Kam na výlet: Tradiční slavnosti svatého Huberta

Svátek svatého Huberta, známého patrona myslivosti, připadá letos právě na tuto sobotu. Na jeho počest se konají nejrůznější slavnosti, které byste si neměli nechat ujít.

Svatohubertské slavnosti v Boskovicích

3. listopadu 2018 (12.00–18.00)

Rodina Mensdorff-Pouilly srdečně zve na 9. Svatohubertské slavnosti v areálu zámku Boskovice. Uvidíte vystoupení trubačů Mendelovy univerzity v Brně, dřevorubeckou show a výstavu loveckých trofejí. Program dále doplní svatohubertská mše svatá v zámecké kapli, budou připraveny soutěže pro děti a dospělé. Můžete se dozvědět informace z lesní pedagogiky a vyzkoušet koutek pro nejmenší. 

Vášnivé kuchařky a kuchaře jistě potěší možnost zakoupit si zvěřinu. V ceně vstupného je i vstupenka do zámku.

Hubertova jízda v Zelčíně

3. listopadu 2018 (9.00–17.00)

Přijměte pozvání na Hubertovu jízdu v Zelčíně, kde se předvedou koně z místní stáje. Během dne můžete zhlédnout slavnostní nástup, jízdu zručnosti, hon na lišku a odpolední soud. Akce je určena výhradně pro koně ze zelčínské stáje.

Tradiční slavnosti svatého Huberta
Tradiční slavnosti svatého Huberta (Zdroj: Hubertova jízda v Zelčíně)

Svatohubertské slavnosti na zámku Loučeň

3. listopadu 2018

Velkou podzimní poctu lesu a myslivosti, slibují Svatohubertské slavnosti, které se již poosmé uskuteční první listopadový víkend na zámku Loučeň. A kde jinde také slavit svátek patrona všech lovců a myslivců než na zámku Jeho Jasnosti Alexandra Jana Vincenta prince z Thurnů a Taxisů. Kníže Alexandr byl po celý život velkým myslivcem. Svědčí o tom velkoryse upravená Jabkenická obora, ale i jeho lovecké výpravy především do Afriky. Jeho trofeje mohou dnes lidé obdivovat v Národním muzeu, kterému je Alexandr daroval.

V rámci Svatohubertských slavností uspořádá zámek Loučeň výstavu obrazů jednoho z nejznámějších malířů přírody a mysliveckých tradic Evropy, českého rodáka v současnosti působícího především v Německu, Václava Nasvětila.

Tradiční slavnosti svatého Huberta
Tradiční slavnosti svatého Huberta (Zdroj: Svatohubertské slavnosti na zámku Loučeň)

Venkovní program bude zaměřen především na pomocníky lovců a myslivců. Setkáte se v něm už tradičně s ukázkami výcviku a práce loveckých psů. Na návštěvníky čeká také setkání se sokolníky, ale především s jejich opeřenými svěřenci, a představení práce s nimi. V průběhu dne se dozvíte, co to znamená být myslivcem. Svou účast přislíbila řada osobností myslivecké veřejnosti. Královéhradecká společnost lesních rohů si pro tento ročník připravila barokní kostýmovaný koncert. Koncertní pásmo je poctou zakladateli české myslivosti Františku Antonínovi hraběti Šporkovi, který na nedalekém zámku Lysá nad Labem žil a založil Řád svatého Huberta. Koncertní pásmo je připraveno po oba dny do zámeckého kostela.

Svatohubertská mše v klášteře Kladruby

3. listopadu 2018 (12.00–23.59)

Svatohubertská mše pro myslivce a lesníky v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie. V průběhu mše zahrají Trubači Kolowratových lesů a varhanice Jana Boučková. Mši slouží P. Mgr. Miroslav Martiš.

Tradiční slavnosti svatého Huberta
Tradiční slavnosti svatého Huberta (Zdroj: Svatohubertská mše v klášteře Kladruby)

Související k tématu