reklama

Jak vyčistit sedačku

Možná nějaký ten flíček na sedačce běžně neřešíte. Ale když má přijít návštěva, jako kdyby byla najednou skvrna větší, viditelnější a sedačka celkově špinavější. Všechno přehozením deky přes sedačku nevyřešíte. Nabízíme vám pár tipů, jak sedačku vyčistit.

Jak vyčistit sedačku (Zdroj: decoDoma)

Pokud máte dostatek času, zkuste skvrnu vyčistit svépomocí

Drobné skvrny od kávy či jídla zvládnete vyčistit hadříkem, jedlou sodou, kuchyňskou solí nebo pomůže citrónová šťáva, která má dezinfekční účinky. Můžete vyzkoušet přetřít sedačku hadříkem namočeným v roztoku vody s octem v poměru 1:1. Trvalejší skvrny dobře vyčistí trocha pracího prášku nebo gelu rozpuštěného ve vodě.

denim_dvojsedacka
Některé skvrny, pokud se nečistí včas, už dolů nedostaneme (Zdroj: decoDoma)

Jak si poradit s nejčastějšími skvrnami?

  • Káva - při rozlití reagujte hned. Posypte čerstvou skvrnu solí, jemně vetřete a nechte působit. Potom setřete houbičkou.
  • Pivo -  skvrna půjde vymýt teplou vodou, kterou smícháte s trochou pracího prášku.
  • Krev - nepoužívejte teplou vodu, potřete nečistotu studenou vodou a potom se ji pokuste vyčistit vlažnou mýdlovou vodou. U starších skvrn nejvíce zabírá roztok deci vody smíchané s jednou lžičkou citronové šťávy, který vetřete do skvrny a postupujte od okrajů po střed.
  • Propiska - se zbavíte směsí lihu s benzinem, kterou koupíte třeba v lékárně. Ideálně nejdřív otestujte chování roztoku na méně viditelném místě potahu.
  • Žvýkačka -  na žvýkačku postačí třít ledem. Žvýkací guma bude vlivem mrazu tuhnout a drolit se, takto v pohodě odstraníte celou žvýkačku. 
cihla_dvousedacka
Pokud čistíte sedačku chemicky, dávejte si pozor na složení čistícího prostředku (Zdroj: decoDoma)

Vyzkoušeli jste sedačku vyčistit ručně i s pomocí odborníka, ale skvrny pořád drží? Ještě je pár možností, které vaši sedačku můžou zachránit před vyhozením.

Pokud už čalounění nejde vyčistit nebo je poškozené, není potřeba sedačku vyhazovat. Můžete ji například nechat znovu očalounit. Levnější a jednodušší řešení nabízí napínací potahy na sedačky a křesla. Sedačku dokonale obepnou a fungují v podstatě jako nové čalounění. Neshrnují se tedy jako deka a kromě skvrn si poradí i s prodřenými místy na čalounění, a to včetně zadní části a područek. Nabízí snadnější čištění, údržba i opravu v jednom. Potah jde na sedačku snadno nasadit a stejně snadno také sundat a dát vyprat. To oceňují především rodiny s malými dětmi nebo majitelé zvířecích mazlíčků. Na výběr je celá řada barev, vzorů i velikostí. Napínací potahy jsou roztažitelné do všech stran a díky tomu se přizpůsobí většině typů běžně dostupného sedacího nábytku. Ušetří tak čas s hledáním nové pohodlné sedačky, ale je to také levnější řešení než pořízení nové sedačky.

horcicova_kreslo
Potah na sedačku vyřeší všechny skvrny (Zdroj: decoDoma)

Antibakteriální potahy pro váš čistý a bezpečný domov 

Při vybírání z pestré nabídky potahů nevynechte ani ty ošetřené speciální antimikrobiální hygienickou funkcí, která vytváří nevhodné prostředí pro bakterie, plísně a roztoče. Speciální úpravu ocení nejen rodiny s malými dětmi, pro které je hygienicky čistý a bezpečný domov na prvním místě. Ale také domácnosti se zvířecími mazlíčky, protože potahy totiž díky této speciální úpravě zabraňují vzniku zápachu. Potahy decoDoma jsou vyrobené v Itálii a ani při opakovaném praní se nesníží účinnost speciálního ošetření. Vaše sedačka bude nejen stále čistá a svěží, ale zároveň se v ní nebudou držet roztoči, bakterie nebo plísně. Navíc se budete moci těšit z úplně nového vzhledu. 

Publikováno: 27. 10. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce