reklama

Škola správného natírání dřeva: Olej, nebo vosk?

Snad každý má doma něco dřevěného – nábytek, dekorace, podlahu či schody. Dřevo je útulné a v interiéru ani nevyžaduje náročnou péči. Přirozenou krásu dřeva zvýrazní olej i vosk. Impregnují a díky tomu dřevo chrání, aby odolalo běžným čisticím prostředkům, vodě a mastnotě. Hodí se k novým i renovačním nátěrům a jejich aplikace je víc než snadná.

Olej na podlahy a pracovní desky

V případě hodně namáhaných ploch, ať už mechanicky, nebo chemicky, je lepší zvolit olej.  Na podlahy, schody a desky stolů, kam běžně pokládáte třeba hrnky s horkými nápoji, se hodí voskový olej, který dřevo nejen oživí, ale povrch také účinně zpevní. Nemusíte se obávat, že by na povrchu vznikl defekt. Voskový olej odolává rozlité vodě, alkoholu i běžně používaným čisticím prostředkům. Nátěr slouží jako ochranná vrstva, přes kterou čisticí prostředky neproniknou do struktury dřeva. Mezi vodou namáhané povrchy patří i tolik oblíbené dřevěné stolky pod umyvadlo.

Voskový olej se hodí i na dřevěné stolky pod umyvadlo
i (Zdroj: Balakryl.cz)
Voskový olej se hodí i na dřevěné stolky pod umyvadlo

Vosk na postele a židle 

Pro natření postelí, komod, židlí a dalšího nábytku či dekorací, od kterých nevyžadujete větší mechanickou odolnost, se hodí vosk. Povrch po natření působí na pohled i dotek přirozeněji. Vosk stejně jako olej odolává kromě vody i mastnotě. Oproti oleji ho však není vhodné použít na vrchní desky stolů a pracovních desek, kde by se mohl navoskovaný povrch dostat do kontaktu s horkým hrnkem. Vosk nanášejte v rovnoměrné vrstvě plochým štětcem. Pak ho nechte asi půl hodiny zaschnout a následně rozleštěte suchým hadříkem.

Vosk nanášejte v rovnoměrné vrstvě plochým štětcem
i (Zdroj: Bondex.cz)
Vosk nanášejte v rovnoměrné vrstvě plochým štětcem

Škola natíraní dřeva

  • Voskový olej i vosk používejte na nové, ještě nenatřené dřevo nebo na povrchy natřené podobnými produkty. Nedoporučujeme je použít na lakovaný nábytek. V takových případech je potřeba všechny staré nátěry zbrousit až na původní a čisté dřevo. Vzhledem k vlastnostem oleje a vosku by v opačném případě nedošlo k žádoucímu vsáknutí nátěrů do dřeva.
  • Povrch, který už byl ošetřený olejem nebo voskem a nemá rýhy či další mechanická a jiná poškození, nemusíte před renovačním nátěrem brousit. Stačí ho pouze očistit od prachu a nečistot a omýt vlažnou vodou, mastné plochy případně odmastit běžně dostupným odmašťovačem.
  • U renovačních nátěrů nábytku postačí jeden nátěr olejem či voskem.
  • U hodně zatěžovaných ploch, jako jsou parkety a dřevěné podlahy, aplikujte vždy dva nátěry olejem. Díky vodou ředitelné receptuře voskového oleje můžete nanést druhý nátěr už po dvou hodinách od dokončení prvního nátěru. Renovační a obnovovací nátěry opakujte po třech letech.  
  • Olej je tekutina, která se lehce vsákne do dřeva. Nevsáknutý olej je však třeba setřít suchým hadříkem, aby nezanechal mapy. Vosk je naproti tomu pastovitá hmota, která se musí na závěr rozleštit.

Publikováno: 22. 10. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce