díly. Ty jsou přišroubovány cca 10 cm nad zem. K nim připevníme pomocí vrutů prkna tvořící dno a spodní poličku štendru. Zároveň nám celý stojan zpevní a zavětruje. Použijeme vruty do dřeva 4 x 50 mm.
7. krok: stojan natřeme přírodním olejem nebo lazurou
Hotový stojan na oblečení natřeme přírodním olejem. Můžeme použít i lazuru, která zvýrazní krásu dřeva. Provedeme dva nátěry. My jsme použili matný vzhled.
8. krok: tyč na ramínka omotáme provázkem
Horní příčná tyč, vložená do X vytvořeného překřížením stojin, tvoří tyč na ramínka. Pro podtržení přírodního vzhledu ji omotáme provázkem a to s křížem. Stejně tak omotáme horní křížový spoj.
9. krok: rozměry si můžeme libovolně upravit
Výška čtyř hlavních stojin je 190 cm, šířka horní „tyče“ je 150 cm. Horní křížení je vrtané 30 cm od horního konce stojin. Spárovka, ze které je spodní police, je dlouhá 150 cm a široká 30 cm. Potřebovat budeme 2 kusy. Rozměry si ale můžeme podle potřeby libovolně upravit.
10. krok: k zavěšení ramínek použijeme provaz
Materiál na horní tyč je o něco silnější než háčky klasických ramínek. K jejich zavěšení proto použijeme provaz, kterým jsme si horní tyč omotali.
11. krok: spodní polici využijeme třeba na módní doplňky
Spodní polici lze využít na uskladnění krabic s oblečením, šátky, pásky nebo různé doplňky. Pod polici se vejdou nízké boty.
Publikováno: 9. 10. 2018, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman