Máte pocit, že ve vaší předsíni není dost místa na pověšení kabátků, bund, čepic či šálů a zima už je za dveřmi? Ničeho se nebojte a jednoduše si podle našeho návodu krok za krokem vyrobte praktický věšák z březových větví.
Co je na výrobu věšáku potřeba
Na výrobu věšáku z březových větví budete potřebovat několik pěkně rozvětvených silnějších větví z břízy, dřevěné latě síly 18 mm na rám, vruty do dřeva na spojení rámu, pilku a vibrační brusku nebo brusný papír na špalíčku, pokosnici, akuvrtačku a šroubovák, lazuru či lak na povrchovou úpravu.
Jak při výrobě věšáku postupovat
1. krok: poskládáme si latě a větve jako věšák
Latě, které budou tvořit rám věšáku, si poskládáme do vzdálenosti, jakou budou mít ve skutečnosti, a přes ně si rozložíme jednotlivé vybrané větve. Zvolíme tak jejich počet i rozložení; vybíráme větve, které mají dost bočních výhonů na zavěšování.
2. krok: připravíme si březové větve – věšáčky
Boční výhonky větví zakrátíme tak, aby se ně daly oděvy pohodlně věšet a přitom nevyčnívaly zbytečně moc do prostoru. Větve na věšák vybíráme tak, aby každá měla několik výhonů, které budou směřovat správným směrem. Větve očistíme, kůru z nich loupat nemusíme, jen je umyjeme a necháme proschnout.
3. krok: latě na rám zakrátíme ruční pilkou
Latě zakrátíme na potřebnou délku (v našem případě je to cca 90 cm x 38 cm). Na jejich zakrácení postačí ruční pilka, jen musíme pečlivě měřit a dodržet rovný řez.
4. krok: latě na rám obrousíme dohladka
Latě na rámeček ještě před natřením obrousíme dohladka smirkovým papírem, je to potřeba proto, aby se oděv nikde na rámu věšáku nezachytil a nepoškodil.
5. krok: latě před sešroubováním natřeme
Ještě před sešroubováním rámečku věšáku jednotlivé díly natřeme. My jsme zvolili přírodní odstín lazury, aby ladil se vzhledem březových větví, ale podle libosti můžete použít i výraznou barvu.
6. krok: sešroubujeme rám věšáku
Sešroubujeme rámeček tak, že kratší strany budou vložené. Ještě před šroubováním otvory pro vruty předvrtáme malým vrtáčkem, aby rám nepopraskal. Při sešroubování rámu se nám hodí pomocné ruce navíc nebo si díly upneme do svěrek, aby nám při sešroubovávání držely tak, jak mají.
7. krok: březové větve si podle rámu označíme
Jednotlivé větve si podle rámu přesně označíme. Dbáme na to, aby výhonky větví byly v potřebných výškách a vzájemně si nepřekážely.
8. krok: větve – věšáčky zakrátíme na potřebné délky
V pokosnici pak březové větve zakrátíme na potřebné délky.
9. krok: větve zkusmo rozmístíme do rámu
Jednotlivé větve zkusmo rozmístíme do rámu tak, jak by měly být. Označíme si jejich pořadí podle toho, jak mají rozložené boční výhonky – věšáčky.
10. krok: doladíme délku větví na pásové brusce
Pokud je to potřeba, doladíme ještě délku větví na pásové brusce. Připravené větve můžeme přelakovat bezbarvým matným lakem, nebude se z nich v budoucnu odlupovat kůra a nebudou se zachytávat jemné oděvy.
11. krok: označíme místa, kde budou větve připevněny
Rozložíme větve do rámu, jak patří, označíme místa, kde budou připevněny, a předvrtáme otvory v rámu malým vrtáčkem. Srovnáme větve tak, aby výhonky-věšáčky mířily správným směrem a pak je přišroubujeme přes rám pomocí vrutů do dřeva.
12. krok: hotový věšák zavěsíme na stěnu
Ze zadní strany rámu věšáku přišroubujeme závěsná očka. Věšák zavěsíme na stěnu – a můžeme ho začít používat.
Publikováno: 1. 11. 2018, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman