Háčkovaná dýně: Dekorace, která se vám nezkazí

Báječná háčkovaná dýně vypadá skoro jako ta ze zahrádky. Má však hned dvě výhody. Nezkazí se a nevadí, když na ni šlápnete, jenom dýňový koláč z ní upečete jen těžko. Její výroba vám zabere asi 2 hodiny.

Co budete potřebovat na háčkovanou dýni

  • oranžovou a zelenou vlnu (použit polyester 100%)
  • háček č. 3,5
  • výplň (duté vlákno nebo vatu)
  • jehlu
  • nůžky

Jak budete postupovat při háčkování dýně

1. krok: 1. řada – základní kolečko

Začínáme větším základovým okem, okolo kterého obháčkujeme 10 ok krátkým sloupkem – vznikne malé kolečko.

Háčkovaná dýně: 1. řada - základní kolečko
Háčkovaná dýně: 1. řada - základní kolečko (Zdroj: Lenka Kšanová)

2. krok: 2.–4. řada

Druhou řadu háčkujeme dlouhým sloupkem s jedním nahozením – každé oko uháčkujeme dvakrát – na konci máme 20 ok a jedno oko okrajové (začáteční). Ve třetí řadě háčkujeme dlouhým sloupkem každé druhé oko 2x, na konci máme 30 ok plus oko začáteční. Řadu čtvrtou háčkujeme opět každé oko 2x, ale přidáme už u krajového oka jednou a na konci také – v poslední řadě základny dýně máme 48 ok včetně okrajového.

Háčkovaná dýně: 2.-4. řada
Háčkovaná dýně: 2.-4. řada (Zdroj: Lenka Kšanová)

3. krok: 5. řada

V 5 řadě začínáme dělat rýhování dýně. Máme 48 ok a tak vytvoříme 8 dílů – oblouků na dýni po 6 okách. Začáteční oko uháčkujeme krátkým sloupkem, druhé oko uháčkujeme 2x dlouhým sloupkem, třetí až páté oko uháčkujeme klasicky dlouhým sloupkem s jedním nahozením, oko šesté háčkujeme opět 2x dlouhým sloupkem a začínáme další oblouk opět krátkým sloupkem, 2x uháčkujeme druhé oko dlouhým sloupkem, následující tři oka háčkujeme klasicky dlouhým sloupkem a šesté oko opět uháčkujeme 2x dlouhým sloupkem s jedním nahozením. Opakujeme vše dokola a vznikne nám 8 stejných oblouků. Na konci řady máme 64 ok. Oka, která háčkujeme pouze krátkým sloupkem nám začínají tvořit požadované rýhování.

Háčkovaná dýně: 5. řada
Háčkovaná dýně: 5. řada (Zdroj: Lenka Kšanová)

4. krok: 6.–8. řada

Šestou řadu háčkujeme stejně jako řadu pátou, každé počáteční a konečné oko jednotlivých oblouků háčkujeme 2x, jednotlivé oblouky začínáme krátkým sloupkem – na konci šesté řady máme 80 ok. Stejně háčkujeme i řadu sedmou a osmou, která je poslední řadou, kdy oka rozplétáme. Na konci osmé řady máme osm oblouků a celkově 112 ok.

Háčkovaná dýně: 6.-8. řada
Háčkovaná dýně: 6.-8. řada (Zdroj: Lenka Kšanová)

5. krok: 9.–15. řada 

V deváté řadě již oka nepřidáváme, ale háčkujeme je, jak se nám jeví – jedno okrajové oko krátkým slupkem, 9 ok dlouhým sloupkem s jedním nahozením, a tak stále dokola. Tímto způsobem háčkujeme následujících 6 řad.

Háčkovaná dýně: 9.-15. řada
Háčkovaná dýně: 9.-15. řada (Zdroj: Lenka Kšanová)

6. krok: 16. řada

Řadou 16 začínáme zmenšovat "tělo" dýně. Jednotlivé oblouky háčkujeme následujícím způsobem – okrajové oko krátký sloupek, následující oko neuháčkujeme ale háčkujeme až další oko dlouhým sloupkem, poslední oko dlouhým sloupkem opět neuháčkujeme – takto v každém oblouku ubíráme po 2 okách. Na konci 16. řady máme 96 ok. Tělo dýně vyplníme náplní.

Háčkovaná dýně: 16. řada
Háčkovaná dýně: 16. řada (Zdroj: Lenka Kšanová)

7. krok: 17.–23. řada

Stejným způsobem ubíráme oka i řadě 17., 18., 19., 20. a 21. Ve 22. řadě háčkujeme všechna oka krátkým sloupkem a v řadě 23. každé druhé oko vynecháme – tím dýni uzavřeme, konec začistíme.

Háčkovaná dýně: 17.-23. řada
Háčkovaná dýně: 17.-23. řada (Zdroj: Lenka Kšanová)

8. krok: háčkujeme stopku dýně

Začínáme tvořit stopku dýně ze zelené vlny. Začneme začátečním okem, kdy uháčkujeme dokola 6 ok krátkým sloupkem. Ve druhé řadě háčkujeme každé třetí oko dvakrát – na konci řady máme 8 ok. Ve třetí řadě háčkujeme pouze první oko dvakrát, stejně tak v řadě 4., 5., 6. a 7. V 8. řadě háčkujeme první a poslední oko dvakrát, stejně tak řadě 9. a 10. Poslední 11. řadu háčkujeme dlouhým sloupkem s jedním nahozením a každé oko háčkujeme dvakrát. Pak 11. řadu uzavřeme a uháčkujeme 39 ok řetízkem a háčkujeme je krátký sloupkem zpět.

Háčkovaná dýně: háčkujeme stopku dýně
Háčkovaná dýně: háčkujeme stopku dýně (Zdroj: Lenka Kšanová)

Necháme si dostatečně dlouhou nit na přišití stopky. Stopku vyplníme náplní a poté přišijeme k dýni. Konec začistíme a máme hotovo.

Háčkovaná dýně: přišívání stopky
Háčkovaná dýně: přišívání stopky (Zdroj: Lenka Kšanová)

Související k tématu