reklama

Jak si zjednat před Vánocemi pořádek?

Pouštíte se pomalu do předvánočního úklidu? Aby šel úklid jedna dvě, máme pro vás pár tipů na šikovné pomocníky, díky nimž se během chvíle ocitnete v uklizeném, a tím pádem útulném domově. Zkrátka? Udělejte si pořádek, ošetřete povrchy!

Jak si zjednat před Vánocemi pořádek? (Zdroj: Trachea)

Okna v kondici ve třech krocích

Očistit, umýt, usušit, vyleštit a znovu… poznáváte činnost, kterou přes rok často odkládáme, ale přitom by neměla chybět při žádném větším úklidu? A znáte ovšem ty nejdůležitější zásady správného mytí oken?

uklid_4_oken_foto_zdroj_VEKRA
Mytí oken patří ke klasice (Zdroj: VEKRA)

Nejprve se pusťte do důkladného umytí – na rámy, křídla i zasklení stačí při běžném znečištění vlažná voda se saponátem, hadr, čistič skel a hadřík na vyleštění. Ideální je okna neumývat, když je venku teplota pod bodem mrazu, čisticí prostředky totiž nejlépe fungují od teploty +5 °C. A pokud přesto musíte v mrazu okna umýt, nepoužívejte horkou vodu, aby zasklení neprasklo. V dalším kroku nezapomeňte ani na čištění odvodňovacích otvor v dolní části okenního rámu a kontrolu těsnění. Vedle ošetření těsnění glycerinem nebo silikonovým olejem, vyzkoušejte čas od času jeho pružnost – po zmáčknutí by se mělo vrátit do původního tvaru. Pokud tomu tak není, pak je čas ztrouchnivělé nebo poškozené těsnění vyměnit. A když už jste v plné práci, za třetí promažte kování. Poslouží k tomu silikonový olej nebo třeba olej na šicí stroje. Vyhněte se minerálním, stolním olejům nebo těm s přísadou kyselin a jiných látek.

uklid_1_oken_foto_zdroj_VEKRA
Leštění oken nebývá zrovna populární (Zdroj: VEKRA)

TIP: Na dřevěná s balzámem

A co mytí okenních rámů? Často se na ně zapomíná, ačkoli jejich údržba není složitá – na plastové rámy postačí vlažná voda, dřevěné rámy a křídla ošetříte zase balzámem na dřevo přímo od výrobce. Dřevěné části oken jako rámy a křídla nejprve zbavte nečistot a potom přejeďte houbičkou namočenou v doporučeném balzámu, který šikovně zacelí mikrotrhlinky a oživí lazuru.

aplikace_balzamu_na_drevena_oknahoubickou_foto_zdroj_VEKRA (3)
Aplikace balzámu na dřevěná okna (Zdroj: VEKRA)

Kliky bez otisků!

Na detaily není často při běžném úklidu čas, ale když už se pouštíme do výročního úklidu, pak si pozornost zaslouží i interiérové prvky. Na čištění klik využijte speciální přípravek od jejich výrobců. Čisticí prostředek M&T Titan ochrání povrch vaší kliky před tvorbou viditelných otisků prstů. Je určený především pro kování s povrchovou úpravou nerez, titan a matný nikl. Přípravek je navíc možné multifunkčně použít i na všechny domácí spotřebiče s nerezovou povrchovou úpravou.

M&T_Titan_čistič_klik_foto_zdroj_M&T
Titanový čistič klik zabrání zmatování a otiskům (Zdroj: M&T)

Péči věnujte také vypínačům a zásuvkám. Při jejich úklidu si vystačíte  jemným navlhčeným hadříkem či běžným saponátem, a to i u vypínačů z nepříliš běžných materiálů jako jsou například ozdobné skleněné a betonové rámečky vypínačů a zásuvek kolekcí DECENTE nebo RETRO. Při čištění pohledových krytů vypínačů a zásuvek se vyhněte nejen chemickým látkám, jako je aceton nebo benzín, ale také drsným utěrkám. Z důvodu bezpečnosti zároveň nedoporučujeme vypínače a zásuvky demontovat a čistit zevnitř.

vypinac_DECENTE_sklo_matelac_kovove_seda_ref 9006_zdroj_OBZOR
Skleněný rámeček pro vypínač v barvě metalické šedi (Zdroj: OBZOR)
vypinac_dvojklapka_DECENTE_skleneny_ramecek_cerny_mat_foto_zdroj_OBZOR
Moderní vypínače v černém a skleněném rámečku (Zdroj: OBZOR)

A pro umyvadla? Nano lotos!

Znáte lotosový efekt? A víte, že ho můžete i vidět? Jedná se o ochrannou nanorvstvu proti ulpívání nečistot a zaschlých kapek vody, kterou mohou mít umyvadla už z výroby, a také ji čas od času můžete obnovit či posílit! Dnes existují přípravky, jako je například Dreja-Clean, které umí vytvořit tzv. lotosový efekt, tedy hydrofobní úpravu povrchu. V podstatě jde o nano vrstvu, která vytváří ochranný povlak zvyšující hygienické vlastnosti, a díky které se veškeré nečistoty nabalují na kapky vody a stékají pryč.

Umyvadlová skříňka
Lakovaná umyvadlová skříňka v bílém vysokém lesku (Zdroj: Dřevojas)
Drevojas_souprava_Dreja_Clean_foto_zdroj_Drevoja
Souprava Dreja-clean pro obnovení efektu lotosového efektu (Zdroj: Dřevojas)

A co péče o sklo?

Jestli je něco snadné na údržbu a úklid, je to čiré sklo a Grafosklo, tedy sklo s vnitřním grafickým motivem. K jejich čistění postačí utěrka z mikrovlákna a horká voda či běžný čistící přípravek na mytí skel. Bez problému můžete použít i leštěnku obsahující alkohol, která dokáže usnadnit práci při následném leštění. 

udrzba_Grafoskla_foto_zdroj_JAP_FUTURE (1)
Údržba grafoskla okolo kuchyňské linky (Zdroj: JAP FUTURE)

TIP pro pískované sklo:

U pískovaného či leptaného skla je ale třeba se vyvarovat jakýmkoliv běžným přípravkům na čištění skla, protože by jej mohly nenávratně poškodit. Leptané a pískované sklo myjte vždy celoplošně, i když je znečištěna pouze malá část, a to krouživými pohyby a jen minimálním množstvím čisté horké vody, aby se na skle netvořily nevzhledné mapy. Leptané sklo nechte samovolně uschnout, pískované sklo je lepší po omytí otřít do sucha.

Spravna_udrzba_piskovaneho_skla_foto_zdroj_JAP_FUTURE (3)
Správná údržba pískovaného skla (Zdroj: JAP FUTURE)

Nábytek bez otisků a škrábanců!

A jak na to, aby nebylo krásné jen umyvadlo, ale i skříňka pod ním, zvlášť pokud se pyšní exkluzivním lesklým provedením? Je to snadné! Na čištění lesklých povrchů, ať už lakovaných či akrylátových, nepoužívejte drsné utěrky, abrazivní čisticí prostředky, ani ty, které obsahují alkohol. Lesklý nábytek otírejte měkkou švédskou utěrkou navlhčenou v mýdlovém roztoku a skvělými pomocníky jsou také antistatické přípravky, které zabraňují usazování prachu na nábytku.

T.acrylic_impregrance_Prontem_foto_zdroj_Trachea
Pronto je šikovným pomocníkem pro zvýšení odolnosti lesku na nábytku (Zdroj: Trachea)

To ostatně potvrzují i další výrobci nábytkových ploch a uvádí další důvody, proč se vyplatí povrchy správně ošetřovat. Ať už máte ve svém domově akrylátová dvířka ve vysokém lesku nebo ve stále populárnějším hlubokém matu, je dobré jej průběžně, ale minimálně jednou za rok, naimpregnovat pomocí hadříku z 100% bavlny s antistatickým přípravkem Pronto. Antistatický sprej Pronto totiž jejich přirozenou pórovitou strukturu uzavře, díky čemuž jsou dvířka po 14 dnech, během kterých dojde k vytvrdnutí povrchu, mnohem odolnější vůči mechanickému poškození.

Zažehlení
Lesklý nábytek otírejte měkkou švédskou utěrkou navlhčenou v mýdlovém roztoku (Zdroj: Trachea)
Zažehlení
Antistatický sprej přirozenou pórovitou strukturu uzavře a zanechá lesklý a hladký povrch (Zdroj: Trachea)

Tip na závěr: Přežehlete dvířka!

Ano, je to tak – pokud chcete ve svém domově inovativní interiérový materiál, který vám díky svým vlastnostem pomůže tak, že úklid v podstatě nebude téměř potřeba, sáhněte po SOFTIXXu. Jde o extrémně odolný laminát s nanočásticemi na povrchu, které mu dodávají nejen sametovou hebkost, ale také odolnost plochy vůči vodě, nárazů, otiskům prstů, skvrnám, ale i mechanickému poškození. A co víc? Pokud se vám jej podaří přeci jen nějak poškrábat, vezměte na něj žehličku! Na většinu mikro poškození na ploše SOFTIXXu postačí běžně dostupná nanohoubička, na ty odolnější jděte se žehličkou – díky pozitivní reakci nanočástic na teplo se drobné škrábance zacelí a povrch dvířek je znovu jako nový.

Zažehlení
Zažehlení poškrábaného místa přes navlhčený papírový ubrousek (Zdroj: Trachea)

Připraveno ve spolupráci se společnostmi Dřevojas, M&T, OBZOR, Trachea a značkou VEKRA.

BRIO_2_cervena_vysoky_lesk_foto_zdroj_Drevojas
Antistatický sprej přirozenou pórovitou strukturu uzavře a zanechá lesklý a hladký povrch (Zdroj: Dřevojas)
Rada_BIG_INN_bila_vysoky_lesk_umyvadlo_Harmonia_foto_zdroj_Drevojas
Lesklý nábytek otírejte měkkou švédskou utěrkou navlhčenou v mýdlovém roztoku (Zdroj: Dřevojas)

Publikováno: 25. 10. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce