Mozaika je jedna z nejstarších výtvarných technik a stále se rozvíjí. I výtvarnice Pavlína Pecko hledá nové cesty vývoje a dnes nám ukáže, jak krásná dokáže být mozaika z korálků.
Mozaika se neřídí žádným řádem, můžeme povolit uzdu své fantazie. Tentokrát vám ukážeme techniku beads mozaiky. Základním prvkem této techniky je využití různorodých skleněných korálků, knoflíků a kabošonů. Tato technika je určitě pracnější než klasické keramické mozaikování. Práce je celkově jemnější a detailnější.
Nejprve budeme lepit
Zvolíme si nejprve povrch, v našem případě budeme mozaikovat dřevěný talíř. Ale mohli bychom dekorovat i porcelán či kov. Dřevo a kov před lepením obrousíme smirkovým papírem. Korálky mohou mít různou velikost i tvar, je praktické je k sobě lepit jako bychom tvořili krajinu ať nejsou velké výškové rozdíly. Pomocí pinzety přilepíme disperzním nebo vysokopevnostním lepidlem jednotlivé korálky, které lze štípat do dalších tvarů pomocí mozaikařských kleští.
Vyplníme spárovačkou
Lepidlo musíme nechat přes noc zatuhnout a pak ještě vyspárujeme spárovací hmotou. Spárovací hmota by měla mít konzistenci bramborové kaše, korálky nejsou savé jako například keramika, v návodu jsou poměry. Velikost spár, tedy prostoru mezi jednotlivými korálky by měl být 2–3 mm. Při větší vzdálenosti má spárovačka tendenci praskat. Nakonec vyleštíme houbičkou.
Jaké předměty běžně touto technikou dekorujeme
Mozaikou lze dekorovat drobnější objekty, např. brože, náušnice, prsteny, nebo větší předměty jako porcelánové konvičky, cukřenky, dózy, šperkovnice až po největší, jako jsou vázy nebo zrcadla.
Mozaika rozhodně nepatří do myčky, raději ji s láskou umyjeme v ruce. Pokud jsou určeny předměty ven, je nutné použít exteriérové lepidlo i spárovačku, déšť jim nevadí, jejich životnost prodloužíme impregnací.
Publikováno: 18. 10. 2018, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký