reklama

Jak to udělat, aby vánoční hvězda na Vánoce opět kvetla?

Chceme-li, aby nám vánoční hvězda neboli Poinsettie, kterou si doma pěstujeme od předchozích Vánoc, opět kvetla, tedy vytvořila krásné barevné listeny, je vhodné jí od poloviny října pravidelně uměle prodlužovat noc a krátit den. Poradíme vám, jak na to.

i (Zdroj: Stars for Europe)
Vánoční hvězda se stala symbolem Vánoc i u nás (Zdroj: Stars for Europe)

Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima) neboli Poinsetiie pochází z Mexika, kde roste jako strom. Tvorbu květů – barevných listenů, vyvolávají krátké dny a dlouhé noci. Bohužel střídání světla a tmy u nás poinsettii nestačí, a tak jí musíme trochu pomoci a od října ji zatemňovat.

Jak na to, aby vánoční hvězda na Vánoce kvetla

To znamená, že rostlině dopřejeme 8–10 hodin světla a 14–16 hodin úplné tmy. Ve městě je dokonce nutné ji chránit i před nočním světlem z pouličního osvětlení, které proniká okny do bytu. Pokud tento postup zatemňování nedodržíme, rostlině nijak neublížíme a poroste dál, jenom nevykvete – listeny se jí dočervena či do jiné barvy na Vánoce nevybarví.

Na zakrytí celé rostliny i s květináčem použijeme dostatečně velkou papírovou krabici nebo pevnou tašku, můžeme také vyrobit kornout ze silného tmavého papíru. Rostlinu přikrýváme každý den v průměru na 15 hodin. Zhruba po 7 týdnech se začnou listeny zabarvovat.

Vánoční hvězda (latinsky Euphorbia pulcherrima) pochází z Mexika, kde roste jako strom
i (Zdroj: Stars for Europe)
Vánoční hvězda (latinsky Euphorbia pulcherrima) pochází z Mexika, kde roste jako strom

V období zabarvování listenů rostlina snáší dobře teplotu od 16 do 21 °C. V období růstu a kvetení udržujeme vlhkou zeminu. Vánoční hvězda netoleruje přílišnou zálivku – přemokření způsobuje zahnívání kořenů a uhynutí rostliny.

Vánoční hvězda nemusí být jen klasicky červená
i (Zdroj: Stars for Europe)
Vánoční hvězda nemusí být jen klasicky červená

Vodu, která při zalévání zůstane v misce, je potřeba do zhruba 15 minut od zálivky vylít. Orientačně se můžeme řídit pravidlem, že při standardní pokojové teplotě by měla poinsettie dostat mírnou zálivku každé 2–3 dny podle velikosti rostliny. Je-li v místnosti větší teplo nebo je vánoční hvězda v blízkosti topení, bude potřeba zalévat ji každý den. Musíme být opatrní, pokud budeme větrat, protože průvan by jí mohl nenávratně ublížit. 

Zdroj informací: Stars for Europe

Publikováno: 2. 11. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce